HASAN CAN

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şube Başkanı Özgün Utku yazdı...

HASAN CAN
2021-01-11 21:22:32

2 Aralık 2020 Çarşamba sabahı Hasan Canı kaybettik. Hasan amca İvriz Köy Enstitüsü mezunuydu. Şahsen hiç tanışmadık maalesef. Onu İvriz Köy Enstitüsü yerleşkesi için verdiği mücadelesi içinde iki yıl kadar önce tanıdım. Mustafa Özdemir öğretmenimiz onun mücadelesinden bahsetmiş ve telefonunu vermişti. Bir gün aradım. Telefonda İvriz Köy Enstitüsü yerleşkesi içinde yapılmak istenenleri, yıllar yıllar boyunca verdiği mücadeleyi anlattı. Köy Enstitüsündeki eğitim sistemi ve öğrencileri hakkında birçok kitap okumuştum. Hasan Can öğretmenimiz bunun kanlı canlı örneğiydi. Özgüven, inandığı şeyi yılmadan, yorulmadan savunmak, üstüne gitmek, yeniden yeniden uğraşmak. Yaşından beklenmeyen dirençli, gözünü budaktan esirgemeyen delikanlı bir yürek.

Yerleşkenin amacı dışında kullanılmaması için gece gündüz uğraştı, kafa yordu. İvriz Köy Enstitüsü onsuz öksüz kaldı. Çok ama çok acı.

Son konuşmamızda:Ölmez sağ kalırsam kızım, bakalım sağlığım el verecek mi? demişti. Vefatından 10 gün kadar önce aklıma düştü. Neredeyse hergün onu aradım. Telefonu hep kapalıydı. Biraz da endişelendim aslında ama kötüye yormak istemedim. Meğer kalbi bana sesleniyormuş. Şimdi geriye dönüp düşününce içim cız ediyor.

Mart 2019da Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneklerinin Şubeleri, Atatürkçü Düşence Derneği Şubeleri, CHP Konya İl, İlçe Örgütüyle İvrizde Köy Enstitüsü yerleşkesinde güçlü bir basın açıklaması planlamıştık. Çok heyecanlı, çok coşkuluyduk. İçimiz taşıyordu. İzmirden hareket etmemizden birkaç gün önce Covid hayatımıza girdi. Valilik otobüslerimize İzmirden çıkış izni vermedi. Onu şahsen tanıma fırsatını kaybettim. Bu bir yıl içinde defalarca konuştuk. Ondan takip etmeyi, üstüne düşmeyi öğrendim. Onu tanımak bir ayrıcalıktı.

Peki onu nasıl gelecek nesillere tanıtırız? Ne yapılabilir?

Ailesini ve dostlarını maalesef hiç tanımıyorum. Keşke evinde bir ‘İvriz Köy Enstitüsü, Hasan Can Kütüphanesi kurulabilse. Kütüphanenin içinde şimdiye kadar verdiği mücadele de anlatılsa. O inançlı, kararlı kişilik gelecek nesillere aktarılabilse. Çok güzel olurdu.

Anısına saygıyla…

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği

İzmir Şube Başkanı

Özgün Utku

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 53695

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki