Konya’nın Darülmülk Oluşunun 927. Yılında Anma Programı Düzenlendi

Konya’nın Darülmülk Oluşunun 927. Yılında Anma Programı Düzenlendi

BAŞKAN ALTAY: “SELÇUKLU DaRÜLMÜLKÜ KONYA TÜRKİYE YÜZYILI’NIN DA EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİDİR”

Konya’nın Darülmülk Oluşunun 927. Yılında Anma Programı Düzenlendi
2024-06-29 15:53:33

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konyanın Türkiye Selçuklu Devletine başşehir oluşunun 927. Yılı etkinlikleri kapsamında Darülmülk Kutlamaları ve anma programı gerçekleştirdi. Alaeddin Camii Selçuklu Sultanları Türbesinde düzenlenen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Dârülmülkü unvanıyla müşerref olan ve asırlardır ay gibi parlayan Konyamız, 200 yılı aşkın başşehirlik tecrübesiyle bugün de ülkemizin yarınlarının ve Türkiye Yüzyılı merhalemizin en önemli şehirlerinden biridir. Konya gibi, medeniyetler beşiği bir şehre hizmet etmek, bizler için büyük bir onur ve ayrıcalıktır. Bugün bizlere düşen görev, tarihimizin kadim değerleriyle yarınlarımızı inşa etmek ve bu eşsiz şehri daha da ileriye götürmektir dedi. AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Konyanın, Selçukluların en ihtişamlı zamanlarının yaşandığı, Osmanlıya ve sonrasında Türkiye Cumhuriyetine giden yolların açıldığı şehir olduğunu belirtti. Konya Valisi Vahdettin Özkan, Selçuklunun Konyamızda ilimle, irfanla, sanatla, zarafetle, bu kadar derinleşmesi, bütün nesiller üzerinde, tarih üzerinde çok müessir bir fonksiyon ifa ediyor ifadelerini kullandı.


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyanın Türkiye Selçuklu Devletine başşehir oluşunun 927. Yılı kapsamında Darülmülk Kutlamaları ve anma programı düzenlendi.

Selçuklu Sultanlarının metfun bulunduğu Alaeddin Camii avlusunda düzenlenen program Kuran-ı Kerim tilaveti ve Selçuklu Gülbank Duası ile başladı. Ardından Konya Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi ve Sema Topluluğu tarafından Selçuklu Nevbe Merasimi icra edildi. Programda Prof. Dr. Mustafa Demirci de günün anlam ve önemini anlatan bir sunum yaptı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, programda yaptığı konuşmada Konyanın başkent oluşunun 927. yılı vesilesiyle Selçuklu sultanlarına, kahraman askerlerine ve bu ülke için canını feda eden aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diledi.

KONYAMIZ, KADİM MEDENİYETİMİZİN İNKİŞAFINA YÖN VEREN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİN BAŞINDA GELMİŞTİR

Anadoluda yükselen kutlu medeniyetin kıvılcımının, Malazgirt Zaferi ile başladığını kaydeden Başkan Altay konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

Kutlu fetihten 26 yıl sonra 1097 yılında başşehir olan Konyamız, kadim medeniyetimizin inkişafına yön veren en önemli şehirlerin başında gelmiştir. Anadolunun kültürel ve siyasi şekillenmesinde kritik rol oynayan Konya, Selçuklunun kendine özgü mimarisiyle ihtişamlı bir çehreye bürünmüş, ilim ve irfan dünyamız Konyada gelişmiş; sanatta, kültürde, ticarette ve birçok alanda bu topraklar benzersiz kazanımlara kavuşmuştur. Tüm bunların yanında Mevlana Celaleddin Ruminin hikmetli düşünceleriyle, Sultan Alaeddin Keykubadın bilge yönetimiyle tanışan Konyamız, Şems-i Tebrizi, Sadreddin-i Konevi, Yunus Emre, Ahi Evran gibi ve daha nice münevver şahsiyetlerin bıraktığı izlerle benzeri olmayan bir şehir statüsü kazanmıştır.

KONYAMIZ, BUGÜN DE TÜRKİYE YÜZYILI MERHALEMİZİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİDİR

Selçuklu Dârülmülkü unvanıyla müşerref olan ve asırlardır ay gibi parlayan Konyamız, 200 yılı aşkın başşehirlik tecrübesiyle bugün de ülkemizin yarınlarının ve Türkiye Yüzyılı merhalemizin en önemli şehirlerinden biridir diyen Başkan Altay, Konya gibi, medeniyetler beşiği bir şehre hizmet etmek, bizler için büyük bir onur ve ayrıcalıktır. Bugün bizlere düşen görev, tarihimizin kadim değerleriyle yarınlarımızı inşa etmek ve bu eşsiz şehri daha da ileriye götürmektir. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin tarihine ve kültürüne her daim sahip çıkıyoruz. Yaptığımız kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Konyamızın tarihi dokusunu yeniden gün yüzüne çıkarıyor; altyapıdan eğitime, ulaşımdan sağlığa, spordan sanata her alanda geçmişten kopmayan yenilikçi projeleri hayata geçiriyoruz. Yüce Allaha, bizleri bu şehrin hizmetkârı eylediği için sonsuz hamd ediyorum diye konuştu.

Başkan Altay konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Anadoluyu bizlere miras bırakan kahraman ecdadımızı, onlara liderlik eden sultanlarımızı, geçmişten günümüze hikmet ve düşünceleriyle medeniyetimizi aydınlatan âlim ve ulemalarımızı, bu toprakları vatan kılmak için bir gül bahçesine düşer gibi toprağa düşerek şehadete eren tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

NE MUTLU BİZDEN ÖNCEKİLERE, NE MUTLU BİZE, NE MUTLU BİZDEN SONRAKİLERE

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Konyanın, Selçukluların en ihtişamlı zamanlarının yaşandığı, Osmanlıya ve sonrasında Türkiye Cumhuriyetine giden yolların açıldığı şehir olduğunu belirterek, Allaha hamd ediyorum ki bu güzel şehirde, bu mübarek şehirde, dünya tarihinde önemli bir yere sahip bir şehirde bizleri halk etmiş, bu şehre hizmet etme imkanını vermiş. Bu anlamda son yıllarda şehri yönetenlerin çok büyük gayretleri var. Bizden önce de bu şehre hizmet edenler oldu. Kıyamete kadar bizden sonra da mutlaka hizmet edenler olacak. Ne mutlu bizden öncekilere, ne mutlu bize, ne mutlu bizden sonrakilere ifadelerini kullandı.

VALİ ÖZKAN: ECDADIMIZIN MANEVİ HUZURUNDA TAZİMLE EĞİLİYORUZ

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise Konya denince akla; ilmin, irfanın, hikmetin cazibe merkezi bir şehrin geldiğini ve Konyayı Konya yapan en önemli hususlardan birisinin de bu olduğunu söyledi. Yapılan fetihlerin sadece fiziksel olarak toprak alınması anlamı taşımadığını dile getiren Özkan, İnsanların aklına, fikirlerine, vicdanlarına hitap edecek derin bir medeniyet oluşturuluyor. Selçuklunun Konyamızda ilimle, irfanla, sanatla, zarafetle, bu kadar derinleşmesi, bütün nesiller üzerinde, tarih üzerinde çok müessir bir fonksiyon ifa ediyor. Bu vesileyle bu toprakları bize vatan kılan, milli değerlerimizi, manevi değerlerimizi, dünyaya, insanların aklına, zihnine nakşeden ecdadımızın Selçuklu sultanları başta olmak üzere manevi huzurunda tazimle eğiliyoruz değerlendirmesinde bulundu.

Programa; Konya İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Cemil Lütfi Özkul, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan ve davetliler katıldı.

Konya’nın Darülmülk Oluşunun 927. Yılında Anma Programı Düzenlendi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 14313

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI