Dr. Yasin Özkütük ülke gerçeklerini kaleme aldı

Dr. Yasin Özkütük ülke gerçeklerini kaleme aldı

İşe göre adam mı adama göre iş mi?

Dr. Yasin Özkütük ülke gerçeklerini kaleme aldı
2021-07-25 10:37:22
İzlenme : 12116

İşte Dr. Yasin Özkütükün o yazısı:

Günlerdir "5000TL maaş verdim otobüs şoförü bulamadım, 7000 TL maaş verdim tekstilde çalışacak kimse bulamadım" tarzı haberler çıkıyor. Bu ülkede işsizlik de yok, açlık da yok kardeşim deniyor. Sorun burada başlıyor zaten. Çok bileşeni olan bir konu.

Ülkede neredeyse gençlerin çoğu üniversiteye gidiyor, gidecek, gitmiş... Uluslararası İlişkiler bitirmiş bir gence diyorsunuz ki; beden gücü ile yapılan bir iş yap, şu kadar para. Hiç o işi yapmamış, görmemiş, vücudu alışık değil, yapamıyor. Zihinsel olarak reddediyor. Ben bunun için mı okudum diyor. Bu adamlar genç, hayatı hiç tanıtmamışız onlara. Ve hayallerini farklı büyütmüş. Olmuyor sonuçta, tarlada, sanayide, küçüklükten beri babası ile çalışıp sonra okuyan , hakimler, savcılar, doktorlar mühendislerden değil bu çocuklar. Bu çocuklar el bebek, gül bebek büyütülüp, bir ilçedeki , bilmem ne üniversitesinin, ilçe kampüsünde okutulan şanssız çocuklar bunlar. Üniversite dediysek tabelacıktan üniversite. Bu çocuklar tarımda sanayide çalışamaz, tarlada taş toplayamaz. Peki uluslararası ilişkiyi kurabilirler mı? Hayır. Neden? Çünkü yabancı dilleri yok, çünkü genel kültürleri yok, çünkü görüş açıları dar. Hiç birşeye yar olamadı bu çocuklar. Tüm sektörlerde Afgan, Suriyeli mülteciler çalışıyor. Çünkü o insanlar çocukluklarından beri benzer işleri yapagelmişler, zorluğu görmüşler, çareleri yok. Çok değil 10 yıl sonra bilmem ne kadar işsiz mühendisimiz olacak ama berberimiz Suriyeli, elektrikçimiz Etiyopyalı, çiftçimiz Afgan olacak. Bizimkilerin elinde ise bir diploma, bir akıllı telefon.

İstenilen oldu. Kızlarımıza, diziler kanalıyla havalı işi olan, "cool" erkekler sevdirildi. Ekmeğini taştan çıkaran, zorluklara göğüs geren "yiğidim" yok artık kızların dünyasında. Ya mafya olacak, ya zübbe...

O yüzden ajitasyon yapma güzel kardeşim, senin için liyakat kavramı önemsiz olabilir ama sap balyası taşınmak da liyakat gerektirir. Makine mühendisi bir genci zincir markette kasiyer yapmak da liyakatsizliktir, nükleer santralin başına ilahiyatçı atamak da... Sonra çıkar dersin ki, şu kadar para verdim çalışacak adam yok...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 13095

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Büyükelçilerin geri adımı sonrası Erdoğan’dan ilk değerlendirme
Büyükelçilerin geri adımı sonrası Erdoğan’dan ilk değerlendirme
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel alacak
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel alacak