UCLG Dünya Konseyi Konyada Başladı

UCLG Dünya Konseyi Konyada Başladı

Başkan Altay: “Buradan Elde Edeceğimiz Sonuçlar, İnsanlığın İlerlemesine Katkıda Bulunacak

UCLG Dünya Konseyi Konyada Başladı
2023-10-26 14:08:15

Dünya genelinden 400e yakın yerel ve bölgesel yönetim temsilcisi ile yedi kıtadan konukların katılımıyla düzenlenen UCLG Dünya Konseyi, Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Konyada başladı. İlk oturuma katılarak konuklara hitap eden UCLG Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyamızdaki hoşgörü, çeşitlilik ve birlikte yaşama ruhu, şehrimizin dokusuna işlenmiştir. Bugün ve hafta boyu sürecek olan beraberlik ruhunu, sizlerin de yakından hissetmenizi temenni ediyorum. Dünya Konseyimiz başlarken sizleri şehrimizi tam olarak deneyimlemeye davet ediyorum. Sizlerin de tecrübe edeceği gibi Konya, hiçbir şehirde eşi bulunmayan bir manevi havaya ve sıcaklığa sahip bir şehirdir. Şehrimizin geleneklerinin, canlılığının ve misafirperverliğinin üzerinizde etki bırakacağına yürekten inanıyorum. Buradan elde edeceğimiz sonuçların, insanlığın ilerlemesine katkıda bulunacağına eminim dedi. Başkan Altay, 27 Ekim Cuma günü gerçekleşecek Dünya Konseyi toplantısında UCLG Başkanlığını resmen devralacak.


Dünya Belediyeler Birliği olarak bilinen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) tarafından düzenlenen UCLG Dünya Konseyi, Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Konyada başladı.

Selçuklu Kongre Merkezindeki UCLG Dünya Konseyinin ilk günü CEMR Bölge Teşkilatı toplantısıyla başladı. Ardından Politika Tartışması: Kent Hakkı: Müştereklerin Geri Kazanılması, Politika Tartışması: Herkes İçin Fırsatlar: Finansman ve Ekonominin Yeniden Tanımlanması toplantıları yapıldı.

Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Politika Tartışması: Kent Hakkı: Müştereklerin Geri Kazanılması konulu oturuma katılarak yaptığı açılış konuşmasında 50 ülkeden gelen konuklara hitap etti.

POLİTİKA ÖNCELİKLERİMİZİ YENİLEMEK VE STRATEJİMİZİ İLERLETMEK İÇİN KRİTİK BİR ZAMANDAYIZ

Konya olarak UCLG Dünya Konseyine ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Altay, Yerel ve bölgesel yönetimlerden oluşan topluluğumuzun, burada hep birlikte, dünyayı değiştirmeye hazır olmasından ve pek çok zorlu duruma rağmen, bir hareket olarak birleşmiş olduğumuzu görmekten ayrıca mutluyum. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmak amacıyla; politika önceliklerimizi yenilemek ve stratejimizi ilerletmek için kritik bir zamandayız. Ümit ediyorum ki bu konuda da oldukça güzel gelişmeler yaşayacağız diye konuştu.

KONYA, HİÇBİR ŞEHİRDE EŞİ BULUNMAYAN MANEVİ HAVAYA VE SICAKLIĞA SAHİP BİR ŞEHİRDİR

Konyadaki hoşgörü, çeşitlilik ve birlikte yaşama ruhunun, şehrin dokusuna işlendiğini kaydeden Başkan Altay şöyle devam etti: Bugün ve hafta boyu sürecek olan beraberlik ruhunu, sizlerin de yakından hissetmenizi temenni ediyorum. Dünya Konseyimiz başlarken sizleri şehrimizi tam olarak deneyimlemeye davet ediyorum. Eminim ki sizlerin de tecrübe edeceği gibi Konya, hiçbir şehirde eşi bulunmayan bir manevi havaya ve sıcaklığa sahip bir şehirdir. Şehrimizin geleneklerinin, canlılığının ve misafirperverliğinin üzerinizde etki bırakacağına yürekten inanıyorum. Ayrıca hemen salon dışındaki otopark alanında; Türkiyenin ilk seri üretim elektrikli otomobili Toggu ve elektrikli yerli otobüsümüzü deneyimlemenizi tavsiye ediyorum.

KONUŞACAĞIMIZ TÜM KONULARIN KALPTEN GELDİĞİNE İNANIYORUM

UCLGnin temsil ettiği küresel topluluk için; köprüler kurmanın, anlayışı geliştirmenin ve barışı teşvik etmenin öneminin farkındayız diyen Başkan Altay, Teşkilatımız ve şehrimiz, uyum ve kalkınmanın ancak diyalog ve iş birliğiyle sağlanabileceğinin farkında olarak, çeşitlilik ve farklılıkları her zaman önemsemektedir. Şehrimizin simgesi, büyük düşünür Mevlana Celâleddin Rumi; ‘Bir şeyleri ruhunuzla yaptığınızda, içinizde hareket eden bir nehir ve neşe hissedersiniz demiştir. Bu hafta tartışacağımız ve konuşacağımız tüm konuların kalpten geldiğine inanıyorum. Bu nedenle buradan elde edeceğimiz sonuçların, insanlığın ilerlemesine katkıda bulunacağına eminim sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Dünya Konseyinin ilk günü UCLG Mali Yönetim Komitesi, UCLG Tüzük Komitesi ve UCLG Avrasya Kurulu toplantıları da yapılacak.

BAŞKAN ALTAY UCLG BAŞKANLIĞINI RESMEN DEVRALACAK

Dünya genelinden 50 ülkeden 400e yakın yerel ve bölgesel yönetim temsilcisi ile yedi kıtadan konukların katıldığı UCLG Dünya Konseyinde 27 Ekim Cuma günü UCLG Yönetim Kurulu ve UCLG Dünya Konseyi toplantıları gerçekleştirilecek. Başkan Altay, Dünya Konseyi toplantısında UCLG Başkanlığını resmen devralacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 90666

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor