Fahrettin Uçak, “Klima deyip geçmeyin”

Fahrettin Uçak, “Klima deyip geçmeyin”

.

Fahrettin Uçak, “Klima deyip geçmeyin”
2021-07-26 22:09:32

Araç kliması hakkında bilgiler veren Oto elektrikçi Fahretten Uçak, Aracınızın kliması her mevsim geçişinde mutlaka düzenli olarak kontrol ve bakım gerektiren standart bir donanımdır. Araç klima sistemi bakımı sırasında; polen filtresi, klima gazı, klima gazı kaçak tespiti, klima bakteri temizliği, klima kompresörü, klima termostatının bakımları yapılmalıdır dedi.

Araç klimasının görevi hakkında bilgi veren Fahrettin Uçak;
Araç kliması, yolcu kabinindeki ısıyı düşürür ve sabit tutar.
Ortamdaki havanın nemini azaltır.
Ortamda var olan kirliliği filtreler.
Araç kliması sürüş konforunu da iyileştirerek sürüş sırasında dikkatin dağılmasını engeller.
açıklaması yaptı

Araç kliması bakımı ne zaman yapılmalıdır? sorusuna ise Fahrettin Uçakın cevabı şöyle oldu:
Araç klimasının yılda en az bir kez kontrolünün yapılması, klima gazının da en az iki yılda bir yeniden doldurulması gerekir. Firmamızda klima sistemi kontrolü ve bakımı için sizi de en yakın zamanda firmamıza bekliyoruz dedi.

Düzenli araç kliması bakımının faydaları hakkında bilgiler veren Uçak,
Bakımı iyi yapılan bir klima ile açık havadan gelebilecek pek çok zararlı etkenden korunmuş olursunuz. Bakımı düzenli yapılan bir araç kliması ses kirliliğini, kötü kokuları ve bakteri oluşumunu engeller. Araç motorunu zorlamadığı için yüksek yakıt tüketimini önler ve yakıt tasarrufu sağlar. Ön cam buğusunun yetersiz çözülmesinin de önüne geçilmiş olunur. Bakımı düzenli yapılmış araç kliması sayesinde yolcu kabininde hava kirliliği minimuma iner

Fahrettin Uçaktan araç kliması için uyarılar
Oto elektrikçi Fahrettin Uçak, ister yaz ister kış olsun aracınızın klimasını 15 günde bir en az 10 dakika boyunca çalıştırmanızı öneriyor.

Polen filtresi değişimi
Aracınızın klima sisteminde bulunan kirliliği yok etmek amacıyla, sürüş koşullarınıza bağlı olarak yılda en az bir kere anti bakteriyel işlemden geçirmenizi ve polen filtresini değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Düzgün çalışmayan klima sisteminin zararları nelerdir?
Düzgün çalışmayan araç kliması ısıtma veya soğutma işlemini tam gerçekleştiremeyeceğinden, araç motorunu zorlayarak yakıt tüketimini arttırır ve sürüş konforunu azaltır. Klima sistemindeki filtrelerde zamanla bakteri ve küf oluşabileceğinden hem araç içinde kötü kokular oluşacak ve hem de lejyoner hastalığı gibi bir çok hastalığın oluşma riski artacaktır.

Klima temizliğinin yapılmaması hangi hastalıklara neden olur?
Bakımı yapılmamış araç kliması lejyoner hastalığına (bir çeşit zatürre) neden olabilir. Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli kısmında tetikleyicidir; bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da görülebilir. Bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hatta koma bile görülebilir. İyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rinit ve alerjik astıma sebep olabileceği de unutulmamalıdır.

Araç klima gazı dolumu
Firmamızda personelimiz, klima sisteminin kontrolü ve klima gazının yeniden doldurulması konularında özel olarak eğitim almışlardır. Firmamızda tüm işçilik ve yedek parçalar 1 yıl garantilidir.
Bahri Can

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 22016

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Diş Hekimi Pertev Kökdemir soğuk uyarısı yaptı
Diş Hekimi Pertev Kökdemir soğuk uyarısı yaptı
NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu: “Mış gibi değil, mis gibi yaptık”
NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu: “Mış gibi değil, mis gibi yaptık”