Eczacı Emre Dinç ilaç saklamanın önemli olduğunu söyledi..

Eczacı Emre Dinç ilaç saklamanın önemli olduğunu söyledi..

Dinç, İlaçları Doğru Saklıyor musunuz?

Eczacı Emre Dinç ilaç saklamanın önemli olduğunu söyledi..
2020-09-10 05:04:59
İzlenme : 10483

Dinç Eczanesi sahibi Emre Dinç, ilaç saklama koşullarına yönelik doğru bilinen yanlışlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
İlaçların büyük bir çoğunluğunun kimyasal yapıda olduğunu hatırlatan Dinç, Bu nedenle uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri takdirde, kimyasal yapıları değişime uğrar, etkinlikleri azalabilir ya da ortadan kalkabilir. dedi.

İlaçların esasını oluşturan etken maddelerin ve etken maddenin hastaya sunulacak forma girebilmesi için kullanılan yardımcı maddelerin ışıktan, ısıdan ve nemden etkilenebildiğini belirten Ecz. Emre Dinç, ilaçların öncelikle prospektüsleri ile birlikte ve kendi ambalajları içerisinde muhafaza edilmeleri gerektiğini söyledi.

Banyo veya Mutfak Dolabında İlaç Saklanmaz…
Dinç; Çoğu evde ilaç mutfak veya banyo dolaplarında saklanır ancak bu ortamlarda ısı ve nemin evin diğer bölgelerine oranla daha fazla olması sakınca teşkil etmektedir. İlaçların büyük bir çoğunluğu oda ısısında etkinliğini korur. Eğer ilacın üzerinde Oda ısısında saklanmalıdır ibaresi var ise bu ifade oda ısısının 15-250C arasında bulunması gerektiğini belirtir. dedi.

Oda Isısında Muhafaza Edilmesi Gereken İlaçlar Kesinlikle Buzdolabına Konulmamalı.
Evde çocukların ulaşamayacağı bir yerde duvara monte edilmiş bir ecza dolabının oda ısısında muhafaza edilmesi gereken ilaçlar için en güvenli yer olduğunu hatırlatan Dinç, ilaçların bir kısmının ise serin yerde muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi. Bu tip ilaçlar için ortam ısısının 8-15 0C arasında olması gerektiğini belirten Dinç, bu ilaçların kesinlikle buzdolabına konulmaması gerektiğini de vurguladı.
2-80C Arasında Saklayınız İbaresi Bulunan İlaçları Kesinlikle Buzdolabının Dondurucu Kısmında Saklamayın.
Dinç Eczanesi sahibi Emre Dinç, Ambalajı üzerinde ‘2-80C arasında saklayınız ibaresi bulunan ilaçlar ise evde buzdolabında saklanabilir. İlacın bozulmaması için eczacınızın size bu ilacı buz aküsü eşliğinde teslim etmesi gerekmektedir. İlaç eve ulaşınca hemen buzdolabına yerleştirilmeli ve sadece kullanılacağı zaman buzdolabından alınmalıdır. Bu tip ilaçların buzdolabının dondurucu bölmesine konulması kesinlikle yanlıştır ve ilacın etkinliğini bozar. şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 34591

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
FATİH SAN: AKILLI OLUN
FATİH SAN: AKILLI OLUN
Ankara’da kamu konutu satışı
Ankara’da kamu konutu satışı