OTO GALERİCİ AYDIN ARAÇ OTO ALIP SATACAKLARI UYARDI

OTO GALERİCİ AYDIN ARAÇ OTO ALIP SATACAKLARI UYARDI

.

OTO GALERİCİ AYDIN ARAÇ OTO ALIP SATACAKLARI UYARDI
2020-05-09 13:06:33

Ereğli Oto Galericiler Sitesinde faaliyetlerini sürdüren Oto Galerici Aydın Araç, Covid-19 ile birlikte üretim, tedarik ve tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişikliklerin otomobil sektörünü de etkilediğini söylerken, sektörün durumu ve önümüzdeki süreçte sıfır ve ikinci el araç piyasasını değerlendirdi.
Araç, açıklamasında koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de tüm sektörlerin zora girdiğini, ikinci el otomotiv sektörünün de bu salgından olumsuz etkilendiğini belirtti.
BU SENE İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI DAHA HAREKETLİ
Türkiye'de normalleşmenin başlamasıyla yaz ayları itibariyle ikinci el otomobile talebin artabileceğini ifade eden Araç, 2020'nin ilk üç ayında satış rakamlarını değerlendirerek şunları söyledi: Satışlar azaldığı için ikinci el otomobil fiyatlarının yükselişi de durdu. Ancak geçen senenin ilk üç ayıyla kıyaslarsak bu sene ikinci el araç piyasası daha hareketli dedi.
İKİNCİ EL OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN POTANSİYELİ ARTABİLİR
Dövizdeki artışların ve sıfır otomobil üretiminin de durmasıyla araç tedarikinde yaşanan olumsuzlukların ikinci el araç ticaretini etkileyeceğini dile getiren Aydın Araç Tüm dünyada salgının hızla yayılması ve üretim yapılan ülkelerin de zor bir dönemden geçmesi otomotiv şirketlerinin de üretimi durdurmasına sebep oldu. Sıfır araçların temininde bu yıl zorluklar olacak gibi. Pandemi sonrası dünyadaki tüm sektörlerde olduğu gibi ulaşımda da bireyselleşme olacağını göz önünde bulundurursak tüketicilerin bireysel otomobil alımlarının artacağını, sıfır araç arzındaki problemlerden dolayı da tüm talebin ikinci el araca kayacağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde ikinci el araçlarda hareketlilik yaşanabilir. Ayrıca değişen tüketici alışkanlıklarıyla araç kiralama, araç paylaşımı, toplu taşıma gibi ulaşım türlerine talebin düşeceğini öngörüyor, bunun da ikinci el otomotiv sektörünün potansiyelini artıracağını düşünüyorum dedi.
DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ
Araç, açıklamasının devamında, devletten bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin korunması ve devamlılığın sağlanması adına gerekli hukuki ve yasal mevzuatların bir an önce faaliyete geçirilmesi adına destek beklediklerini ifade etti.
Ticaret Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ve sektöre bir standart getirecek olan ikinci el araç ticaretinde yetki belgesi alma zorunluluğunun Ağustos ayına kadar uzatıldığını hatırlatan Aydın Araç, ikinci el araç ticaretini kurumsallaştırıp, kayıt dışılığı ortadan kaldıracak olan yetki belgesi süresinin tekrar uzatılmamasını sektör olarak beklediklerini belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 66048

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli
Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli
Veysel Gönülal ve Yönetimi Şehit Babalarının Gününü Kutladı
Veysel Gönülal ve Yönetimi Şehit Babalarının Gününü Kutladı