REKTÖR CEM ZORLU: ÜNİVERSİTEMİZ OTUZ SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

REKTÖR CEM ZORLU: ÜNİVERSİTEMİZ OTUZ SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

NEÜ, THE Dünya Üniversiteler Sıralamasında Türkiyedeki Devlet Üniversiteleri Arasında 8.liğe Yükseldi

REKTÖR CEM ZORLU: ÜNİVERSİTEMİZ OTUZ SIRA BİRDEN YÜKSELDİ
2022-10-13 23:50:55

Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler 2022 Sıralamasında Türkiyedeki 207 üniversite arasında 44. sırada yer alan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ), büyük bir sıçrama kaydederek 14. sıraya yerleşti. Geçtiğimiz yıl devlet üniversiteleri arasında 33. sırada yer alan NEÜ, yeni açıklanan verilere göre 8. sıraya yükseldi.

NEÜ, THE Dünya Üniversiteler 2023 Sıralamasında Türkiyedeki üniversiteler arasında sıralamaya dahil olan en genç üniversite olma özelliğini korumanın yanında, ‘Öğretim kategorisinde dünya genelinde 384. olarak ilk 500de yer alırken Türkiyede bu alanda 2. oldu.

THE Dünya Üniversiteler 2022 Sıralamasında Türkiyedeki 207 üniversite arasında 44. sırada yer alan NEÜ büyük bir sıçrama kaydederek 14. sıraya yerleşti. Aynı listede Türkiyedeki devlet üniversiteleri arasında geçen yıl 33. sırada bulunan NEÜ, bu yıl 8. sıraya yükseldi. Bunun yanında 2022 sonuçlarında 1200+ bandında yer alan NEÜ, 2023 sıralamasında bir üst seviyeye çıkarak 1000-1200 bandında konumlandı.

THE Dünya Üniversiteler 2023 Sıralaması ‘Öğretim kategorisinde NEÜ, Türkiyede 8. sıradan 2. sıraya, dünya genelinde ise 720. sıradan 384. sıraya yerleşti. NEÜ, ‘Uluslararası İş Birliği kategorisinde ise 47. sıradan 15. sıraya yükseldi.

Dünya genelindeki en saygın üniversitelerin listeye girdiği THE World Rankings sıralamasında çok önemli bir yükselme kaydettiklerine dikkat çeken NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Üniversite olarak son yıllarda yükselen başarı trendimiz son açıklanan THE Dünya Üniversiteler Sıralamasında bir önceki yıla göre 30 sıra birden yükselerek 14üncülüğe yerleşmenin haklı gururunu yaşıyoruz dedi.

Hedefimiz Türkiyede İlk 10, Dünyada İlk 500 Üniversite İçinde Yer Almak

Araştırma, eğitim kalitesi, bilimsel yayıncılık, uluslararasılaşma, üniversite-toplum-sanayi iş birliklerine önem verdiklerini, yapılan yatırım ve desteklerin meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Akademik performansın artması, sıralamalarda daha üst konumlara ulaşmak adına çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz. Hedefimiz, Türkiyede ilk 10, dünyada ise ilk 500 üniversite arasında yer almak. Açıklanan bu listeye göre Türkiyedeki devlet üniversiteleri içerisinde ilk 10da yer aldığımızı görüyoruz. Geçen yıl 33. sırada yer aldığımız listede bu yıl 25 sıra birden yükselerek 8. Sırada yer aldık. Tabi bu başarının diğer ranking listelerinde de kaydedilmesi, başarımızın

tescillenmesi anlamına gelecek. İnşallah o günleri de çok yakında ulaşarak hedefimizi gerçekleştirdiğimizi hep birlikte göreceğiz. Alınan sonuçlar ve gerçekleştirilen faaliyetler bir ekip çalışmasının ürünü. Bu sebeple kazanılan başarılarda emeği geçen, akademik performans noktasında katkı sunan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum diye konuştu.

Türkiyede sıralamaya dahil olan üniversiteler içerisinde en genç üniversite unvanını korumanın yanı sıra THE WUR 2023 sonuçlarında birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak 14. sıraya yükseldiklerini vurgulayan Rektör Zorlu, Alınan bu sonuçlar bizler için çok önemli bir gösterge ve son yıllarda üniversitemizde bilimsel yayıncılığa verilen önemin bir yansıması… Bu noktada yürütmüş olduğumuz bilimsel yayıncılık ve akademik performans faaliyetlerinin, veriye ve bilimsel kanıtlara dayandırılarak sürdürülebilir şekilde devam etmesinin önemli olduğunu ifade etmek istiyorum dedi.

Times Higher Education World University Rankings 2023

Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2023, Dünya genelinde 104 ülke ve bölgeden 2 bine yakın üniversitenin 15,5 milyondan fazla araştırma yayınında 121 milyondan fazla atıf ve dünya çapında yaklaşık 40 bin bilim insanının anket yanıtlarını içermektedir. Genel olarak, veri gönderen 2 bin 500'den fazla kurumdan 680 bini aşkın veriyi toplayarak bir kurumun dört alandaki performansını ölçen (öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm) toplamda 13 performans göstergesine dayanan THE, dünyanın en saygın sıralamaları arasında yer almaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 95530

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
BURUK VEDA
BURUK VEDA