Milletvekili Etyemez: Mevlana, İnsanlığa Işık Tutmaya Devam Ediyor

Milletvekili Etyemez: Mevlana, İnsanlığa Işık Tutmaya Devam Ediyor

.

Milletvekili Etyemez: Mevlana, İnsanlığa Işık Tutmaya Devam Ediyor
2020-12-16 15:12:12

Mevlana Celaleddin Ruminin 747nci vuslat yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Hz. Mevlana bizim ortak tarihimizdir, kültürümüzdür, değerimizdir. Mevlana, 8 asır önce Anadolu topraklarına gelmiş, hikmetle kaleme aldığı Mesnevisi ile Anadoluya millet olma şuurunu mayalamıştır. Mevlananın hikmetli sözleri, yaşlı dünyamızın muhtaç olduğu büyük kardeşlik ikliminin şifrelerini taşımaktadır. dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Mevlana Celaleddin Ruminin 747nci vuslat yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Mevlananın, vefat gününü en büyük sevgili olarak bildiği Allaha kavuşma anı ‘Şeb-i Arus yani ‘Düğün Gecesi olarak kabul ettiğini hatırlatan Milletvekili Halil Etyemez, irfan geleneğini aşkla buluşturan Mevlanayı vuslatının 747'nci yılında rahmet ve şükranla andığını söyledi.

MEVLANA ORTAK DEĞERİMİZDİR

Mevlananın hayat görüşünün Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed çizgisi üzere olduğunu kaydeden Milletvekili Etyemez, Hz. Mevlananın yeşertmeye çalıştığı sevgi, insanı Allaha ulaştıran, Kuran ahlakını yaşatan ve Hz. Peygamberin sünnetine uymaya davet eden ilahi bir sevgidir, aşktır. Hz. Mevlana bizim ortak tarihimizdir, kültürümüzdür, değerimizdir. Mevlana 8 asır önce Anadolu topraklarına gelmiş, hikmetle kaleme aldığı Mesnevisi ile Anadoluya millet olma şuurunu mayalamıştır.Bizler, Yunus Emrelerin, Hacı Bayram-ı Velilerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin, Ahmet Yesevilerin, Mevlanaların ve Şems-i Tebrizi gibi büyük şahsiyetlerin muhabbet ikliminde yoğrulan bir medeniyetin mirasçılarıyız. dedi.

MEVLANANIN SÖZLERİ, KARDEŞLİK İKLİMİNİN ŞİFRELERİNİ TAŞIMAKTADIR

Mevlananın asırlar öncesinde ‘İnsan yeter ki iyilik arasın. Onda kötü bir şey kalmaz. ifadesiyle ihlas ve muhabbeti ihya ettiğini ve insanlığa ışık tutmaya devam ettiğini vurgulayan Halil Etyemez, Türkiyedeki kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, kadim medeniyetin inşa edilmesinde Mevlananın büyük payı olduğunun altını çizdi. Etyemez, Hz. Mevlana, güzel ahlak, dürüstlük, cömertlik, alçak gönüllülük, sabır, Hakka şükretmek gibi pek çok erdemi ele alıp, bizlere bu faziletlerin eğitimini verir. Toplumun ahlaki seviyesinin yükselmesinin nasıl olması gerektiğine işaret eder. Mevlananın hikmetli sözleri, irfanla yoğrulmuş öğütleri, yaşlı dünyamızın bugün muhtaç olduğu büyük kardeşlik ikliminin şifrelerini taşımaktadır.İlim, hikmet, irfan, sevgi, merhamet ve adalet gibi hayata anlam ve değer katan kavramların giderek yıpratıldığı günümüzde Hz. Mevlananın yol göstericiliğine ihtiyacımız var. Bunun için herkesi Hz. Mevlanayı yeniden okumaya, üzerinde düşünmeye davet ediyorum. diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 59421

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Op. Dr. Durdane Güner Kara: Sağlıklı yaşam anne karnında başlıyor
Op. Dr. Durdane Güner Kara: Sağlıklı yaşam anne karnında başlıyor
Uzm. Dr. Zafer Yılmaz ERTÜRK, Çocuk kışın daha sık hastalanır
Uzm. Dr. Zafer Yılmaz ERTÜRK, Çocuk kışın daha sık hastalanır