Kapat !
Hüseyin Ateş: Evcil hayvanların bakımı mevsimine göre değişir

Hüseyin Ateş: Evcil hayvanların bakımı mevsimine göre değişir

DENİZ PETSHOP İŞLETMECİSİ HÜSEYİN ATEŞ EVCİL HAYVAN BESLEYENLERE UYARIDA BULUNDU

Hüseyin Ateş: Evcil hayvanların bakımı mevsimine göre değişir
2023-11-08 09:37:07

Ereğlide Petshop deyince ilk akla gelen firmalardan Deniz Petshop işletmecisi Hüseyin Ateş, Kış artık kendini hissettiriyor. Kedi ve köpeklerinizin mevsim koşullarıyla başa çıkabilmesi için, beslenmesinden barınmasına kadar pek çok konuda önlem alınmalı dedi.
Ecil hayvan besleyenler için uyarılarda bulunan Ateş, şu açıklamayı yaptı:
Havaların soğumasıyla birlikte evcil hayvanlar da kendilerini mevsim değişikliklerine hazırlamaya başladı. Öncelikle yazın sıcak günlerinde sahip oldukları uzun ve ince tüyleri yerlerine çıkan daha kalın ve kısa tüylerle değiştiriyorlar. Kedi ve köpekler kendilerini yeni çevre koşullarına adapte eder. Tüy değiştirme dönemlerinde onları daha uzun ve dikkatli bir şekilde fırçalamak ve taramak bu dönemin daha sağlıklı geçmesine yardımcı olur.
Sonbahar ve kış ayları yaklaşırken en önemli değişiklik havanın ısısında yaşanıyor. Dolayısıyla kürk yapılarının değişmesi gerekirken, yeni oluşacak tüy yapısının içindeki maddeleri gıdayla alma ihtiyaçları da yükseliyor. Özellikle mevsim değişikliklerinde dengeli beslenme bu nedenle oldukça önemli. Vücut ısılarını korumak için soğuğa karşı ısı üretme gereksinimleri de beslenmelerinde enerji ihtiyacını arttırıyor.
DIŞARIDA YAŞAYANLARI DA DÜŞÜNÜN
Evde yaşayan kedi ve köpeklerde yattığı yerin daha sıcak bir hale getirilmesi ve yatağının soğuk olmayan bir yere konması çoğu kez yeterli. Dış ortamda yaşayan köpek ve kediler için daha fazla tedbir alınmalı. Yaşadıkları çevre ve uyudukları alanlarda düşük ısıyla ilgili sorunlara karşı düzenlemeler yapılmalı. Bu nedenle evcil hayvanınız günün çoğunu ev dışında geçiriyorsa, onu sıcak tutacak özelliklere sahip bir ortam yaratmanız, rutubetsiz ve kış aylarının sert soğuğundan koruyacak barınaklar edinmeniz gerek.
Mevcut kulübelerinin bu amaçla onarılması, rüzgar almayacak şekilde yerleştirilmesi ve kapatılması da bu önemli tedbirler arasında. Bahçede beslediğiniz kedi ve köpekler için yatma zemini olarak saman veya sedir ağacı talaşları seçmeniz uygun. Havlu ve battaniye, suyu emeceği ve kolayca donacağı için sağlıksız bir ortam yaratır. Ayrıca hava aşırı soğuk ya da yağışlı olduğunda dış ortamda bakılan ve beslenen kedi ve köpeklerin hava koşulları düzelenene kadar ev ortamına alınması da korunmaları açısından faydalı. Kedi ve köpekler kürk yapılarına göre sıcak ve soğuk hava şartlarına karşı farklı düzeyde hassasiyet gösterir. Özellikle kısa tüylü hayvanlar soğuk günlerde kendini daha sıcak tutmak isteyebilir. Bu amaçla ona yün süveter ve soğuktan korunacağı giysiler giydirebilirsiniz. Yine yaşlı kedi ve köpeklerin soğuk havalarda dışarıda çok fazla kalmamalarına dikkat edilmeli.
AMAN KİLO ALMASIN
Kış aylarında daha az hareket etmek ve daha az yürüyüş yapmak, kedi veya köpeğinizin fazla kilo almasına sebep olabilir. Bunu önlemek için düzenli yürüyüş programınıza mümkün olduğunca devam edin. Kedilerinizin de oyun oynayarak egzersiz yapmalarını sağlayabilir ve kilo almalarını önleyebilirsiniz.
Havalar soğukken özellikle sokak kedileri ısınmak ve uyumak için arabaların motorlarına yakın yerlere kadar ilerleyip kaportanın içinde yatabilir. Bu durum onlar için hayati bir tehlike. İçeride kedi olma ihtimalini göz önünde bulundurup sabahları arabanızı çalıştırmadan önce motorun olduğu yerdeki kaputa vurun ve korna çalın. Eğer motor bölümünde kedi olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka kaputu açıp kontrol edin.
Dışarıdaki havanın kuru olması ve evde kalorifer ve ısıtıcılar nedeniyle nem oranının düşmesi sonucu; kedi ve köpeklerde cilt kuruması, buna bağlı deri problemleri ve kaşıntılar görülebilir. Bu nedenle onu düzenli taramalı, yeterli su tüketimine dikkat etmeli ve uygun yağ asitleri içeren dengeli ve tam bir beslenme uygulamalısınız.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 72310

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…