KONYA’DAKİ MARATONDA COŞKU VARDI

KONYA'DAKİ MARATONDA COŞKU VARDI

3. ULUSLARARASI KONYA YARI MARATONU BÜYÜK BİR COŞKUYLA KOŞULDU

KONYA’DAKİ MARATONDA COŞKU VARDI
2024-05-26 23:33:11

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Konya Yarı Maratonu 31 ülkeden binlerce sporcunun katılımıyla yapıldı. 21 kilometrelik Yarı Maraton ve 10 kilometre yarışının startını veren, Halk Koşusunda Konyalılara eşlik eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, etkinliğin her yıl büyüyen katılımcı sayısı ve enerjisiyle Türkiyenin en önemli yarı maratonlarından birisi olacağını belirtti. Bu yıl kayıt ücretlerini İsrailin katliamlarına dikkat çekmek ve soykırımın bir an önce sonlandırılması için Gazzeye göndereceklerini; sponsorluk gelirlerinin ise SOBE, DOSD Meram ve Karatay Alzeimer Gündüz Yaşam Merkezine aktarılacağını ifade eden Başkan Altay, maratona ilgi gösteren tüm sporseverlere ve Konyalılara teşekkür etti. Halk Koşusu öncesi Spor Konya Halk Oyunları ekibinden oluşan öğrenciler tarafından Filistine destek için oynanan dabke dansı duygusal anlar yaşatırken; çeşitli ülkelerden ve Türkiyenin farklı şehirlerinden gelerek maratona katılan sporcular da böyle güzel bir etkinlik vesilesiyle Konyada bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Konya Yarı Maratonu 31 ülkeden binlerce sporcunun katılımıyla yapıldı.

Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı (SOBE), Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi (DOSD MERAM) ile Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi ile birlikte gerçekleştirilen organizasyona; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, SOBE Vakfı Başkanı Mustafa Ak, DOSD Meram Başkanı Mehmet Munlafalıoğlu ve Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi yetkilileri katıldı.

Kışla Caddesi üzerinde kurulan başlangıç ve bitiş çizgisinde saat 09.10da önce 21 kilometrelik Uluslararası Yarı Maratonun, ardından da 10 kilometre koşusunun startı verildi.

TÜRKİYENİN EN ÖNEMLİ YARI MARATONLARINDAN BİRİSİ OLACAK

Büyük coşkuyla startın verilmesinin ardından maratonla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Altay, Konya Yarı Maratonunun her yıl büyüyen katılımcı sayısı ve enerjisiyle Türkiyenin en önemli yarı maratonlarından birisi olacağını belirterek, özellikle yurt dışından ve şehir dışından gelen misafirleri Hz. Mevlananın şehrinde, Selçuklunun darülmülkünde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

YOĞUN KATILIM BİZLERİN BU KONUDAKİ CESARETİNİ ARTIRIYOR

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa ve Dünya Spor Başkentliği ile İslam Ülkeleri Spor Başkentliği yapan Konyanın bir spor şehri olduğunu vurgulayan Başkan Altay, Birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapmış şehrimizde son 3 yıldır Konya Yarı Maratonunu düzenliyoruz. Bu yıl geçen yıla göre neredeyse iki katı bir katılım oldu. Ben tüm sporculara başarılar diliyorum. Böyle etkinliklere olan yoğun katılım bizlerin bu konudaki cesaretini arttırıyor diye konuştu.

KAYIT ÜCRETLERİ BU YIL GAZZEYE GÖNDERİLECEK

Konya Yarı Maratonunu her seferinde bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Başkan Altay, konuşmasına şöyle devam etti:

Bütün sporcularımız hem sağlıkları için koşup hem Türkiyeye sporun ne kadar önemli olduğunun mesajını verirken aynı zamanda iyiliğe de koşuyorlar. Selçuklu Belediyemizin SOBE, Meram Belediyemizin DOSD Meram ve Karatay Belediyemizin de Alzeimer Gündüz Yaşam Merkezine sponsorluk gelirlerinin bağışlarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bu yıl kayıt ücretlerini de Gazzede yaşanan katliama dikkat çekmek ve soykırımın bir an önce sonlandırılması için Gazzedeki kardeşlerimize göndereceğiz. Ayrıca bu yıl tüm katılımcılara kefiyeler dağıttık. Sporcularımız kefiyelerle koşularını gerçekleştiriyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Konyanın bu güzel havasında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.

MARATONDA BİRÇOK ULVİ AMAÇ VAR

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Yarı Maratonunun her yıl artarak geliştiğine vurgu yaparak, Küçüğünden büyüğüne kadar hanım kardeşlerimize kadar herkesin katıldığı güzel bir organizasyon oluyor. Bu sene ilk defa DOSD Meram olarak, Down Sendromlular Yaşam Merkezindeki öğrencilerimiz ve hocalarımızla beraber de katıldık. Aslında birçok ulvi amaç var. Hem otizmli çocuklarımız hem alzheimerlı yaşlılarımız hem de down sendromlu çocuklarımız için sponsorluk gelirleri var. Bununla beraber katılım ücretlerinden sağlanan gelir de yine hepimizin kanayan yarası olan Gazzedeki kardeşlerimize destek olmak için gönderilecek. Ben tüm katılımcılara Konyamıza ve bu organizasyona destek verdikleri için teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

HEPİMİZ İYİLİĞE KOŞACAĞIZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konyamızda yine büyük bir spor organizasyonu gerçekleşiyor. Uluslararası düzeyde binlerce sporcu bu organizasyona katıldı. Konyamız için çok güzel bir gün. Hepimiz iyiliğe koşacağız inşallah. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi de gerçekleşmiş oluyor. Biz de Karatay Belediyesi olarak Alzheimer Derneğimizle birlikte koşuyoruz bugün. Aynı zamanda buranın gelirlerinin Gazzedeki tüm mazlumlara gönderiliyor olması da gurur verici. Tüm sporculara başarılı yarışmalar diliyorum. Bu etkinlikler artarak devam edecek inşallah. Etkinliği düzenleyen Büyükşehir Belediyemize ve Atletizm Federasyonumuza çok teşekkür ediyorum açıklamalarını yaptı.

KONYAMIZIN İYİLİKTE OLAN YARIŞI BUGÜN YOLLARIMIZA DA YANSIMIŞ OLACAK

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise Uluslararası Konya Yarı Maratonunun büyük bir coşkuya sahne olduğunu belirterek şu değerlendirmeleri yaptı:

Konyamızın birlik-beraberliği, bütünlüğü, iyilikte olan yarışı bugün burada yollarımıza da yansımış olacak. Filistin bizim her zaman birinci önceliğimiz. O yüzden koşularda elde edilen gelirlerden Gazzeye destek gidecek. İnşallah bir an önce oradaki sıkıntılar da son bulur. Burada aslında kazanan herkes. Yarı Maratonu Konyamızın turizmi için de Konyamızın kültürü için de çok önemli katkıda bulunuyor. Yarı Maratonu düzenleyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Büyük bir organizasyon, ulusal ve uluslararası çapta ses getiren bir organizasyon. Bu tür organizasyonları düzenlemek kolay değil. Zor bir iş o yüzden bütün emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

DERECEYE GİREN SPORCULAR İÇİN ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve büyük coşkuya sahne olan Uluslararası Konya Yarı Maratonuna Türkiye ile birlikte 31 ülkeden 4.153 atlet; otizm, down sendromu ve alzheimer farkındalığına dikkat çekmek için koştu. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı 10K ve 21K koşularında dereceye giren sporcular için Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi otoparkında oluşturulan etkinlik alanında ödül töreni düzenlendi. Sporculara ödülleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol tarafından takdim edildi.

YARIŞLARDA İLK ÜÇE GİREN İSİMLER

21 kilometre erkekler yarışında 01:02:53lük derecesiyle James Kipkogei Kipkoech birinci olurken; 01:04:58lik derecesiyle Chala Dereba Kibi ikinci; 01:06:15lik derecesiyle Sang Benard Cheruiyot ise üçüncülük sevinci yaşadı.

21 kilometre kadınlar yarışında 01:13:15lik derecesiyle Elida Jelimo Korir kürsüde birinci basamağa çıkarken; 01:13:45 ile Doris Jepkoech ikinci; 01:19:52lik derecesiyle Nur Sena Çeto ise üçüncü oldu.

10 kilometre erkekler yarışında; 00:33:07lik derecesiyle Halil Sade birincilik kürsüsüne çıkarken; 00:33:15le Mehmet Kalyoncu ikinci; 00:33:22 Mervan Haykır da üçüncü oldu.

10 kilometre kadınlar yarışında ise; 00:38:27lik derecesiyle Esma Nur Yılmaz birinci; 00:39:05le Dilan Çukurçam ikinci; 00:43:43lük derecesiyle Özlem Işık üçüncü oldu.

10 Kilometre Koşusu ve 21 Kilometre Koşusunun kazananları ile ilgili detaylı bilgiye konyayarimaraton.com adresinden ulaşılabiliyor.

YARI MARATON HALK KOŞUSU İLE TAMAMLANDI

3. Uluslararası Konya Yarı Maratonu sabah koşulan 10K ve 21K koşularının ardından saat 13.30daki Halk Koşusu ile tamamlandı. Kılıçarslan Şehir Meydanında başlayıp biten koşuya AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, belediye başkanları, Konya protokolü ve her yaştan binlerce Konyalı sporsever katıldı.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN İYİLİĞE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Halk koşusu startında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, caddelerin ve sokakların araçlara olduğu kadar yayaların ve bisiklet kullanıcılarına da ait olduğunu hatırlatarak, Sizlerin bu büyük katılımı bizleri şehirde bu tür etkinlikleri yapma konusunda çok fazla cesaretlendiriyor. İnşallah Konyanın sokaklarında hep beraber yürüyeceğiz, hep beraber bisiklet kullanacağız. Sağlıklı bir yaşam için iyiliğe yürümeye devam edeceğiz. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum ifadelerine ye verdi.

Başkan Altayın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Spor Konya Halk Oyunları ekibinden oluşan öğrenciler tarafından Filistine destek için oynanan dabke dansı duygusal anlar yaşattı.

SPORCULAR TEŞEKKÜR ETTİ

Konyaya çeşitli ülkelerden ve Türkiyenin farklı şehirlerinden gelerek maratona katılan sporcular da böyle güzel bir etkinlik vesilesiyle Konyada bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya ve emeği geçenlere teşekkür etti.

KONYA’DAKİ MARATONDA COŞKU VARDI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 28034

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor