Divle peyniri albenisini kaybetmiyor

Divle peyniri albenisini kaybetmiyor

.

Divle peyniri albenisini kaybetmiyor
2020-07-13 08:08:18

Obruğa önceden ip sarkıtarak şimdi ise yaptırdıkları demir asansörle inen köylüler, yemek için motorlu testereyle kar keserek evlerine götürüyor.Ayrancıda köylüler tarafından olgunlaşması için yerin 39 metre altında bulunan kar obruğuna konan peynirler 5 ay boyunca burada bekletiliyor.

Ayrancı ilçesine bağlı Berendi köyü sınırları içerisinde yer alan 2 bin 400 rakımlı Alımpınarı yaylasındakikar obruğuköylülere doğal soğuk hava deposu görevi görüyor. Köylüler, kuzu ve oğlak derisine bastıkları peyniri 400 metrekare büyüklüğündeki kar obruğuna getirerek koyuyor.

Peynir, lezzetini karın soğuğundan ve neminden alıyor

Obruğun kullanımının yıllar öncesine dayandığını belirten Mustafa Özkurt, ‘Toros dağlarının eteğindeki Berendi köyü sınırları içerisinde bulunan bu kar obruğu herkesin ilgisini ve dikkatini çekmektedir. Daha önceleri bu kar obruğuna köylülerimiz iple inip ve çıkardı dedi. Özkurt, obruğun içindeki soğukluğun yazın - 3 derece, kışın ise -15 dereceye kadar yükseldiğini söyleyerek, 2 bin 400 rakımlı olan bir yerde 39 metre derinliğe iniyoruz. 400 metrekare olan obrukta, şuan 40 ton peynir var. Buraya 100 tona kadar peynir koyulabilir. Ancak raf sayısı arttıkça bu kapasite 250 tona kadar çıkabilir. Burası soğukluğunu ve nemini tamamen kardan alıyor. Köylülerimiz kendi ürettikleri peynirleri yaz aylarında buraya getirip koyuyor ve kışa doğru tekrar çıkarıyor. Bu süre zarfında beyaz renkte obruğa giren tulumlar içerideki bakteri yapısı nedeniyle kızıl renge dönüşmüş olarak çıkar. Buraya kışın yağan kar, hiç erimiyor. Her yıl yağan karın üzerine yenisi ekleniyor. Normalde kilosu 35 liradan satılan peynir, buraya konunca kilosu 135 liradan satılıyor diye konuştu.

Kooperatif kurduktan sonra süt sağımı arttı

Civar köylerle birlikte Berendi köyünde 50 bine yakın küçükbaş hayvan olduğunu belirten Erdoğan Sağkaya, ‘2 bin 400 rakımlı yaylalarda yayılan koyunlarımızdan elde ettiğimiz sütleri deri tuluma basarak bu kar obruğumuza koymaktayız dedi.

Obruğu diğer obruklardan farklı kılan özelliğin kar olduğunu söyleyen Sağkaya, Obruk içinde bulunan kar, peynirlerimize hem tadını vermektedir, hem de koruyarak muhafaza etmektedir. Geçmiş yıllarda köyümüzde bu kadar koyun olmasına rağmen süt sağımı yok denecek kadar azdı. Kooperatif kurduktan sonra bu yıl 10 tona yakın süt sağımı yapıldı. Gelecek yıl bu rakam 50 tona kadar çıkacaktır. Buda ülke ekonomisine ciddi anlamda bir katkı sağlamış olacaktır diye konuştu.

Köylüler, misafirleri için motorlu testereyle kar kesip götürüyor

Yörede kış aylarında tatlı niyetine tüketilen karlı pekmez, Temmuz sıcağında serinlemek isteyen köylülerin imdadına yetişiyor. Özel araçları ile yayladaki obruğa gelen bazı köylüler hem kendileri için hem de misafirlerine ikram etmek için kar götürüyor. Obruğun içine inen vatandaşlar burada motorlu testereyle kar kütlesinden kar kesiyor. İnmesi ve çıkması tehlikeli olan obruğa peynirlerin rahat koyulup alına bilmesi için kooperatif tarafından asansör yaptırılıyor. Ünü her geçen gün yayılan obruğa talep arttığından ilave raf yapımları da devam ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 86084

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Özel Simya öğrencileri çevreyi tanıyor
Özel Simya öğrencileri çevreyi tanıyor
Hamza Yerlikaya Spor  Lisesi’nden ‘gel’ çağrısı   
Hamza Yerlikaya Spor Lisesi’nden ‘gel’ çağrısı