Bilal info

Kapat !
Şeyda Eruyar deprem psikolojisini anlattı

Şeyda Eruyar deprem psikolojisini anlattı

Depremin Ardından Oluşan Psikolojik Etkilere Karşı Dikkatli Olunmalı

Şeyda Eruyar deprem psikolojisini anlattı
2023-02-09 16:27:49
İzlenme : 147

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Eruyar, depremin psikolojik etkileri ve bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Depremi yaşamayanların da psikolojik olarak etkilenebileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Eruyar, Bulunduğumuz bu durumda doğrudan depremi yaşamamış olsak dahi kaygı, öfke, üzüntü, çaresizlik hatta suçluluk gibi duyguları hissediyor olmamız çok doğal ve insani. Fakat sürekli olarak haberleri ve sosyal medyayı takip etmek, kaygımızı arttırarak psikolojik sağlığımıza zarar verici olabilir. Dolayısıyla kendimizi ve çocuklarımızı ekrandan mümkün olduğunca uzak tutmamız, sadece belli aralıklarla, güvenilir kaynaklardan bilgi almaya dikkat etmemiz gerekiyor dedi.

Bu süreçte sosyal medya kullanıcılarının paylaşım yaparken çok dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulunan Eruyar, Sosyal medya üzerinden depremzedelerin görüntülerinin paylaşılması toplumsal ruh sağlığımız açısından riskli olabileceği için bu konuda da hassasiyet göstermemiz önemli. Depremden etkilenen yakınlarımız varsa, yakınlarımızın fiziksel ihtiyaçlarının belirlenerek mevcut kaynaklara yönlendirilmesini sağlayabiliriz. Onların felaket deneyimlerini mümkünse sakin bir şekilde dinleyebiliriz şeklinde konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Eruyar, Ülkece hepimize geçmiş olsun diyerek sözlerini tamamladı.

#DEPREM

#PSİKOLOJİ

#NEÜ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 34103

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BİLAL YİĞİT BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
BİLAL YİĞİT BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
NEÜ’de Bilimsel Yayıncılık Adına Önemli Eğitim
NEÜ’de Bilimsel Yayıncılık Adına Önemli Eğitim