​Uğur İbrahim ALtay: Hareket Konusunda Farkındalık Oluşturduk

Konyada Binlerce Sporcunun Katılımıyla Yarı Maraton Coşkusu Yaşandı


​Uğur İbrahim ALtay: Hareket Konusunda Farkındalık Oluşturduk

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez organize edilen Uluslararası Konya Yarı Maratonu, 22 farklı ülkeden ve Türkiyenin çeşitli bölgelerinden yerli ve yabancı binlerce sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Yarı Maratonun ve 21 kilometre yarışının startını veren, Halk Koşusuna Konyalılarla birlikte katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, maratona ilgi gösteren herkese teşekkür etti. Özellikle halk koşusuna her yaştan Konyalı katılırken renkli görüntüler de ortaya çıktı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Spor Konya Projesi kapsamında ilk kez düzenlenen Uluslararası Konya Yarı Maratonu yoğun katılımla yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Yasin Taş ile birlikte Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde kurulan başlangıç ve bitiş çizgisinde saat 09.00da önce 10 kilometre koşusunun ardından 21 kilometrelik Uluslararası Yarı Maratonun startını verdi.

Yarışlarda Türkiye ile birlikte 22 ülkeden 2 bin atletin kıyasıya mücadele etti.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİNİ KONYA PROTOKOLÜ VERDİ

Dereceye giren sporcular para ödülü kazanırken yarışlar sonunda Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi otoparkında oluşturulan etkinlik alanında başarılı sporcular için ödül töreni düzenlendi.

Sporculara ödüllerini; Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Önder Şensöz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Spor Hizmetleri Genel Müdür Mehmet Baykan, Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Konya protokolü verdi.

MARATON HALK KOŞUSU İLE TAMAMLANDI

İlk kez düzenlenmesine rağmen yoğun katılımın olduğu Uluslararası Konya Yarı Maratonu saat 13.00teki 2,7 kilometrelik Halk Koşusu ile tamamlandı. Kılıçarslan Şehir Meydanında başlayıp biten ve Konya protokolünün de katıldığı koşuya her yaştan yaklaşık 7 bin Konyalı sporsever katıldı. Halk koşusunda renkli görüntüler ortaya çıktı.

BAŞKAN ALTAY: İLGİ GÖSTEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Halk Koşusuna katılan Başkan Altay, maratona gösterilen ilgiden dolayı herkese teşekkür etti. Özellikle pandemi döneminde herkesin hareketsizliğe alıştığına dikkat çeken Başkan Altay, Hareket konusunda bir farkındalık oluşturmak gerekiyordu. Konya Yarı Maratonu bunun için iyi bir başlangıç oldu. Yaptığımız her işi bir sosyal sorumluluk anlayışıyla yapıyoruz. SOBE ile birlikte yaptığımız bu programda elde edilen gelir de otizimli çocuklarımızın geleceğine ışık oluşturacak. Bu konu da en az maraton kadar önemli. dedi.

Maratonu ‘Hareketin Merkezinde Ol sloganıyla yaptıklarını, çünkü Konyanın Türkiyenin merkezinde bir şehir olduğunu belirten Başkan Altay, İnsanlarımız böylece hareketli olmaya başladı. Ayrıca 2022 İslam Şehirleri Spor Başkenti, 2023 Dünya Spor Başkenti olan Konyamız çok önemli bir organizasyona hazırlanıyor. 9 Ağustosta 5. İslami Dayanışma Oyunları şehrimizde gerçekleşecek. Bugüne kadar Konyada yapılan en önemli spor organizasyonu olacak. Bugünkü etkinliklerle de şehrimize buna alıştırmayı arzu ediyoruz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. diye konuştu.

Maratona katıldıkları için mutlu olduklarını belirten yerli ve yabancı sporcular da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya teşekkür etti.

Halk Koşusunun ardından Kılıçarslan Şehir Meydanında düzenlenen Buray konseri de ilgiyle takip edildi.

10 Kilometre Koşusu ve 21 Kilometre Koşusunun kazananlanları ile ilgili bilgiye konyayarimaraton.com adresinden ulaşılabiliyor.