Kapat !
GAZETECİ HASAN CAN HAYATINI KAYBETTİ

GAZETECİ HASAN CAN HAYATINI KAYBETTİ

.

GAZETECİ HASAN CAN HAYATINI KAYBETTİ
2020-12-02 22:48:31

Ereğli'de 1970 yılından beri günlük olarak yayımlanan Ereğli Güneş Gazetesi'nin sahibi Bahri Can'ın kendisi gibi geçmişte gazeteci olan babası Hasan Can Hakka yürüdü.

Aslen Ermenekli olan İvriz Köy Enstitüsü sınavlarını kazanıp Ereğliye gelen merhum Can, uzun yıllar öğretmenlik ve Ereğli Müze Müdürlüğü yaptı. Emekli olmadan önce karısı adına Ereğli Güneş Gazetesini çıkaran Can, emeklilikten sonra gazetede aktif görev aldı.

Gazete sahibi eşi Ümmügülsüm Canın vefatından sonra gazeteyi oğlu Bahri Can devam ettirdi.

Hasan Can ise genel yayın koordinatörü olarak gazetedeki görevini sürdürdü.

Konya valiliğince düzenlenen bir tören de Konyanın en yaşlı gazetecisi plaketini alan Can, 92 yaşında coranaya yakalandı.

Konyada süren tedaviye cevap vermeyen Can 92 yaşında hayatını kaybederek, Konyada toprağa verildi.

Ereğli Güneş Gazetesi Yazı İşleri Servisi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 36721

Kullanıcı Adı

 • Salih koç
  3 Ocak 2021 Pazar

  Merhum hasan can ile 22 ekim 2020’de köy enstitülerini şiirsel dikle anlattığım kitaplar üzerine konuşmuştuk. adresini yazarak akabinde 23 ekim de iki kitabını imzalayıp göndermiştim. sonraki haftalarda aradığımda kendisine ulaşamayınca sanırım aralık ayı idi oğlu bahri can’ı aradığımda vefat haberini öğrenmiş oldum. kalanlara sabır dilerken köy enstitüsü çınarlarımızdan merhum hasan can’a allahtan rahmet diliyorum.

 • Ömer tetik
  12 Aralık 2020 Cumartesi

  Allah rahmet eylesin,iyi ve tarafsız bir gazeteciydi,arısamada bir kendini bilmez bir imam,zanapa kuran kursumuza yardım toplanmasına engel olup,cemaatı kışkırtmış,fitne tohumu saçmıştı.bunu hasan abiye anlattım ve haber yaparak, o fitneci imama güzel bir cevap vermişti.mekanın cennet olsun hasan abi,rabbim seyyiatını hasenata tebdil etsin.

 • Ramazan yılmazer
  5 Aralık 2020 Cumartesi

  Seni özleyeceğiz nurlar içinde yat. güneş gazetesinin, tüm basın camiasınin başı sağolsun.

 • İbrahim çakırel
  3 Aralık 2020 Perşembe

  Elbet bir gün bütün bedenler toprak olacaktır. geride bırakılan çaba ve anılar daima yaşayacaktır. allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

 • Ali osman bekmezci
  3 Aralık 2020 Perşembe

  Allah rahmet eylesin. yattığı yer cennet mekan olsun işallah. geride kalanlarına sabırlar versin rabbim.

 • Nevzat koçak
  3 Aralık 2020 Perşembe

  Allah rahmet eylesin. hasan abi babamın dostu idi.

 • Ali rıza eren
  3 Aralık 2020 Perşembe

 • Süleyman yıldız lemos’lu
  2 Aralık 2020 Çarşamba

  Hasan can dayım, ermenek lemos (esentepe) köyünde cumhuriyetin ilk yıllarında dünyaya gelir. lemos köyünün idari yönden bağlı olduğü fariske (göktepe) nahiyesinde yatılı ilköğetim okulu 1930 yılinda açılır. köyünde ilkokul 3. sınıfa kadar da olsa açılmadığı için ailesi 1934 yılinda fatiskeye ( lemos’a 5 km mesafede) yatili öğrenci olarak gönderilir. lemos’tan ilk kez okula giden üç öğrenciden birisi hasan can’ dır. bu üç öğrenci lemos sakinlerini aydinlatan birer kaldildir. bu kandilin aydınlattığı eğitim yolundan, geçen süre esnasında lemos’lu yüzlerce genç yürüyerek milleti ve devletine şevkle hizmet eden bir ordu bütünlüğüne erişmiştir. hasan can dayımin yaktığı kandil, lemos sakinlerinin gömlünde yer bulup birer meşaleye dönüşmüştür. allah, lemos sakinlerinin çağdaş eğitime kavuşmasında öncü olan rahmetli hasan can dayının ruhunu berzahta şad eylesin ve ahrette cennetiyle mükafatlandırsin cümle sevenlerine sabır versin


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Necmettin Erbakan Üniversitesi Konferans Düzenledi
Necmettin Erbakan Üniversitesi Konferans Düzenledi
MURAT ÖLÇER: DIŞ GÜÇLER TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYOR
MURAT ÖLÇER: DIŞ GÜÇLER TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYOR