Halil Etyemez, tasarruflu olmalıyız dedi

Halil Etyemez, tasarruflu olmalıyız dedi

Milletvekili Halil Etyemez: Suyumuzu Tasarruflu Kullanmalıyız ve Gıda İsrafının Önüne Geçmeliyiz 

Halil Etyemez, tasarruflu olmalıyız dedi
2021-10-11 10:36:26
İzlenme : 111

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu ve Konyada tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle toplantıda bir araya geldi. Milletvekili Halil Etyemez, Birey, aile ve toplum olarak suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız ve gıda israfının önüne geçmeliyiz. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz ve gıdamız olmayabilir. Yarınlarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kolları bugünden hep birlikte sıvamalıyız. dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu Üyeleri İl Başkan Yardımcıları Lokman Özturhan ve Kazım Küçükçöğen, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Koyuncu, Tevfik Tığlıoğlu, Talip Özüdoğru, Mustafa Hançerli ve Mehmet Küçükbayrak, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Konyada tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri toplantıda bir araya geldi. Konya Ticaret Borsasının ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Konyanın tarım ve hayvancılığı ile sulama alanındaki yatırımlar masaya yatırıldı, çiftçilerin talepleri üzerinde duruldu.

Toplantıda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Etyemez, ele alınan konuları ve talepleri rapor haline getirerek başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara ileteceklerini söyledi. Daha önce de bu tür toplantılar düzenlediklerini hatırlatan Milletvekili Halil Etyemez, hazırladıkları raporlar sonucunda birçok konunun çözüme kavuştuğunu belirtti. Tarım ve hayvancılıkta zirvede yer alan Konyayı daha ileri noktalara taşımak için ortak akıl yürütmeye ve el birliğiyle çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Milletvekili Halil Etyemez, koronavirüs salgınına rağmen üretime devam eden, ekonomiye katkı sunan çiftçilere teşekkür etti ve çiftçilerin yanında olmayı sürdüreceklerini söyledi.

AK Parti olarak Konyada tarım, orman ve su alanında 31 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını ve destek verdiklerini açıklayan Halil Etyemez, Konya, tarım ve hayvancılığın başkentidir. Tarımda ve hayvancılıkta birincidir. Biz de AK Parti olarak üreten, ekonomiye katkı sunan Konyalı çiftçilerimizin yanındayız. Konyamızda verilen tarımsal destek ödemelerini 18 yılda 6 kat arttırdık. Konyalı çiftçilerimize bitkisel üretim ve hayvancılık alanında 10 milyar liranın üzerinde destek verdik. Sulama alanında 12 milyar liranın üzerinde yatırım yaparak 283 tesisi hizmete aldık. Konyamıza dış havzalardan su getirilmesi için ise planlama ve projelendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. dedi.

Suyun tasarruflu kullanımı ve gıda israfının önüne geçilmesine vurgu yapan Halil Etyemez, iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle su kaynaklarının üzerindeki baskının sürekli arttığının altını çizdi. Dünyada son 100 yılda nüfusun 4 kat, su tüketiminin ise 7 kat arttığına dikkat çeken Etyemez, Yapılan araştırmalara göre 2050 yılında 5 milyardan fazla kişi içme suyuna maalesef erişemeyecek. Suyun kaynağında korunması ve verimliliğin artırılması konusunda süratle çalışmalıyız. Su kaynaklarımızı korumalı, verimli kullanmalı ve suyumuzu geleceğe umutla taşımalıyız. Tarımsal üretimde su tasarrufu sağlayan modern sulama yöntemlerini yaygınlaştırmalıyız. Bitkisel ürün çeşitliliğini suya göre belirlemeliyiz. Ülkemizin her köşesini ağaçlandırarak, su kaynaklarımızı koruyarak, meraları ıslah ederek ve en önemlisi halkımızı bilinçlendirerek erozyon ve kuraklıkla mücadele etmeliyiz. Ülkemizde maalesef her yıl 19 milyon ton gıda çöpe gidiyor ve günlük 4.9 milyon ekmek israf ediliyor. Birey, aile ve toplum olarak suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız ve gıda israfının önüne geçmeliyiz. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz ve gıdamız olmayabilir. Yarınlarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kolları bugünden hep birlikte sıvamalıyız. diye konuştu.

Milletvekili Halil Etyemezin konuşmasının ardından sivil toplum kuruluşu yöneticileri tek tek söz alarak taleplerini açıkladı ve yapılmasını istedikleri çalışmalardan bahsetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 95375

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Büyükelçilerin geri adımı sonrası Erdoğan’dan ilk değerlendirme
Büyükelçilerin geri adımı sonrası Erdoğan’dan ilk değerlendirme
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel alacak
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel alacak