​Cumhur Yaman: “Borçlu esnaf stok yapamaz”

.


​Cumhur Yaman: “Borçlu esnaf stok yapamaz”

Ereğli Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Cumhur Yaman, bazı esnafların stok yaptığına ilişkin iddialara ve esnafların ödemeleri ve yaptıkları girişimler hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz yıl esnaflara kullandırılan kredilerin ödeme gününün geldiğini ve esnafların sermayesini bitirdiğinin altını çizen Yaman, ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu, esnafların stok yapacak durumda olmadığını kaydetti.
Yaman, Esnaflarımız zor bir süreç geçirdi. Esnafın sermayesi bitti ve taksit ödeyecek gücü de kalmadı. Bu nedenle üst kurulumuz hükümetten kredi talebinde bulundu. Gerçekten esnaflar sıkıntılı inşallah önümüzdeki günlerde talebimiz karşılık bulur. Bu konuda da baskılarımız devam edecek dedi.
Yine kurdaki oynamalardan da esnafların derin yara aldığını hatırlatan Yaman, Gıda ve diğer kalemlerde yaşanan artışlar nedeni ile vatandaş 1 kilogram et alacağı yerde 250 gr aldı. Esnaf satış yapamadı. Yapsa da çok cüzi miktarlarda satış yapıldı. Bazen de esnafların stok yaptığı öne sürüldü ama esnafın sermayesi yok ki stok yapsın. Bu konuda esnaflarımız zaten duyarlı mümkün olduğu kadar fiyatlara dikkat ediyorlar. Bizim esnafımız ahi teşkilatıdır. Esnaflarımızın fırsatçılık yapacağına ihtimal vermiyoruz. Şuanki serbest piyasada stok yapanlar elbet vardır ama bunlar büyük holding ve kuruluşlardır. Esnafın geçtiğimiz günlerde pahalı aldığı ürünü de şu durumda ucuz satma şansı yok. Bu sebeple ilerde fiyatlar düşer ama 2-3 ay gibi bir zamana ihtiyaç var. Esnaf elindeki malı satmalı ve tekrar ucuz mal almalı ki piyasaya da bu düşüş yansısın.