ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ

ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ'YE GELDİ

Zengen ve Yeniköyde düzenlenen programa CHP Ereğli ilçe başkanı Veysel Gönülal ve yönetim katıldı

ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ
2022-02-09 20:53:04

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Zengen ve Yeniköy Mahallelerinde üreticilerle bir araya geldi. Tarım sektörünün sorunları üzerinde üreticilerle konuşan Gürer, sorunların çözüm merciinin vatandaş olduğunu kaydetti.
Milletvekili Gürerin Zengen ve Yeniköy programına CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal ve İlçe Yönetimi de katıldı.
Zengene çok gelip gittiğini ve sorunları yakından bildiğini belirten Gürer, Bölgemizin sorunlarını yakından biliyorum. Çünkü sizlerle sürekli bir araya gelerek istişare ediyorum. Sorunların adresi de sizlersiniz. Yani çözüm mercii sizlersiniz. Sizler, elektriğe, akaryakıta, gübreye gelen zamlardan memnunsanız bu iktidarla yola devam edeceksiniz. Yok değilseniz işte o zaman yolunu değiştireceksiniz dedi.
Türkiyede üre gübrenin 1 yıl önceki fiyatının bin 800 TL iken bugün 17 bin TLye kadar çıktığını ve 11 bin TLye indirildiğini vurgulayan Gürer, Sizler bu fiyatı makul karşılayıp 17 bin TLden 11 bin TLye düştü diye seviniyorsanız sizin hiçbir şeyden haberiniz yok demektir. Dolar 1 yıl önce 7 bin 500 TLden 17 bin TLye çıkıp 13 bin 500 TLye geriledi. Önceden bunu dış güçler yapıyor diyorlardı. Şimdi ise pandemi, kuraklık, dünyanın etkisi var diyorlar.
Bakınız özelleştirme adı altında kamu fabrikalarının hepsini özelleştirdiler. Kağıt, tekel, gübre aklınıza ne geliyorsa hepsi devlette iken bugün özel sektörde.
Türkiye 20 milyon ton buğday üretiyor. 10 milyon ton buğday ithal ediyor. Türk çiftçisine taban fiyatı 2 bin 250 TLden veren siyasi iktidar 5 bin 200 TLye buğday getiriyor. Bunun da 200 TL altına piyasaya sürüyor. Kazanan Türk çiftçisi değil yurt dışındaki çiftçi oluyor. Girdi maliyetleri arttı. Tarım bitme noktasına geldi. Bunun pandemi, kuraklıkla ne alakası var. Son 10 yılda bu sorunlar yaşanıyor ama adını öyle koyuyorlar dedi.
Pancar üretiminin azaldığını çiftçinin pancar ekiminden uzaklaştığını söyleyen Gürer, Çiftçi ekimden uzaklaşacağını söyleyince pancar taban fiyatını açıklamak zorunda kaldılar. Pancar fiyatı 420 TL olarak açıklandı. Posası ise 600 TL. Posa pancardan pahalı çiftçi nasıl ekim yapsın sorarım size? Bu anlayış pancar ekimini bitirmek sentetik tatlandırıcının önünü açmaktır. Yani ABDnin Türkiyedeki şirketlerine kazanç sağlamaktır diye konuştu.

ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ
ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ
ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ
ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ
ÖMER FETHİ GÜRER EREĞLİ’YE GELDİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 75380

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
İLÇE TARIM MÜDÜRÜ SARICA ÇKS DUYURUSU YAPTI
İLÇE TARIM MÜDÜRÜ SARICA ÇKS DUYURUSU YAPTI
DURUL TÜRKMEN KONYA’NIN EREĞLİ’YE BAĞLANMASINI İSTİYOR
DURUL TÜRKMEN KONYA’NIN EREĞLİ’YE BAĞLANMASINI İSTİYOR