GÖNÜLAL, AHİLİK HAFTASINI KUTLADI

GÖNÜLAL, AHİLİK HAFTASINI KUTLADI

.

GÖNÜLAL, AHİLİK HAFTASINI KUTLADI
2020-09-16 10:15:51
İzlenme : 1999

"Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Velinin tavsiyesiyle kurulan ve yüzyıllardır bu topraklara değer kazandıran esnaf dayanışma teşkilatıdır. Ahilik, köklü bir gelenek olmakla birlikte etik kurallar içerisinde esnaflığın, usta ve çıraklığın toplumda kazandığı değerler bütünüdür.

İçerisinde bulunduğumuz Ahilik Haftası, Ahilik geleneğinin hatırlatılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemlidir.

Halkımızın sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamında çok önemli bir yere sahip olan Ahilik kültürü, dürüstlüğün, dostluğun, yardımlaşmanın, dayanışmanın, saygı ve sevginin; Bilgi, tecrübe ve sanatla birleşmesidir. Tüm bu bileşenlerle esnaflık müessesi yüzyıllardır kendi etik kurallarını ortaya koymuş ve buna göre çırak, kalfa ve ustalar bu anlayışla yetişerek günümüze kadar gelmiştir.

Ahilik kültürü aynı zamanda işçinin, üretenin, dürüstlüğün, ticaretin, etik kurallar içerisinde ahlaklı bir yapının simgesidir.

Esnaflığın Piri Ahi Evrannın yüz yıllar önce söylemiş olduğu gibi Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bize geçen bizdendir sözündeki duygu ve düşüncelerle Ahilik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasını gönülden temenni ediyor, tüm esnafımızın Ahilik kültürüyle yoğrulmuş dürüst ve bereketli kazançlar elde etmesini diliyorum. Ahilik Haftası kutlu olsun."

Cumhuriyet Halk Partisi
Ereğli Ilçe Başkanı
Veysel Gönülal

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 40521

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR