Rektör Zorlu, “Filistin’de İnsanlık Göz Göre Göre Ölüyor”

Rektör Zorlu, “Filistin’de İnsanlık Göz Göre Göre Ölüyor”

Rektör Cem Zorlu’dan Filistin Konulu Basın Açıklaması

Rektör Zorlu, “Filistin’de İnsanlık Göz Göre Göre Ölüyor”
2021-05-24 16:33:33

Türkiyenin dört bir yanından rektörler, Üniversite Rektörlerinden Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı ortak bildirisini yayınlamak üzere Ankarada toplandı. Toplantıya katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Filistinde insanlığın göz göre göre öldüğünü kaydederek, devlet başkanları ve Birleşmiş Milletleri barışı tesis etmek üzere göreve çağırdı.

Ankara OSTİM Teknik Üniversitesinde gerçekleşen programda konuşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, vicdanları yaralayan bir sürecin yaşandığını söyleyerek, Evlerimizde oturamıyoruz, çünkü zorba bir devletin şiddeti karşısında Filistinde insanlar, çocuklar ve kadınlar evlerinde oturamıyorlar. İnsanlık göz göre göre ölüyor. Bütün devlet başkanları, İsraili kınamak yerine, meşru, vatanını savunma hakkı bulunan Filistinlileri kınamaktadır. Bu son derece vahim bir durumdur. şeklinde konuştu.

Yahudilere seslenen Rektör Zorlu, Ey Yahudi Cemaati, ey vicdan sahibi Yahudiler! Yüzlerce sene siz İspanyada ve Müslümanların yönetimi altında barış, huzur ve saadet içinde yaşamadınız mı da, bu kin ve nefreti Müslümanlara kusuyorsunuz? Tarih buna şahittir. Sizi İspanyadan kovduklarında yine Müslümanlar sahip çıktı. Vicdan sahibi Yahudilere sesleniyorum. Gücün ve kudretin en zirvede olduğu dönemlerde dahi Müslümanlar size en ufak bir kötülük yapmadılar. Barış ve huzur içerisinde, eman içerisinde, ırzınız, namusunuz, canınız, malınız güven içerisinde yaşadınız. Bu ne terör! Nazi Almanyasının size uyguladığı soykırımın intikamını mı alıyorsunuz? dedi.

Rektör Zorlu konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: Ey devlet başkanları! Biraz vicdanınız varsa, orada öldürülen masum çocukların ve kadınların katledilmesini engellemek için gayret sarf edersiniz. Ey Birleşmiş Milletler! Siz ne zaman, ne işe yararsınız ki şu anda işe yarıyorsunuz? Orası sadece Yahudilerin kutsal alanı değil, Müslümanların ve Hristiyanların da kutsal alanı. Ortak yaşamaya mecburuz. Bunun için de acilen Hristiyan ve Müslümanların da ortak olduğu bir Kudüs yönetimi tesis edilmeli.

Üniversite Rektörlerinden Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlunun üniversite rektörleri ile birlikte imza attığı ‘Üniversite Rektörlerinden Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı metninde şu ifadelere yer verildi:

İsrail, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalara, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılara bir yenisini daha ekleyerek bebek,

çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil çok sayıda masum sivil insanı öldürmüş, yaralamış, evsiz bırakmıştır.

İnsan haklarını umursamayan İsrail, dünya toplumunun gözü önünde, sistematik bir soykırım yoluyla bebek, çocuk, kadın ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, evlerini ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam etmektedir.

Aralıksız devam eden kanlı saldırılar sebebiyle üniversite rektörleri olarak uluslararası topluma sesleniyoruz:

Birleşmiş Milletlerin (BM) uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı; onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli destek gecikmeksizin verilmelidir.

Uluslararası yargı organlarının 1967 yılından bu yana İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları mevcuttur. Bu kararlar, İsrailin Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrailin hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz.

Bu bildiride imzası olan bizler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiğimizi ve daima yanlarında olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu uluslararası kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 23436

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Sözleşmeli personel alım ilanı
Sözleşmeli personel alım ilanı
İzmir Karabağlar’da TOKİ konutları satışa çıkıyor
İzmir Karabağlar’da TOKİ konutları satışa çıkıyor