intro

Kapat !
CEM ZORLU BASIN İLE BULUŞTU

CEM ZORLU BASIN İLE BULUŞTU

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu: “Temel Felsefemiz: Başarı”

CEM ZORLU BASIN İLE BULUŞTU
2023-01-18 14:37:58

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Üniversitede gerçekleşen geleneksel ‘Basın Buluşmasında, gündemde olan farklı alanlardaki birçok projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşması öncesinde medya mensuplarını selamlayan Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, toplantıya, kendisine Rektörlük görevini yeniden layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana teşekkür ederek başladı. Zorlu, Sözlerime başlamadan önce şahsımı ikinci kez bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımı sunuyorum. Yeni bir ekiple başladık. Eski ekip bu noktaya gelmemizde çok büyük katkılar sağladı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yeni ekip, yeni heyecan düşüncesiyle üst yönetimde bir yenilenme gerçekleştirdik. Dekan seviyesinde de değişikliklere gidiyoruz. Yönetimdeki temel felsefe ve anlayışımız başarı. Yürüyen değil koşan bir yönetimiz. Yönetici arkadaşlara göreve geldiğim andan itibaren dediğim şey şudur: Koşun, sadece bana konum bildirin. Enerjinizi ve becerinizi kullanarak zihninizde Türkiyeye katkı sağlayacak projeler varsa bana sormadan uygulamaya geçin. Üniversiteler ancak bu şekilde başarılı olurlar dedi.

İddialarımız Hayal Değil, Mümkün ve Oradalar

Necmettin Erbakan Üniversitesinin Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesinde gerçekleştirilen basın buluşması programında göreve yeni başlayan Rektör Yardımcılarını ismen tanıtan Rektör Zorlu, hayal etmek konusunda bazı değerlendirmelerde bulundu. Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocanın hayal kurmaya atfettiği önemi vurgulayan Zorlu, Erbakan hocanın hedeflerine hayal olarak bakılırdı. Çok derin bir ufku derin bir öngörüsü olan bir şahsiyetti. İlginçtir, Necmettin Erbakan Üniversitesi ile ilgili iddialarımız da bazen bir hayal olarak algılanıyor. Ama bunlar hayal değil, mümkün ve oradalar, birileri ulaşmış, biz de ulaşabiliriz. Şimdi yeni hayalimiz; Türkiyede ilk beş, dünyada ilk 500e girmiş ve burada sürekli var olan bir üniversite olmak. Ben ilk ona girme iddiamı söylerken birçok arkadaş gülüyordu. Rabbimin inayeti ile oldu. Biz sadece gayret gösterdik. İkinci dönemin ortalarında ilk 10a gireriz derken daha birinci dönemin sonunda devlet üniversiteleri arasında ilk 8e yerleştik. Sayın Cumhurbaşkanımıza Türkiyede ilk 5in sözünü verdim. ifadelerini kullandı.

1 Milyar TL Hayırsever Katkısı

Üniversitenin fiziki koşulları hakkında bilgiler veren Rektör Zorlu, Önce tohum atacaksınız, sonra meyvesini alacaksınız. Biz tohum attık ve meyvesini almaya başladık. Fiziki anlamda üniversitemiz çok ciddi gelişmeler kat etti. Daha kat edeceğimiz epey yolumuz var. Üniversitemize hayırseverlerden kazandırdığımız fiziki projelerin bugünkü değeri 1 Milyar

TLnin üzerinde. Kamudan kaynaklarıyla tamamladığımız fiziki projeler de 1 Milyarın üzerinde. Bu yatırımların hepsi Konyaya kazandırılıyor. Fiziki anlamda söyleyeceğim şu, önümüzdeki 4 yılın sonunda Köyceğiz Kampüsünü; Öğrenci Yaşam Merkezi, Spor Kompleksine sahip, peyzajı bitmiş bir kampüs olarak tamamlayıp görevi teslim edeceğiz inşallah, hedefimiz bu şeklinde konuştu.

Akademisyenlerimizin Önü Sonuna Kadar Açık

Akademisyende ve öğrencide başarı duygusunu harekete geçirecek akademi ödülleri, bölüm birincileri ile geleceğe mesaj kapsülü, akademik atama kriterlerini yükseltme gibi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Zorlu, Başarıya odaklı bir üniversiteyiz. Başarılı olmak istiyorsanız, Türkiye ve dünyada söz sahibi olan bir üniversite olmak istiyorsanız bunun temelini şimdiden atmak zorundasınız, başarılı insanları buraya çekmeniz gerekir. Akademisyen alımlarında bu hususa dikkat ediyoruz, net ve şeffafız. Adaletli ve başarı merkezli bir alım yaptığınızı ortaya koymazsanız kaliteli akademisyenler gelmez. Şu anda üniversitemize büyük bir teveccüh var. İç barış ve huzurumuz var. Memleketimiz için yararlı bir şeyler yapmak isteyen akademisyenlerimizin önü sonuna kadar açık. İnşallah gelecek yıllarda diğer ülkelerle lisans ve yüksek lisans seviyesinde çift diploma uygulamasına başlayacağız. Uluslararası arenada tanınan bilinen bir üniversite olabilmek için bunlar gerekli dedi.

