​RÖPORTAJ

UMUT AKPINAR#39LA DOBRA DOBRA


​RÖPORTAJ

Ereğli belediye başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli Belediye başkan adayı Umut Akpınar'a sorduk, O'da bize dobra dobra cevaplar verdi.
İlk sorduğumuz soru seçimi kazanacak mısınız? oldu.
Umut Akpınar, -Kimse kazanamayacağını bile bile bu kadar uğraş vermez. Eminim ki diğer adaylara sorsanız onlar da kazanacağım der. Bu bir yarıştır. İyi olan kazansın, Ereğli kazansın" dedi.
Seçim sürecine geç başladığını hatırlattığımız Umut Akpınar, -Benim için sorun değil. Ereğli zaten şahsımı ve ailemi biliyor. Emekli öğretmenim. Onlarca öğrenci yetiştirdim. Çitçilikle uğraşıyorum, bir taraftan da Ereğli'de en büyük temizlik malzemeleri satan bir firmanın sahibi olmam dolayısı ile tanınıyorum. Belki tanımayanlar vardır. Ama şu da bir gerçek ki Sayın İBB başkanımız Ekrem İmamoğlu'da tanınmıyordu. Oysa şimdi bırakın Türkiye'yi dünya tanıyor. Şu seçim sürecinde insanlarla birebir görüşüyorum. Övünmek gibi olmasın şu ana kadar olumsuz bir tek şey duymadım, içimdeki insan sevgisini vatandaş görebiliyor dedi.
Neden Ereğli Belediye Başkanlığı gibi zor bir göreve talip olduğunu sorduğumuz Akpınar'ın cevabı güzeldi.
- Akpınar, Ereğli'yi seven herkes benim duygu ve düşüncelerimi taşımalı. Benim yaşantım, çoluğum çocuğum, evim, işyerim, tarlalarım Ereğli'de. Madem ben bu kentte yaşıyorum, buranın güzel olması için projeler üretmeliyim diye düşündüm. Gençlerimiz için, kadınlarımız için, işçimiz, memurumuz, köylümüz için elimi taşın altına koymaya hazır olduğumu düşündüğüm için aday oldum. Benim çocuklarım Üniversite okuyor, tatil dönemlerinde bile Ereğli'ye gelmek istemiyor. Onlar geldiğinde rahatça sosyal yaşamlarını idame ettirebileceği alanlar yaratılması, Ereğli'de oluşabilecek beyin göçünü önler. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün , Umudum gençliktedir dediği gibi ben de umudumuzun gençlikte, kalkınmanın tarımda olduğuna inananlardanım. Projelerimle bu düşünceleri gerçekleştirmek için aday oldum dedi.
Binlerce sorumuz vardı ama biz sorsak Akpınar'ın cevaplamaya zamanı yoktu, o cevaplasa bizim gazetede yazacak yerimiz yoktu.
Son olarak projelerin neler dedik?
CHP Ereğli Belediye Başkan Adayı Umut Akpınar, 5 yıl içinde yapmayı planladığı projelerini şöyle anlattı:
* Ereğli kart
* İhtiyaç sahiplerine et ve kömür desteği
* Okullarımızdaki öğrencilerimize her gün en az bir öğün yemek
* Ereğli ve çevre mahallelerin doğalgaz sorunu çözülecek
* Vatandaşın sıra beklediği bir belediye değil vatandaşın ayağına giden bir belediye olacağız
* Ereğli'de son yıllarda artan madde bağımlılığına çözüm üreteceğiz
* Kadın meclisi uygulamasını başlatıp herkesin belediyeye ulaşımını sağlayacağız
* Ereğlili geçlerimizi teknolojik imkanlardan yararlandırıp bilişimin önünü açacağız
* Çiftçilerimizin ürünlerini tarlada bırakmayacağız
* Kent lokantası açıp şehrin bir çok noktasında halkımızı ucuz yemekle buluşturacağız
* Ereğli kapalı otoparkı ve sanat merkezi yapacağız
* Sanayi sitemizi yenileyip yeni sanayi sitesi kuracağız
* Kız yurdu ve erkek yurdu yapacağız
* Büyük hastane yatırımını başlatacağız
* Şehri ağaçlandıracağız, kültür alanları oluşturacağız
* İçerisinde bir göl barındıracak olan Kwangjin parkını modernize edip dinlence, eğlence ve sosyalleşme alanı yaratacağız
* Seyir terasları ile yürüme yolları oluşturacağız
* Şehrin iki yakasını birbirine tramvay projemiz ile bağlayacağız
* Yeni hal ve Tır garajı kompleksi kazandıracağız
Bu projeleri gerçekleştirmek için kaynağınız nedir diye sorabilirler. Biz önce yolsuzluğu, rantı, talanı bitireceğiz. Halkımız talan düzeninden kurtulursa Ereğli'nin kaynakları Ereğli'ye yeter.
Sayın Akpınar, bu projelerin gerçekleşeceğine inanıyor musunuz?
-Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyiz. Rahmetli dayım CHP'li belediye başkanı Kenan Akpınar Sümerbank'ın çevresini Ereğli'ye kazandırmadı mı? Ereğli'nin en büyük kültür parkı olan Atatürk Kültür Parkı'nı yapmadı mı? İlk organize sanayini yapmadı mı? Ereğli'nin caddelerini açmadı mı? Aksu Şişeleme Fabrikasını yapmadı mı? Daha onlarca şey yaptı ki saymakla bitmez. Biz kavga etmeye değil Ereğliyi rahatlatacak projelerimizi yapmaya geliyoruz. Yüreğinde sevgi ve merhamet olanın; yüreği Ereğli aşkı ile çarpanın dili de, yüzü de, gülüşü de güzel olur. Her şey çok güzel olacak. Bu halk her şeyin en güzeline hakediyor. Biz bunu başaracağız. Çünkü halkın içinde Umut var.
Sayın Akpınar, belli ki telaşlısınız. Buradan kalkıp başka programlara gideceksiniz. Röportaj için teşekkür eder, başarılar dileriz.
-Bu imkanı verdiğiniz için partim ve şahsım adına ben teşekkür ederim.
Sevgili okuyucularımız Sayın Akpınar ile gerçekleştirdiğimiz sohbet havasındaki ropörtajımız ile sizleri aydınlatmaya
çalıştık.