Ereğli, el olmak değil il olmak istiyor

Ereğli, el olmak değil il olmak istiyor

.

Ereğli, el olmak değil il olmak istiyor
2020-10-12 09:58:43
İzlenme : 8141

Seçim dönemlerinde gündeme gelen ve bir sonraki seçime kadar hatırlanmayan İLlik isteyişimiz, yine unutuldu.
Sosyal medyadan dertleştiğimiz insanlar, ne zaman il olacağımızı soruyor.
Bir gazeteci olarak verecek cevap bulamıyor, soruyu kurtarma adına: ‘balık kavağa çıkınca diyoruz.
Hal öyle bir durum aldı ki, balık kavağa da çıksa İL bize çok uzak gibi görünüyor.
Ereğlinin geçmiş resimlerini paylaşan Cahit Yaşar arkadaşımız bir resim paylaşmış. Görünce şok oldum. İl olmayı isteyişimizi ben yeni sanıyordum. Biz 1956 yılından beri il olmak istiyormuşuz meğerse.
Rahmetli Adnan Menderes Başbakan iken Ereğliye gelmiş ve Ereğlili hemşehrilerimiz Vilayetlik İstiyoruz pankartları ile önünü kesmişler. Ama il olamamışız.
Yaşım itibariyle benim hatırladığım Alparslan Türkeşin İl sözü verdiği, Bülent Ecevitin il sözü verdiği, Süleyman Demirelin Kıratın heybesinde ne var biliyor musunuz? sorusuna karşı Ereğlililerin 83 diye bağırdığı ve hatırladığım kadarıyla rahmetli Turgut Özalın Verin Aliyi, alın valiyi dediğidir.
Yakın tarihte verilen sözleri hatırlıyor, bize ne zaman il olacağımızı soran arkadaşlarımızla bilgilerimizi paylaşıyoruz. Ama nafile...
Bunu paylaştığımız arkadaşlar da çaresizlik içerisinde cevaplar veriyorlar.
Diyorlar ki; Anadolu Ereğli diyorum. Çünkü bu hasret bitsin artık. Konya Ereğli değil sadece EREĞLİ olsun. Bağımsız Ereğli olsun. Olursa ANADOLU EREĞLİ olsun. İL OLMAK istiyoruz, valimizi bekliyoruz. Tarihe şahitlik etmiş, Hititlere ev sahipliği yapmış binlerce yıllık yerleşim yeri. Havası, suyu, toprağı. insanı nüfusu ve ekonomisi; Sayın yetkililer ne bekliyoruz. Bizden küçük köy gibi yerler adamını buldu il oldu. EREĞLİLİ bürokratlar nerdesiniz? Neden çığlıklarımızı duymuyorsunuz? Sayın Cumhurbaşkanım sesimizi duyun. Derdimize derman olun. Evvel ALLAH sonra sizlere güveniyoruz.
Bahri Can

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 29057

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR