​EREĞLİDE BOYNUZLU BAYKUŞ GÖRÜLDÜ

60 YAŞINDAKİ ÇİFTÇİ BÖLGELERİNDE İLK DEFA BOYNUZLU BAYKUŞ GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ


​EREĞLİDE BOYNUZLU BAYKUŞ GÖRÜLDÜ

Bugün sabah saatlerinde ilçeye yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan Ali Zorlu isimli çiftçinin bahçesinde boynuzlu baykuş görüldü. Ağacın üzerinde görülen boynuzlu baykuş görenleri şaşırttı. Bölgede yaşayanlar, ilk defa bu türden bir baykuş gördüklerini belirtti. Hayvanı bulan Ali Zorlu, ilk defa boynuzlu baykuş gördüğünü söyledi. Boynuzlu baykuşu ilk gördüğünde çok şaşırdığını belirten Zorlu, internette yaptığı araştırmada bu hayvanın nesli tükenmekte olan boynuzlu baykuş olduğunu öğrendiğini ifade etti. Kendisine ait bahçesinde ki kayısı ağacında gördüğü boynuzlu baykuşun bir süre sonra uçarak gözden kaybolduğunu söyledi. Türüne ender rastlanan ve en son Güneydoğu bölgesi civarında görülen Boynuzlu baykuş'un koruma altına altında olduğunu belirten Zorlu, Toros dağlarına yakın bir bölgede yaşıyoruz. Bu dağlarda mağara çok. Oralardan gelmiş olabilir dedi.

İnternet ortamında yaptığı araştırma ile boynuzlu baykuş hakkında bilgi edinen Ali Zorlu, edindiği bilgileri gazetemiz ile paylaştı.

Büyük boynuzlu baykuş genellikle kamuflaj için renklidir. Türlerin alt kısımları genellikle hafiftir ve bazı kahverengi yatay çizgiler vardır; üst kısımlar ve üst kanatlar genellikle benekli kahverengidir ve genellikle ağır, karmaşık, daha koyu işaretler taşır. Tüm alt türler de bir dereceye kadar kenarlar boyunca karanlık bir şekilde engellenmiştir. Büyük boynuzlu baykuşlar gece karanlığında aktif hale gelir ve gece boyunca avlanırlar. Bazı bölgelerde, öğleden sonra ya da şafak vakti saatlerinde de aktif oldukları bilinmektedir.