CAFER TATLIDİL GÜBREYE DİKKAT ÇEKTİ

CAFER TATLIDİL GÜBREYE DİKKAT ÇEKTİ

Tatlıdil, “Gübresiz ekim verimi düşürür” dedi

CAFER TATLIDİL GÜBREYE DİKKAT ÇEKTİ
2021-12-22 11:57:30

Çiftlik sahibi ve çiftçi önderi Cafer Tatlıdil, Girdi maliyetlerinin son yılların artış gösterdiği zaman dilimindeyiz. Tüm dünyada gübre fiyatlarında bir yükseliş söz konusu. Diğer girdi maliyetleri de tarım ilaçlarında, tohumda, akaryakıtta girdi maliyetleri yüksek seviyelere ulaştı dedi.
Bu sevilerde çiftçilerin üretim yapmasının zorlaştığını söyleyen Tatlıdil, Özellikle buğdayda gübre kullanımından kaçınmak sıkıntılı bir tablo. