​Ereğli Ziraat Odası Başkanı Çelik Çiftçileri Uyardı

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik Zirai İlaçları Bilinçli Kullanalım Dedi


​Ereğli Ziraat Odası Başkanı Çelik Çiftçileri Uyardı

Zirai ilaçların kullanımı ile ilgili çiftçileri uyaran Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, söz konusu ilaçların bilinçli kullanılması gerektiğini vurguladı
Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, tarımsal üretim yapan çiftçileri zirai ilaçlar ve kalıntı sorunları konusunda uyardı.

Çiftçileri ve zirai ilaç satıcılarını uyararak önemli açıklamalarda bulunan Çelik, bunun başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlıların sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Çevrenin temizliği, toplumsal ve bireysel olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Çelik, Değerli üreticiler, zirai ilaçları bilinçli kullanalım. Kıymetli tarımsal ürünleri satan iş yeri sahipleri; kalıntı içermeyen ürünler alalım satalım dedi.

Zirai ilaçlamanın önemli olduğunu ve bunun yanlış kullanımının oluşturduğu zararların farkında olunması gerektiğini kaydeden Çelik, şunları söyledi: Bilindiği gibi dünyada ve ülkemizde artan nüfusa rağmen tarımsal üretimin yapıldığı alanlardaki artış ihmal edilebilecek kadar azdır. Bu gerçek bize artan nüfusun beslenebilmesi için birim alandan daha fazla ürün almanın gerekliliğini göstermektedir. Bunun için yüksek verimli çeşitlerin geliştirilmesi, doğru bitki besleme yöntemlerinin kullanılması, depolama kayıplarının en aza indirilmesinin yanında ürünleri hastalık ve zararlılara kaptırmamak, yani zirai mücadele büyük önem taşımaktadır dedi.

Zirai ilaç kullanımının çok önemli olduğunun altını çizen Ziraat Odası Başkan Abdullah Çelik, Genel olarak bütün zirai ilaçlar insan ve hayvan sağlığı ile çevreye zararlı ürünler oldukları için kullanımının ehil kişiler tarafından yapılması gereklidir ifadelerini kullandı.

Zirai ilaçların, yağ dokusunda birikmek suretiyle kanser yapıcı, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozucu etkiler gösterdiğini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: Bir kısmı vücutta birikmediği halde sinir uçlarında yaptığı tahribat sonucu unutkanlık ve öğrenme güçlüğü oluşturabilmektedir. Bu kadar tehlikeli etkileri olabilecek zirai ilaçların zararlarından korunmak ya da bu zararları en aza indirmek için ne yapılmalıdır? Ülkemizde zehirliliği yüksek insan ve çevreye zararlı zirai mücadele ilaçları hızla yasaklanmakta gelişmiş ülke kriterlerine uygun ilaçlar kullanılmaktadır

Zirai mücadele ilaçlarının ehil kişiler tarafından uygulanması, uygulama dozu, uygulama zamanı, ilaçların ruhsatlı oldukları hastalık ve zararlıya karşı kullanılması, son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uyulması gibi pek çok tedbirin alınması gereklidir diyen Çelik, bu sayılan hususların tamamı kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş sağlam kriterlere bağlanmıştır. Zirai ilaçları ruhsatlı ilaç bayilerinden almalı, ilaçların bitkilere uygulamasını zirai ilaç uygulama sertifikası olan kişilere yaptırmalı, ilaç kullanım talimatlarına uymalıdır şeklinde konuştu.
Metin Tek