Yapacakları önemli projelerden birisinin de Türk Müziği Devlet Konservatuvarı bünyesinde kurulacak ortaokul ve lise olduğunu belirten Rektör Zorlu; Necmettin Erbakan Üniversitesinin öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülen çalışma sonucunda Türkiyede ilklerden biri olarak bir atılımı gerçekleştireceklerini belirtti.

Hedefimiz, Niceliğiyle Değil Niteliğiyle Konuşulan Bir Üniversite

Necmettin Erbakan Üniversitesi için kritik öneme haiz bir konu olarak nitelik hususuna da değinen Rektör Zorlu, Üniversite olarak öğrenci sayılarımız yükselmeyecek, azalacak. Bazı bölümlerdeki öğrenci sayılarını azaltacağız. İkinci öğretimi kapatacağız. Şu anda ön lisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere öğrenci sayımız 40 bin civarında. Bu sayıyı 30 binlere çekeceğiz. Niye? Bakın kaliteli ve iddialı üniversitelerdeki öğrenci sayısına, bu rakamlarda bile değil. İddialı ve kaliteli bir üniversite olmak istiyorsanız asıl nitelikli öğretim üyesi sayısını arttırmak zorundasınız.. Öğretim üyelerinin sadece derse giren öğretim üyesi değil aynı zamanda araştırma yapan, proje peşinde koşan, makale yazan öğretim üyeleri olması gerekir. Bunların da haftada 30-40 saat derse girilerek yapılması mümkün değil. Biz, öğretim üyelerimizin daha çok araştırmaya, projeye yönelik işler yapmasını istiyoruz. Bu imkanı sağlamak için de öğrenci sayımızı aşağıya çekmek istiyoruz. Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak hedefimiz: niceliğiyle değil niteliğiyle konuşulan ve Türkiyede ve dünyada bu noktada hamleler yapmış bir üniversite haline gelmek diye konuştu.

Potansiyelimizi Arttırmaya Devam Edeceğiz

Göreve geldiklerinde dünyaca bilinen sıralama kuruluşlarının radarına giremediklerini, ancak bugün itibarıyla uluslararası arenada altı sıralamaya dahil olduklarının altını çizen Zorlu, İlk defa 2022 yılında listeye dahil olduğumuz Times Higher Educationın dünya üniversiteleri

sıralamasında 2022de 1200+ bandındaydık. 2023 yılında 1000 - 1200 bandı arasına girdik ama özel ilişkilerimizden edindiğimiz bilgiye göre 1084üncü sıradayız. Türkiyede tüm üniversiteler içerisinde 2022de 44üncü sıradaydık. 2023te 30 sıra birden yükselerek 14üncü sıraya yerleştik. 2022de devlet üniversiteleri içerisinde 33üncü sırada iken 2023 sıralamasında 8inci sıraya yükseldik. Dünya genelinde sıralamaya giren 1799 üniversite arasında ‘Öğretim kategorisinde 384. sıradayız. Türkiyedeki 207 üniversite arasında da ‘Öğretim kategorisinde 2nci sıradayız. Bu Konyanın başarısı, bu hep birlikte sağladığımız bir başarı. İnşallah bunun arkası gelecek. Başarı odaklı tüm akademisyenlere imkanlarımızı sonuna kadar açma zihniyetine sahip yönetim anlayışıyla, akademisyenlerin kadro derdine düşmedikleri, sadece akademik çalışma ve projeler için çalıştıkları bir üniversite olduk. Potansiyelimizi arttırmaya devam edeceğiz. Hür düşünceye, bilime, ortak akla, başarıya, istişareye, dayanışmaya önem veren bir üniversiteyiz. İkinci dönemimizde, öncekinden daha başarılı, daha bereketli bir dönem geçirmek temennisiyle hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Program, Rektör Zorlunun basın mensuplarını uğurlamasıyla sona erdi.

#CemZorlu

#NEÜ

CEM ZORLU BASIN İLE BULUŞTU
CEM ZORLU BASIN İLE BULUŞTU
CEM ZORLU BASIN İLE BULUŞTU

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 38700

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
VEYSEL GÖNÜLAL RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN KONUŞMA USLÜBÜNÜ ELEŞTİRDİ
VEYSEL GÖNÜLAL RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN KONUŞMA USLÜBÜNÜ ELEŞTİRDİ
 MÜMİN ÜNLÜ’YE BELGESİNİ ASKF BAŞKANI REMZİ AY VERDİ
MÜMİN ÜNLÜ’YE BELGESİNİ ASKF BAŞKANI REMZİ AY VERDİ