Kapat !
İletişim Başkanı Altun’dan emekli maaş artışına ilişkin paylaşım

İletişim Başkanı Altun’dan emekli maaş artışına ilişkin paylaşım

İletişim Başkanı Altun’dan emekli maaş artışına ilişkin paylaşım

İletişim Başkanı Altun’dan emekli maaş artışına ilişkin paylaşım
2024-01-17 13:11:56

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kabine Toplantısının ardından emekli maaş artışlarına ilişkin paylaşımda bulundu.

İletişim Başkanı Altun, paylaşımda; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı Sonrası Millete Sesleniş Konuşmasından:

◾ En çok yoğunlaştığımız alanlardan biri de hayat pahalılığı ve enflasyona karşı verdiğimiz mücadeledir. Aylık çekirdek enflasyonun, Eylüldeki yüzde 5,3 seviyesinden Aralık ayında yüzde 2,3 seviyesine gerilemesi, yürüttüğümüz kararlı mücadelenin işaretidir. Ancak, hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadelemizde, milletimizin yardımını bekliyoruz.

◾ Çalışanlarımız ve emeklilerimiz başta olmak üzere, insanımızın refah düzeyini yükseltmek için de canla başla çalışıyoruz. İşçi, memur, emekli maaşlarında ve onlara endeksli ödemelerde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla, bunu kısmen sağladık.

◾ Bilindiği gibi, 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25; SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini, buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024den itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6ya yükseliyor.

◾Önümüzdeki Temmuz ayında artışlarla birlikte, emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır. Yani memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki Temmuzda eşitlenecektir. Ayrıca, sosyal devlet ilkemiz gereğince uygulamaya aldığımız, emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz.

◾ Kabinemizde bugün aldığımız bir diğer kararla, 2024ü Emekliler Yılı olarak ilan ediyoruz. Amacımız, bu vesileyle, emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek, onlara özel hizmetler sunacak yeni hizmetleri devreye almaktır. Sağlıktan ulaşıma, sosyal imkanlardan kültürel faaliyetlere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu hizmetler şimdiden emeklilerimize hayırlı olsun. ifadelerine yer verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 43938

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR