UĞUR İBRAHİM ALTAY ASPİR ÜRETİMİNİN YAYGINLAŞMASINI İSTİYOR

UĞUR İBRAHİM ALTAY ASPİR ÜRETİMİNİN YAYGINLAŞMASINI İSTİYOR

Başkan Altay: “Kurak Arazilerde Aspir Üretiminin Yaygınlaşması İçin Çalışıyoruz.”

UĞUR İBRAHİM ALTAY ASPİR ÜRETİMİNİN YAYGINLAŞMASINI İSTİYOR
2022-08-30 05:03:45

Konya Büyükşehir Belediyesi, ülkemizdeki bitkisel yağ talebinin karşılanması için Meram Çomaklı Mahallesindeki kendisine ait 700 dekarlık atıl araziye ektiği kuraklığa dayanıklı yağlık aspir bitkisinin hasadını yaptı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, elde edilen geliri sosyal destekte kullanacaklarını belirterek, daha önce üretimi yapılmayan aspir bitkisinin bölgeye tanıtılması için kıraç ve elverişsiz topraklarda aspir tarımının yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Çomaklıda kendisine ait 700 dekarlık atıl arazide yetiştirdiği yağlık aspir bitkisinin hasadını gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ülkemizdeki bitkisel yağ talebinin karşılanması ve ayçiçek yağına olan bağımlılığın azaltılabilmesi için aspiri önemli bir alternatif olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Ayçiçek yağı dışındaki diğer yağ bitkilerinin mevcut ekim alanlarının genişletilmesi ve nöbetleşme sisteminde onlara da yer verilmesi gerektiğine işaret ederek aspir bitkisinin önemine değinen Başkan Altay, Aspir, kıraçta çok rahat yetişebilen, kuraklığa dayanıklı, elverişsiz toprak şartlarına adaptasyon kabiliyeti yüksek olan bir bitki. Ayrıca hububat tarımında kullanılan bütün alet ve ekipmanlar bu bitkinin tarımında da kullanılabiliyor. Bu sebeple Büyükşehir olarak tarımsal üretim sahamızda bu yılın Mart ayında yerli ve yağlık çeşitten ekimini yaptığımız aspir bitkisinin hasadını da tamamladık. Dedi.

GELİRİ SOSYAL DESTEKTE KULLANILACAK

Aspirin tüm tarımsal üretim aşamalarında Büyükşehir Belediyesinin alanında uzman ziraat mühendislerinin görev aldığını belirten Başkan Altay, Olgunluğa ulaşan aspirin hasadını yaptık. Buradan elde ettiğimiz aspir bitkisinin önce yağını çıkaracağız sonrasında da sosyal yardımlarda kullanacağız inşallah. Ayrıca tüm tarımsal üretim aşamalarında bölgedeki çiftçilerden alet-ekipmanlar kiralanmak sureti ile bölge çiftçisi ile bir dayanışma modeli sergileme anlayışımızı da sürdüreceğiz. İfadelerini kullandı.

Başkan Altay, daha önce üretimi yapılmayan aspir bitkisinin bölgeye tanıtılması için kıraç ve elverişsiz topraklarda aspir tarımının yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 86921

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor