DSYB BAŞKANI EDİP YILDIZ ÇİFTÇİLER İÇİN UĞRAŞ VERİYOR

DSYB BAŞKANI EDİP YILDIZ ÇİFTÇİLER İÇİN UĞRAŞ VERİYOR

.

DSYB BAŞKANI EDİP YILDIZ ÇİFTÇİLER İÇİN UĞRAŞ VERİYOR
2020-10-01 11:48:24

Her platforma üreticinin sesini duyurmak için aylardır uğraşlarına şahit olduğumuz Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız üretici sorunlarını içeren bir bildiriyi Ekonomi bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sundu.
Kırmızı et ve çiğ süt piyasasında artan sorunlar ve belirsizlik, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini harekete geçirdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere tüm muhataplarına sektörün sorunlarını dile getiren Birlik yönetimi, sonunda çareyi bir maliyet analizi yaparak hükümet yetkililerine sunmakta buldu.
Türkiyede üretilen süt ve kırmızı et üretimine ilişkin maliyet analizi başlığıyla hazırlanan rapor niteliğindeki çalışma, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana da gönderildi.
Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılki tüm girdilerin kalem kalem sıralandığı Ağustos ayını kapsayan maliyet analizinde, Ülkemizde ortalama son 9 aylık dönemde süt satış fiyatında değişim olmamış ancak üretim maliyetleri yüzde 36,1 artış göstermiştir. Aynı şekilde kırmızı et fiyatlarında yılın aynı dönemde kayda değer bir artış olmazken, et üretim maliyetinde yüzde 22lik bir yükseliş olmuştur. Üretim istikrarı sağlanabilmesi için satış fiyatlarına, bakanlığımız ve bakanlığımıza bağlı ilgili kurumların acilen müdahale etmesi arzu edilmektedir denildi.
Üreticilerin hazırladığı çalışmada genel değerlendirme ve hayvansal üretime ilişkin çözüm önerileri de şöyle özetlendi:
1- Girdi maliyetindeki artışlar, yetiştiriciyi üretim konusunda endişeye sevk etmekte ve gelecek konusunda belirsizliğe yol açmaktadır. Bu durum üretimi doğrudan etkilemektedir. Mevcut yüksek maliyet ortamında yetiştiriciyi üretime yönlendirmek adına ciddi adımlarım atılması gerekmektedir. Yetiştiricinin ürettiği ürünün satışından kâr elde edeceğinden emin olacağı bir sistem oluşturulmalıdır. Üretim girdilerinin ucuz temin edilmesinin kısa vade de çözümü, tarımsal işletmelerde temel girdilere sübvanse destekleme modeli geliştirmek, uzun vade de ise yeterli ve nitelikli yerli üretimden geçmektedir.
2- Tarım sektöründe arz ve talep dengesinin istenilen düzeyde sağlanabilmesi için mutlaka üretim planlaması yapılmalıdır. Üretim planlaması yapılmadan yetiştirilen ürün karşımıza üretim açığı veya arz fazlası olarak çıkmaktadır. Tarımsal üretim planlamasının sağlıklı yapılması ile desteklemelerin ve girdi sübvansiyonlarının ülke çapında uygulanması kolaylaşacak ve niteliği artacaktır. Bu şekilde arz fazlası olabilecek ürünlere de destek ödenmemiş olacaktır.
3- Son yıllarda tarımsal üretimin gündeminde, aile işletmeciliği yani küçük çiftçilerin korunması ve üretimde aktif olmaları bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün araştırması da dünyada tüketilen gıdanın yüzde 70inin küçük işletmeler tarafından üretildiğini ortaya koymaktadır. Tarımsal üretim alanında faaliyet gösteren büyük şirketlerin zarar etmeleri durumunda üretimden çıktığı düşünüldüğünde, aile işletmeciliği, gıda güvenliği ve kentlere göçün azalması açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde de bu işletmelerin diğer desteklerden bağımsız ayrıca desteklenmesi gıda üretiminin sigortası olacaktır. Bu sayede genç nüfusun tarımsal üretimin içinde daha çok yer alması sağlanacaktır. Genç nüfus, gelir düzeyi ile karlılığın az olması ve tarımsal üretim ile uğraşmak istememektedirler. Ülkemizdeki yetiştiricilerin 64ü çocuklarının kendileri gibi tarımsal üretim ile uğraşmasını istememektedir. Bu oran ancak kârlılığa bağlı olarak pozitif yönde değişecektir. Genç nüfusu tarımda tutmanın yolu kırsal kalkınmayı sağlamaktır.
4- Üretimde sözleşmeli üretim modelinin teşvik edilmesi ve yaygınlaşması sağlanmalıdır. Bu üretim şeklinin, kaliteliyi ve verimliliği esas alan üretimin yerleşmesine büyük katkısı olacaktır. Üretici satış kaygısından kurtulması ile birlikte kaliteli ve nitelikli ürün yetiştirmeye odaklanacaktır. Böylece sanayi de hammaddeyi nitelikli ve ihtiyacı kadar bulmuş olacaktır. Sözleşmeli üretim, üretici kadar sanayi açısından da kolaylık sağlayacaktır.
Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin Ağustos 2020 itibariyle hazırladığı ve Eylül ayında sunduğu çiğ süt endeksleri makama sunuldu.
Dolar/TL nin 7,85 seviyelerini, Euro/TL nin 9,25 düzeyini gördüğü bir ortamda ithalata dayalı girdi fiyatları hızla yükselirken maliyet analizi yapabilmek oldukça güç aslında. Her geçen gün artan kurun etkisiyle hesap ve kitap tutturmak neredeyse imkansız.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 92402

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Sözleşmeli personel alım ilanı
Sözleşmeli personel alım ilanı
İzmir Karabağlar’da TOKİ konutları satışa çıkıyor
İzmir Karabağlar’da TOKİ konutları satışa çıkıyor