​Demirbaş Peyzaj Sahibi Ufuk Demirbaş, peyzaja dikkat çekti

DEMİRBAŞ: YÖNETİCİLERİN KARAR VERME POLİTİKALARINA PEYZAJI DAHİL ETMELERİNİ BEKLİYORUZ


​Demirbaş Peyzaj Sahibi Ufuk Demirbaş, peyzaja  dikkat çekti

Ereğli Demirbaş Fidancılık Peyzaj işletmesi sahibi Ufuk Demirbaş, Uluslararası Peyzaj Günü dolayısıyla gazetemize bir basın açıklaması yaparak sorun, talep ve önerileri gündeme getirdi. Yaptığı açıklamada bu yılın temasının Peyzaj Bütünleşmesi olarak belirlediğini ifade ederken Avrupa düzeyinde ve ülkemizde peyzaj ile bütünleşmenin tam anlamıyla sağlanamadığı, özellikle ülkemizde peyzaja ilişkin birçok olumsuz sektörel gelişmelerle karşılaşıldığı vurgulandı.
Ufuk Demirbaş basın açıklamasında sektörel olarak bir çok sorun yaşandığına dikkat çekerek talep ve önerilerini dile getirdi.
Demirbaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
2000 yılında Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ülkemizde 10.06.2003 tarih ve 4881 nolu kanun ile kabul edilmiş, 17.07.2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Konseyin katkılarıyla ortaya konulan Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'nin (APS) imzaya açıldığı tarih olan 20 Ekim' i Uluslararası Peyzaj Günü olarak kutlamaktayız. Bizler de Demirbaş Fidancılık ve Payzaj olarak Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'nin yıldönümünü kutluyoruz..
Avrupa Konseyi, peyzajın tüm aktörlerini Peyzajı bölgesel ve şehir planlama politikalarına uygun; kültürel, çevresel, tarımsal, sosyal ve ekonomik politikalarına ve peyzaj üzerinde olası doğrudan veya dolaylı etkiye sahip diğer politikalarla bütünleştirmeye davet etmektedir.
Avrupa düzeyinde ve ülkemizde peyzaj ile bütünleşmenin tam anlamıyla sağlanamadığını, özellikle ülkemizde peyzaja ilişkin birçok olumsuz sektörel gelişmelerle karşılaştığımızı söylemek mümkündür;
Taş ocakları faaliyetleri sonucunda yeraltı suları, tarım, orman ve yaşam alanlarımız tehdit altındadır. Vahşi madencilik faaliyetleriyle Ormanlar, sular, tarım alanları, hayvancılık ve tarihi mirasın yanında yaşam alanlarımız tehdit altındadır.
Yukarıdaki tüm örnekler ülkemizin farklı peyzajları için de benzer biçimde tehdittir.
Sonuç olarak; Anayasa düzeyinde geçerliliği ve bağlayıcılığı olan Uluslararası sözleşmelerden biri olan Avrupa Peyzaj Sözleşmesinin yıldönümünde merkezi ve yerel yönetimleri karar verme politikalarına peyzajı dahil etmelerini geleceğin Peyzaj işletmeleri olarak bekliyoruz. Küresel ısınma ve beraberinde yakın geçmişte karşılaştığımız ve tüm yaşamımızı olumsuz etkileyen salgın hastalıklar göstermiştir ki sahip olduğumuz doğal ve kültürel peyzajı korumaktan başka çaremiz yoktur. Uluslararası Peyzaj Günümüz kutlu olsun