Bilal 1 info

Kapat !
ONLAR BUNU HER YIL YAPIYOR

ONLAR BUNU HER YIL YAPIYOR

GÖÇERLERİN YAYLA MESAİSİ BAŞLADI

ONLAR BUNU HER YIL YAPIYOR
2022-06-30 03:06:40

Havaların ısınmasıyla Ereğli yaylalarına gelen göçerler, sürülerini yaylalarda otlatıyor. Yaylalarda tamamen doğal bir yaşam süren göçerler, koyun, keçi gibi hayvanlardan elde ettikleri sütlerle peynir ve tereyağı üretip geçimlerini sağlıyorlar. Bölgenin yüksek rakımlı olması ve mera alanlarının fazla olması yaylayı avantajlı hale getiriyor.

‘HAVA SICAKLIĞI MERKEZE GÖRE DAHA AZ OLUYOR

Göçerlerin sürüleriyle birlikte Ereğli dağlarındaki yolculukları sıcak havaya rağmen devam ediyor. Yaylayı adeta karış karış gezen göçerler, hayvanlarını verimli alanlarda otlatmak ve sıcağın etkisinden korumak için yapay ağıllar inşa ediyor.

Kadın, çocuk ,yaşlı ve genç demeden gruplar halinde yayla yolunu tutan göçerler, tepelerin üstünde yaklaşık 25 derece hava sıcaklığında süt sağımı yapıyorlar. Merkezi göre daha serin olan Ereğli yaylalarının yamaçlarında konaklayan göçerler, gece-gündüz arasında sıcaklık farkının olması nedeniyle zorlu doğa şartlarıyla da mücadele ediyor.

‘7DEN 70E SÜT SAĞIYORUZ

Ereğli yaylalarının hayvanlar için verimli bitki örtüsüne sahip olduğunu söyleyen Fatma Keşefli, Buradaki mesaimiz yaklaşık 5 ay sürüyor. Burada 7den 70e ailecek süt sağıyoruz. Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz sütten tulum peyniri ve tereyağı yaparak kazanç elde etmeye çalışıyoruz. Yayla belirli saatlerde çok sıcak olurken akşam saatlerinde ise serin oluyor. İlerleyen günlerde daha yüksek kesimlere çıkacağız. Hayvancılık dışında yapacak başka bir mesleğimiz yok ifadelerini kullandı. Göçerler, önümüzdeki günlerde koyun kırkmaya da başlayacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 25553

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Kadınlar kısır kalabilir
Kadınlar kısır kalabilir
Hatay’da 152 Dükkandan Oluşan Konya Bedesteninin Temeli Atıldı
Hatay’da 152 Dükkandan Oluşan Konya Bedesteninin Temeli Atıldı