Şeker fabrikaları da Varlık Fonu’na devredilecek

Şeker fabrikaları da Varlık Fonu’na devredilecek

2000 yılından bu yana özelleştirme kapsamında bulunan ve bugüne kadar özelleştirilemeyen 15 şeker fabrikası, özelleştirme kapsamından çıkarılacak.

Şeker fabrikaları da Varlık Fonu’na devredilecek
2021-05-22 15:00:14

Fabrikaların özelleştirme kapsamından çıkarılması ülkenin tarımsal üretimi açısından bir dönüm noktası olarak değerlendirilirken, özelleştirme kapsamından çıkarılacak olan fabrikaların Varlık Fonuna devredilecek olması ise soru işaretlerine neden oldu.

2000 yılından bu yana özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikaları nihayet özelleştirme kapsamından çıkarılıyor. Türkiyenin stratejik kuruluşlarının 21 yıl sonra özelleştirme kapsamından çıkarılması sektörde büyük sevinçle karşılanırken, fabrikaların Varlık Fonuna devredilecek olması da soru işaretlerine neden oldu. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, sendika olarak yıllardır mücadele verdikleri bir konuda olumlu bir adım atılmasını olumlu bulduklarını ancak Varlık Fonuna devriyle birlikte nasıl bir yönetim şeklinin oluşturulacağının bilinmediği için bu konuda bir değerlendirme yapmanın erken olduğunu kaydetti.

15 ŞEKER FABRİKASI VARLIK FONUNA DEVREDİLECEK

TÜRKŞEKERin bünyesindeki 10 şeker fabrikası 2018 yılında özelleştirilirken, 3 şeker fabrikasının satış işlemi de iptal edilmişti. Buna göre TÜRKŞEKERin bünyesinde halen 15 şeker fabrikası, 2 alkol fabrikası, 2 makine fabrikası, 1 elektromekanik aygıtlar fabrikası, 1 tohum işleme fabrikası ve 1 araştırma enstitüsü bulunuyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNİN YAYINLANMASI BEKLENİYOR

TÜRKŞEKERin sermayesinde bulunan hisselerin tamamının özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, bu hisselerin tamamının Varlık Fonuna devredilmesi öngörülüyor. Konuyla ilgili çalışmalar tamamlanırken, özelleştirme kapsam ve programından çıkarma ve Varlık Fonunu devriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yakında yayınlanması bekleniyor.

Bilindiği üzere Türkiyenin stratejik kuruluşlarının başında gelen şeker fabrikaları, özelleştirme kapsamında bulunduğu için yıllardır hiçbir yatırım yapılmıyordu. Fabrikalar eski teknoloji ile çalışmaya mahkûm bırakılırken, bu da TÜRKŞEKERin rekabet gücünü zayıflatıyordu.

Türkiyenin şeker üretimi ve ekonomisine önemli katkıları bulunan fabrikaların özelleştirme kapsamından çıkarılması önemli bulunurken Varlık Fonuna devredilmesi soru işaretlerine neden oldu.

FABRİKALAR KAPSAMDAN ÇIKARILDI, GAYRİMENKULLER 2025E KADAR SATILACAK

Diğer yandan fabrikalar özelleştirme kapsamından çıkarılırken, satışa konu gayrimenkuller özelleştirme kapsamından çıkarılmayarak özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2025e kadar tamamlanması öngörülüyor. TÜRKŞEKERin tarımda faaliyet gösteren ve geçtiğimiz yıl kurulan tarım gıda şirketi de özelleştirme kapsamından çıkarılarak Varlık Fonuna devredilecek.

VARLIK FONUNA DEVRİYLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPMAK ERKEN

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, stratejik kuruluşların başında gelen şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılmasını büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirtti. Sendika olarak yıllardır bunun haklı mücadelesini yaptıklarını dile getiren Gök, Şeker fabrikaları özelleştirme kapsamında bulunduğu için hiçbir yatırım yapılmıyordu. Mevcut durumda fabrikaların bu şekilde varlıklarını sürdürmesi mümkün değildi. Özelleştirme kapsamından çıkarılmasını bu anlamda çok gecikmiş ama yerinde bir karar olarak görüyoruz dedi. Fabrikaların Varlık Fonuna devredilmesiyle ilgili bir değerlendirme yapmanın şu an erken olduğunu bildiren Gök, Fabrikaların Varlık Fonuna devriyle ilgili nasıl bir yönetim şekli oluşacak bunu görmemiz gerekiyor dedi.

NBŞ KOTASI DÜŞÜRÜLDÜ ANCAK 198 BİN TON NBŞ NEREDE TÜKETİLDİ?

Şeker sektöründe nişasta bazlı şekerlerin kotasının yüzde 2,5e düşürüldüğünü ancak Şeker Kurumunun kapatılmasından dolayı sektördeki denetimin yetersiz olduğunu bildiren Gök, TÜİK verilerine göre 2019 yılında NBŞ sektörünün toplam satışı (ihracat dahil) 526 bin ton düzeyinde. Stoksuz çalışan sektörde 67 bin 500 ton iç satış kotası düşürüldüğünde ihracatın 458 bin ton olması gerekiyor. Oysa TÜİK verilerine göre 2019 yılında NBŞ ihracatı 260 bin 624 ton olarak gerçekleşti. Pekâlâ, geri kalan 198 bin ton NBŞ nerede kullanıldı? diye sordu. Şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılmasıyla birlikte sektördeki bu denetimsizliğe de bir çözüm bulunmasını isteyen Gök, aksi takdirde NBŞ kotalarının yüzde 2,5e düşürülmesinin bir öneminin kalmayacağını söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 99894

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Sözleşmeli personel alım ilanı
Sözleşmeli personel alım ilanı
TOKİ’den 3 ilde arsa satışı
TOKİ’den 3 ilde arsa satışı