​MECLİSİN YENİ BAŞKANI TALUT KEREM CENGİZ OLDU

KONYA BÜYÜKŞEHİR ÇOCUK MECLİSİNİN YENİ BAŞKANI 6. SINIF ÖĞRENCİSİ TALUT KEREM CENGİZ OLDU


​MECLİSİN YENİ BAŞKANI TALUT KEREM CENGİZ OLDU

Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Medeniyet Okulu Projesi kapsamında kurulan Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinde ikinci kez başkanlık seçimi yapıldı. Üç adayın yarıştığı seçimde Çocuk Meclisinin yeni başkanı Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinin ortaokul bölümü 6. sınıf öğrencisi Talut Kerem Cengiz oldu.
Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinde mevcut başkanın görev süresinin dolmasının ardından yeni başkan ve yönetim kurulu yapılan seçimle belirlendi.
Konya Büyükşehir Belediye Meclisinde düzenlenen program, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra adaylar seçim öncesinde konuşmalar yaparak, projelerinden bahsetti.
YENİ BAŞKAN TALUT KEREM CENGİZ OLDU
Mevcut başkanın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimde Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinin yeni başkanı ve yönetim kurulu belirlendi. Üç adayın yarıştığı ve büyük heyecana sahne olan seçimi, Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinin ortaokul bölümü 6. sınıf öğrencisi Talut Kerem Cengiz kazanarak Çocuk Meclisinin yeni başkanı seçildi.
BAŞKAN ALTAYA TEŞEKKÜR ETTİ
Seçimi kazandıktan sonra bir konuşma yapan Cengiz, çok mutlu olduğunu belirterek, Üyelerimizin oylarıyla tam bir demokrasi içerisinde seçimi kazandık. Meclisi elimden geldiği kadar iyi yönetmeye çalışacağım. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bu noktada hiçbir üyemizin şüphesi olmasın dedi. Cengiz öğrencilere böyle bir imkan sağladığı için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya da teşekkür etti.
Filistinde yaşananlar konusuna da değinen Cengiz, Filistinde olanlar savaş değil, katliamdır. Filistinlilere zulüm yapıyorlar. Okul ve hastane gibi yerlerin bombalanması normal şeyler değil, orada canlar var. Bu noktada vatandaşlar olarak yapabileceğimiz en iyi şey İsrail ürünlerini boykot etmek ve bunun yayılmasını sağlamak diye konuştu.
ÇOCUK MECLİSİ ŞEHİRDE ETKİN ROL ALACAK
İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Medeniyet Okulu Projesi kapsamında kurulan Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi; ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin şehir yönetimine katılımlarını sağlamayı, çocukların öz güvenini geliştirmeyi ve temsil kabiliyetlerini artırmayı amaçlıyor.
Türk milletinin milli ve kültürel değerlerini, örf ve adetlerini kavramalarını sağlayacak etkinlikler yürüterek okullarda çevreye duyarlı, doğal varlıkları koruyan, bilinçli nesiller yetiştirilmesi de katkı sunan Çocuk Meclisi; şehrin sorunlarını ele alarak araştırmak ve elde edilen sonuçları Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve meclise sunmak amacıyla faaliyetlerine devam edecek.