Münif info

Kapat !
PROJEYİ NEÜ BİTAM YÜRÜTECEK

PROJEYİ NEÜ BİTAM YÜRÜTECEK

Kanser Tedavisine Yönelik Destek Alan Proje NEÜ BİTAM’da Yürütülecek

PROJEYİ NEÜ BİTAM YÜRÜTECEK
2022-10-30 12:49:07
İzlenme : 164

Yürütücülüğünü Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Mengeşin üstlendiği, beyin kanserini iyileştirecek ilaçların geliştirilmesini hedefleyen proje, Sağlık Bakanlığı bünyesinde ilaç ve aşı araştırmalarına destek veren Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenmeye değer bulundu.

NEÜ merkez laboratuvarı Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (BİTAM) bünyesinde yürütülecek olan, Yeni Tür İmidazopiridin ve Analoglarının Sentezi, Glioblastomadaki Antiproliferatif Etkisi, Etki Mekanizmasının Belirlenmesi ve Aday Moleküller İçin Farmakokinetik Testlerin Yürütülmesi başlıklı proje stratejik ilaç araştırma ve geliştirme alanında sunuldu. Çalışmayla, beyin kanserinin en agresif formu olan glioblastoma ile ilgili yeni ilaç adaylarının geliştirilmesi ve faz aşamalarına taşınması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan proje yürütücüsü NEÜ Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Mengeş, Proje sayesinde geliştirilecek aday bir molekülün faz aşamasına taşınması halinde, ilaç araştırmaları konusunda ülkemiz için önemli bir potansiyel meydana getireceğini öngörmekteyiz. Proje kapsamında ölüm oranı çok yüksek bir kanser türü olan ve ne yazık ki kesin tedavisi henüz bulunamayan glioblastomanın yeni bir ilaç tedavisi için yoğun bir çaba göstereceğiz dedi.

Çalışmada, Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinin de yer alacağını kaydeden Doç. Dr. Mengeş, Projemizin, bireyin hayatını ciddi bir şekilde tehdit eden ve tedavisi olmayan veya çok zor olan kanser türlerinde yeni ilaç adaylarının geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacağını değerlendiriyor, bu alanda ulusal, uluslararası ortaklı projelerin ve patent başvurularının oluşacağını düşünüyoruz şeklinde konuştu.

PROJEYİ NEÜ BİTAM YÜRÜTECEK

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 90521

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
İZBUDAK ÖNÜNE GELENE ’AZ KALDI’ DİYOR
İZBUDAK ÖNÜNE GELENE ’AZ KALDI’ DİYOR
EREĞLİ CHP TAM KADRO SAHADA
EREĞLİ CHP TAM KADRO SAHADA