Kapat !
ÖZBAŞ: ENDİŞELERİNİZDEN KURTULUN

ÖZBAŞ: ENDİŞELERİNİZDEN KURTULUN

Yaşam Koçu Dolunay Özbaş, Sosyal anksiyetenin yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin

ÖZBAŞ: ENDİŞELERİNİZDEN KURTULUN
2023-09-02 03:14:07

Topluluk önünde konuşmaktan, kalabalık bir ortama girmekten çekiniyor musunuz? Yabancı biriyle tanışırken ne söyleyeceğinizi bilemiyor, elleriniz titriyor ya da kalp atışlarınız hızlanıyor mu? Bireyin günlük yaşamını çeşitli şekillerde etkileyen sosyal anksiyete kişide yoğun ve sürekli bir endişe haline neden olabiliyor. Dolunay Özbaş, sosyal anksiyetenin bireyin yaşamını, iş ve akademik başarısını önemli derecede etkilediğini belirtiyor.

Sosyal anksiyete, bireyin günlük yaşamını çeşitli şekillerde etkiliyor. Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak sosyal anksiyete yaşayan kişiler yoğun ve sürekli şekilde endişe, korku veya rahatsızlık durumu ile karşı karşıya kalabiliyor. Sosyal anksiyetenin nedenlerinin karmaşık ve çok yönlü olduğunu belirten Yaşam Koçu Dolunay Özbaş, sosyal anksiyetenin oluşumuna neden olan bazı ana faktörleri şu şekilde sıralıyor: Genetik yatkınlık, beyin kimyası ve yapısı, çocukluk deneyimleri, bilişsel faktörler, sosyal beceriler ve öğrenilmiş davranışlar, baskı ve beklentiler, kişilik faktörleri ve stresli yaşam olayları.

Sosyal izolasyona yol açıyor

Topluluk önünde konuşma yapmanın, yabancı insanlarla tanışmada sorun yaşamanın anksiyetenin en belirgin olduğu anlar olduğunu belirten Psikolog Dolunay Özbaş, yalnızca kalabalık bir ortamda bulunmanın, parti veya topluluk etkinliklerine katılmanın bile sosyal anksiyeteyi tetikleyebileceğini söylüyor. Özbaş şöyle devam ediyor: Sosyal anksiyetesi olan kişiler bu gibi durumlarda başkalarının kendilerini nasıl değerlendireceğinden ve eleştireceğinden endişe edebilirler. Bu durum hata yapma veya utanç verici bir duruma düşme korkusuna neden olacağından sosyal anksiyeteyi tetikler. Aynı zamanda sosyal anksiyete, fiziksel belirtilere de neden olabilir. Bu belirtileri terleme, titreme, mide rahatsızlığı, kalp atışında hızlanma gibi belirtilerle açıklayabiliriz.

Sosyal anksiyetesi olan kişilerin, sosyal etkileşimlerden kaçınma eğiliminde olabileceğini ve bunun da zamanla topluluk içindeki etkileşimlerini azaltarak sosyal izolasyona yol açabileceğini belirten Özbaş sosyal anksiyetenin genel yaşam kalitesini düşürebileceğini ve keyif alınan aktivitelerden kaçınma veya zevk alamama gibi durumların sıkça yaşandığının altını çiziyor.

Sosyal Anksiyete Tedavi Edilebilir mi?

Hayatın her alanına etki eden sosyal anksiyetenin tedavi edilebilir olup olmadığı ise merak konusu. Yaşam Koçu Dolunay Özbaş, sosyal anksiyetenin tedavi edilebilir bir psikolojik durum olduğunu ve tedavi ile desteklendiğinde anlamlı bir rahatlama sağlanabileceğini belirtiyor. Özbaş şöyle devam ediyor: Sosyal anksiyete ile başa çıkmak için öncelikle bir psikolog veya psikiyatri uzmanı ile görüşmek önemlidir. Uzmanlar, durumunuzu değerlendirecek ve size uygun tedavi planını oluşturacaklardır. Aynı zamanda sosyal anksiyete hakkında bilgi edinmek, semptomlarınızı anlamınıza ve başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve yeterli uyku, genel ruh halinizi ve anksiyete seviyenizi olumlu etkileyebilir. Kendi ihtiyaçlarınıza uygun olan yöntemleri bulmak ve bir uzmanın rehberliği altında ilerlemek en önemli adımlardan biri olacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 23391

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ANERDER BAKAN ÖMER BOLAT’I ZİYARET ETTİ
ANERDER BAKAN ÖMER BOLAT’I ZİYARET ETTİ
NEÜ’den Ankara’da “Cumhuriyetin 100. Yılında Geleneksel Türk Sanatları
NEÜ’den Ankara’da “Cumhuriyetin 100. Yılında Geleneksel Türk Sanatları