Kapat !
HALKAPINAR’IN KANALİZASYONU İVRİZ BARAJINA AKIYOR

HALKAPINAR’IN KANALİZASYONU İVRİZ BARAJINA AKIYOR

Halkapınar ilçesinde, kanalizasyon suları, 400 hektarlık alanın sulanmasını sağlayan İvriz Baraj Göleti’ne akıyor.

HALKAPINAR’IN KANALİZASYONU İVRİZ BARAJINA AKIYOR
2021-09-26 14:26:11

Yağmur ve kar suları dışındaİvriz ve Deli Mahmut çaylarındanakan sular ile80 milyon metreküp su toplama hacmine sahip İvriz Baraj Göletinde, nisan ve ağustos ayları arasında biriken 180 ile200 milyon metreküp arasındaki su,bölgedeki400 bindekarlık alanın sulanmasını sağlıyor. Bu yıl bölgedeki kuraklık nedeniyle ise 46 milyon metreküp su biriktive bununda büyükbölümüşu ana kadar tarımsal sulamada kullanıldı.

Kuraklık tehlikesi olan gölette bir başkasorun daha yaşanıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlıKonya Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (KOSKİ) ait kanalizasyon şebekesindeki su, baraj göletine akıyor.

Çok sayıda kuş ve balık türününyaşadığı göletteki bu durumla ilgili 2 yıldır mücadele ettiğini belirtenHalkapınar Amatör Olta Balıkçılığı ve Su Hayatı Koruma Derneği Başkanı Mustafa Erdaş, ''2 yıldır çözüme ulaşamadığımız sorunumuz var. Halkapınar İvriz Barajı'na kanalizasyon suları akıyor. Dernekolarak bizim hem doğamızı hem suyumuzu hem de su içindeki canlıları koruma zorunluluğumuz var. 2 yıl önce CİMER'e, KOSKİve DSİ'yi şikayette bulunduk; ama 2 yıldır herhangi bir iyileştirmedebulunulmadı'' diye konuştu.

KOSKİ yetkilileri de Halkapınar'daki kanalizasyonun 1995-2001 yıllarında yapıldığını 2014'teki 'Büyükşehir Yasası' ile birlikte sorumlulukları alanına dahil edildiğini, bubölgede Ereğli'ye arıtma tesisiyapılması için projenin hazırlandığını, Halkapınar'daki atık suların da bu tesise getirilmesi için terfi yapılacak alanın yer tahsisi için de DSİ'den onay beklendiğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 31708

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!