HASAN DAĞI PATLAR MI PATLAMAZ MI-

HASAN DAĞI PATLAR MI PATLAMAZ MI-

Ereğli ile sınır olan Hasan Dağı Araştırılıyor

HASAN DAĞI PATLAR MI PATLAMAZ MI-
2020-09-24 20:16:15
İzlenme : 4936

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, Niğde'nin Bor ilçesinde meydana gelen 5.1'lik depremin bölgedeki Hasan Dağı'nı volkanik olarak etkileyip etkilemediğini araştıracak.Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener, pazar günü Borda meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin Hasan Dağının volkanizmasını etkileyip etkilemediği konusunda, jeoloji mühendisliğinin değişik anabilim dallarındaki öğretim üyeleriyle inceleme yapacaklarını ifade etti.

Depremin yöredeki etkilerini görmek ve Hasan Dağı volkanizmasıyla olan ilişkilerini ortaya çıkarabilecek yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar yapacaklarını belirten Şener, şunları kaydetti:

Yöreye gelen diğer meslektaşlarımızdan ve AFADın yazdığı deprem raporlarına göre 5,1den sonra bu sabaha kadar 41 artçı deprem oldu. En büyüğü 20 Eylül sabahı 4,1 şiddetinde gerçekleşti. Bunların da merkez üssü Obruk, Akçaören ve Aksaraya bağlı Taşpınar köyleri. Korkulacak bir şey yok. Çok hafif bir deprem. Arkadaşlarla birlikte jeolojik inceleme yapacağız.
SON 6 BİN 500 YIL ÖNCE PATLADI

Şener, depremin Hasan Dağını etkileyeceği ve Hasan Dağının depremi tetikleyebileceği yönündeki iddiaların basında yer aldığını anımsatarak, çalışmalarında bu iddiaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine yönelik proje geliştireceklerini ve incelemelerinde bu konulara yoğunlaşacaklarını anlattı.

Hasan Dağının en son patlamasının milattan önce 6 bin 500 yıl önce yaşandığını aktaran Şener, bu patlamanın Çatal Höyükte yapılan arkeolojik kazılarda insanlar tarafından çizilmiş duvar resimlerinde kayıtlı olduğuna dikkati çekti.

‘HASAN DAĞI AKTİF BİR VOLKAN

Şener, Hasan Dağının aktif bir volkan olduğunu dile getirerek, Hasan Dağı şu anda uykuda ama bu 5,1 büyüklüğündeki depremin Hasan Dağının volkanizmasını etkileyeceği konusunda konuşmak çok iddialı olur. Bunun için çalışmalar yapmamız gerekiyor, bu konulara yoğunlaşacağız ifadelerini kullandı.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 72721

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi