Hep derim gazetecilik zor zanaat

Hep derim gazetecilik zor zanaat

Gazetecilik zor iş, hele hele küçük şehirde yapmak daha zor.

Hep derim gazetecilik zor zanaat

Bahri CAN

2015-08-18 18:56:22

Her defasında söyledim yine söylüyorum: Gazetecilik zor iş, hele hele küçük şehirde yapmak daha zor. Henüz deklanşöre basmadan muhatabınız karşınıza dikilir, Hey fotoğraf çekemezsin, sen fotoğraf çekmek için kimden izin aldın? vs vs … Her ne kadar yapmış olduğunuz olayın sizin işiniz olduğunu izah etmeye çalışsanız da işiniz hele hele de anlayışı kıt olanlar için bir hayli zordur. Güçlükle de olsa deklanşöre basar, fotoğrafı çekersiniz haberinizin ilk ve en önemli adımı atılmış olur. Haber için fotoğrafınız vardır ve bu sizin için en büyük delildir. Şimdi fotoğraf sonrası haber yazmaya gelir. Elde edebildiniz kadar bilgi edinmek ister, 5N 1Kyı ( Ne? Nerede? Neden? Ne zaman? Nasıl? Kim?) boş verin N ve Kları ardı ardına eklersiniz. Amaç daha detaylı bilgi elde etmek ve kamuoyunu daha doğru bilgilendirmektir. Buraya kadar her şey normal. Haberi şekillendirir en ince ayrıntısına kadar defalarca gözden geçirir ve gazetede yayımlarsınız. Haliyle her haber her okurun hoşuna gitmez hele hele muhataplarının hiç hoşuna gitmez. İşte o zaman sitemler göğe yükselmeye, şayet suçlular varsa feryadı figan etmeye başlar. Ve açarlar ağızlarını yumarlar gözlerini. Genelde sözler ortaktır. Suçluluk psikolojisi ile ilk denilen Taraflı bu gazeteci yahu diye bir suçlamayla karşılaşırsınız. Ahmet ile Mehmet kavga etmiştir Ahmet Mehmeti darp etmiş ve bizde bunu yazdığımız da suçlu biz oluruz. Yine Ahmet kaza yapmış Mehmetin aracına çarpmıştır, vay efendim sen misin yazan sen misin fotoğraf çeken yine aynı sitem yine aynı suçluluk psikolojisi. Falanca kurum amiri işini iyi yapmaz bir yerde haksızlık yolsuzluk yapar, haliyle bizim için haberdir ve haber yapıldığı taktirde yine aynı feryadı figan. Kimse aynanın karşısına geçip suçlu karşımda duran demek yerine görevi kamuoyunu bilgilendirmek olan gazeteciyi hedef alır. Bu ve buna benzer onlarca olay. İşin özü gazeteci ne bir kişiye git falanca kişiyi döv, ne de git falanca kişi ile kaza yap, ne de yolsuzluk, haksızlık, hırsızlık yap demez. Gazeteci sadece görmüş, duymuş olduğu hal ve hareketleri kamuoyu ile paylaşır. Yoksa biri ya da birilerinin dediği gibi, o gazeteciler yok mu o gazeteciler hep onlar yapıyor demek hedef şaşırtmaktan başka bir şey değildir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 71867

Kullanıcı Adı

  • Sssss
    6 Mayıs 2024 Pazartesi

    Üstad mükemmel bir yazı

  • Dr.rasim özyürek
    20 Şubat 2024 Salı

    Arkadaşım sevdiğim, saydığım,ereğlimize büyük hizmetler veren öğretmenlerin öğretmeni hasan can’nın oğlu bahri iyi ki varsın.babanın bu konularda çalışmalarını devam ettiriyorsun tebrik ediyorum.


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor