​Uğur İbrahim Altay Yabancı Basınla Buluştu

Başkan Altay: “Konya ve Türkiye Olimpiyatlara Hazır”


​Uğur İbrahim Altay Yabancı Basınla Buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında Konyada görev yapan uluslararası medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Konyanın spor altyapısıyla ve tesisleriyle yalnızca Türkiyenin değil, dünyanın önemli spor şehirlerinden birisi olduğunu bir kez daha ispatladığını belirten Başkan Altay, Elhamdüllilah çok güzel bir organizasyon dönemi geçiriyoruz. Hiçbir aksaklık olmadan yarışmalara ev sahipliği yapıyoruz. Aslında adeta bir olimpiyat hazırlığı yapılmış oldu. Konyanın bu güçlü altyapısıyla Türkiyenin de olimpiyatlara hazır olduğuna, olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için her türlü şartı yerine getirdiğine de bir kez daha hep birlikte şahit olduk. dedi. Sporun bir kazanma arzusu olmasının yanında İslamın birlik, beraberlik ve kardeşliğine Konyanın önemli bir katkı yaptığını dile getiren Başkan Altay, Konyanın zihinlerde kalacak bir organizasyon yaptığına inandığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyada devam eden 5. İslami Dayanışma Oyunlarını takip etmek üzere şehirde bulunan farklı ülkelerden basın mensuplarıyla buluştu.

Konyanın tarihsel süreçteki ve günümüzdeki önemine değinerek konuşmasına başlayan Başkan Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunlarının Konya adına yeni bir başlangıç olduğunu söyledi. Konyanın ormanlarıyla, gölleriyle, doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Altay, uluslararası basın mensuplarını oyunlar dışında da Konyaya davet etti.

KONYA, DÜNYANIN ÖNEMLİ SPOR ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLDUĞUNU İSPATLAMIŞ OLDU

Konyanın 2022 İslam Şehirleri Spor Başkenti ve 2023 Dünya Spor Başkenti ilan edildiğini anımsatan Başkan Altay şöyle devam etti: Sizlerin de yarışmaları takip ettiğiniz Türkiyenin ilk olimpik veledromumuz, olimpik yüzme havuzumuz, açılış seremonisini yaptığımız 42 bin kişilik stadyumumuz, spor salonlarımız, atıcılık ve okçuluk tesislerimizle birlikte Konya aslında Türkiyenin değil, dünyanın önemli spor şehirlerinden biri olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Elhamdüllilah çok güzel bir organizasyon dönemi geçiriyoruz. Hiçbir aksaklık olmadan yarışmalara ev sahipliği yapıyoruz. Aslında adeta bir olimpiyat hazırlığı yapılmış oldu. Konyanın bu güçlü altyapısıyla Konyanın ve Türkiyenin de olimpiyatlara hazır olduğunu, olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için her türlü şartı yerine getirdiğine de bir kez daha hep birlikte şahit olduk. İnşallah en kısa sürede de böyle büyük bir organizasyona da ülkemizde ve şehrimizde düzenlemeyi arzu ettiğimizi ifade ediyoruz.

ULUSLARARASI MÜSABAKALARA HAZIRLANAN TAKIMLARI KONYADA KAMP YAPMAYA DAVET ETTİ

Başkan Altay, Ayrıca buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sizler bulunduğunuz ülkelerde sporla ilgili önemli işler yapıyorsunuz. Konyanın spor altyapısına, Konyanın misafirperverliğine, Konyanın misafir ağırlama kültürüne şahitlik ettiniz. Dolayısıyla özellikle uluslararası müsabakalara hazırlanan bütün branşlardaki takımları Konyada kamp yapmaya davet ediyorum. Çünkü tesislerimiz kısa bir dönem hizmet verecek nitelikte değil, çok uzun dönem dünya sporuna hizmet edecek nitelikte tesisler. Onun için olimpiyat hazırlığında olan Dünya ve Avrupa Şampiyonası hazırlığında olan tüm takımları da burada misafir etmeyi arzu ettiğimizi ifade etmek isterim. açıklamasında bulundu.

KONYANIN ZİHİNLERDE KALACAK BİR ORGANİZASYON YAPTIĞINA İNANIYORUM

Devam eden 5. İslami Dayanışma Oyunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak konuşmasını sürdüren Başkan Altay, 3 paralimpik olmak üzere 24 branşta müsabakalar yürütülüyor. 56 ülkeden 4.200 sporcu ve 6.000 spor insanını ve sizleri Konyamızda misafir ettik. Spor mutlaka bir kazanma arzusudur ama en önemlisi de İslamın birlik, beraberlik ve kardeşliğine Konyanın önemli bir katkı yaptığını ve Konyanın zihinlerde kalacak bir organizasyon yaptığına inanıyorum. dedi.

İNŞALLAH BU BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ, KARDEŞLİĞİMİZ DAİM OLUR

Açılış seremonisinin tüm dünyada ses getiren bir gösteri olduğunun altını çizen Başkan Altay, İslami Dayanışma Oyunlarının hafızasına kazınacak bir açılış gerçekleştirildi. İnşallah açılış törenindeki görüntüler ülkelerimizin kanallarında uzun süre yayınlanacak ve insanların zihinlerinde kalıcı bir iz bırakacak. Böylece 6ncıyı düzenleyecek ülke için de iyi bir çıta oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Bundan sonra oyunların artarak gelişmesini diliyorum. Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Hakikaten sizlerin ülkelerinizde yapmış olduğu yayınlar, sosyal medya paylaşımlarınız Konyamız için çok büyük bir farkındalık oluşturdu. İnsanlar Türkiyeyi ve bazı şehirlerini biliyorlar ama Konyanın güzelliklerini sizler tüm dünyaya yansıtmış oldunuz. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olur. Sizleri Konyada ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Organizasyonun işleyişini kolaylaştırmak için görev alan tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum. 56 ülkeden gelerek müsabakalarda yarışan tüm sporcularımıza ve teknik heyetlerimize teşekkür ediyorum. Tesislerimizde görev alanlara ve tüm Konyalılara teşekkür ediyorum. diye konuştu.

BAŞKAN ALTAY CUMHURBAŞKANI ERDOĞANA TEŞEKKÜR ETTİ

İslami Dayanışma Oyunlarının Konyada düzenlenmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere açılışa katılan tüm devlet başkanlarına, ISSF Başkanı Prens Faysal El Sauda ve İslam İşbirliği Teşkilatının Genel Sekreterine teşekkür eden Başkan Altay, kapanış seremonisinin de Perşembe akşamı yine Konyaya yakışır bir şekilde gerçekleştirilerek bu önemli organizasyonu tamamlayacaklarını aktardı.

Oyunlara sporun bir başarma arzusu, bir mücadele etme olduğu kısmından ziyade Müslüman ülkelerinin birlikte hareket etme alışkanlığı, bir tanışmaya vesile olması ve kardeşliğin artması olarak baktıklarını dile getiren Başkan Altay, şunları kaydetti: Mutlaka en çok madalyayı kazanmak önemli, her sporcunun girdiği yarışmada altın madalya arzusu önemli ama biz müsabakada bulunan tüm insanların kardeşliğinin artırılmasını, tanışıklığının artmasının çok daha önemli olduğuna inanıyoruz. Bakın bu salonda birçok farklı ülkeden insan var. İslami Dayanışma Oyunları olmasa Konyada bir araya gelmemiz mümkün değil. Onun için burada oluşan birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun hem öncelikle ülkelerimizdeki insanlara sirayet etmesini, onlar tarafından özümsenmesini, kabullenmesini ve dünyada Müslümanların, İslam ülkelerinin sesinin daha çok çıkmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

2023TE KONYADA SPOR YILI OLARAK GEÇECEK

2023 yılının da Konyada spor yılı olarak geçeceğini anlatan Başkan Altay, Konyanın konaklama imkânlarını gördünüz, yeme içme imkanlarını gördünüz, turizmle ilgili imkanları gördünüz. Müslüman ülkelerimizin tamamından sporcularımızı bu güzel tesislerde yapılacak uluslararası organizasyonlara hazırlık için misafir etmeye hazır olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum. Biz, en güzel imkanları onlar için hazırlayacağız. Onların da inşallah katıldıkları oyunlarda alacağı başarılara katkımız olursa bundan büyük mutluluk duyarız. diyerek konuşmasını tamamladı.

Başkan Altay, toplantının sonunda farklı ülkelerden gelen basın mensuplarının sorularını cevapladı.