CİHAT YAYCI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

CİHAT YAYCI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Cihat Yaycı, ‘Deniz Hukuku ve Mavi Vatan’ Konferansında NEÜ’lü Öğrencilerle Bir Araya Geldi

CİHAT YAYCI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
2022-11-22 21:33:02

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı, Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Necmettin Erbakan Üniversitesinde (NEÜ) gerçekleştirilen Deniz Hukuku ve Mavi Vatan konulu konferansta öğrencilerle buluştu. Türk milletinin denizci bir millet olduğunu ifade eden Yaycı, gayri askeri statüde olmak kaydıyla Yunanistana devredilen 23 adanın egemenlik devir şartının ortadan kalktığını söyledi. Yaycı, Türkiyenin Doğu Akdenizde, Libya ile yapılan anlaşmanın benzerini Mısır, Filistin, İsrail, Lübnan ve Suriye ile de yapması gerektiğini kaydetti.

NEÜ Hukuk ve Adalet Topluluğu tarafından Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesi, Nezahat Keleşoğlu Konferans Salonunda düzenlenen programda ilk olarak NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak kürsüye geldi.

Prof. Dr. Mızırak, Mavi Vatan kavramının bir duruş ve varoluş kavramı olduğunun altını çizerek, Bu kavramı ortaya atan ve savunanlara şükranlarımı sunuyorum. Mavi Vatan, Türkiyenin bir deniz ülkesi olduğunun da bir işareti aslında. Denizler sadece turistik amaçla kullanılan yerler değil, bir ulaşım, ekonomik kalkınma ve savunma arenası aynı zamanda… Mavi Vatan ile beraber Türkiyenin Doğu Akdenizdeki karbon ve doğalgaz yataklarının da önemli bir parçasına sahibiz. Bugün dünyadaki en önemli konulardan bir tanesinin ‘enerji güvenliği olduğunu düşündüğümüz zaman, Mavi Vatan ile beraber Türkiyenin geleceğinin ne kadar açık olduğunu ve geleceğe ne kadar güvenle bakabileceğimizi görebiliriz dedi.

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırakın açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi.

Türk Milleti, Kökünden İtibaren Denizciydi

Barbaros Hayrettin Paşanın ifade ettiği, ‘Denizlere hakim olan, cihana hakim olur deniz stratejisinin, ondan yüzyıllar sonra gelen stratejistler tarafından kopyalandığını aktaran Doç. Dr. Cihat Yaycı, Bu ifadenin benzerini, Barbaros Hayrettin Paşadan yaklaşık 300 yıl sonra gelen Mahan kullanmıştır. Bu düşünceyi savunan herkes, deniz stratejisini Barbaros Hayrettin Paşadan öğrenmiştir. Bunu ‘Bizim Türk milleti denizci değildi, denizcileşmesi lazım diyenlere bir cevap olsun diye söylüyorum. Türk milleti, kökünden itibaren denizciydi. Bizim kökümüz bu topraklarda 7 bin yıl öncesine gider. Biz Malazgirt Savaşı ile Anadoluya ilk defa girmedik. Anadoluya son kez ve tüm Anadoluyu yurt yapacak şekilde girdik şeklinde konuştu.

23 Yunan Adasının Egemenlik Devir Şartı Ortadan Kalkmıştır

Gayri askeri statüde olmak kaydıyla Yunanistana devredilen 23 adayla ilgili konuşan Doç. Dr. Yaycı, şunları söyledi: 23 tane ada Yunanistana 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Barış Antlaşması ile gayri askeri statüde olmak kaydıyla verilmiştir. Gayri askeri statüde Yunanistan ancak polis ve jandarma bulundurabilir, asayişi temin için. Onlar da bir tabanca, bir kılıç ve bir tüfek bulundurabilirler ellerinde, yüz kişiyi aşarsa da bir makineli tüfek olabilir. Yunanistan buralara hava alanları, tanklar, tüfekler her şeyi koydu. Dolayısıyla egemenlik devir şartı ortadan kalkmıştır. Bu adaların egemenlikleri tartışmalı hale gelmiştir.

Münhasır Ekonomik Bölge İlan Etmeliyiz

Türkiyenin Doğu Akdenizde, Libya ile yapılan anlaşmanın benzerini Mısır, Filistin, İsrail, Lübnan ve Suriye ile de yapması gerektiğini savunan Doç. Dr. Cihat Yaycı, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin önerdiğinden daha fazlasını, yani Mısırın 21 bin, İsrailin 5 binden fazla, Lübnanın bin 620, Suriyenin bin 100 kilometrekare daha fazla denizalanı kazanacaklarını ortaya koyarak Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmeliyiz ifadelerini kullandı.

Konferans, NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırakın Doç. Dr. Cihat Yaycıya hediye takdimi ile sona erdi.

CİHAT YAYCI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 29296

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor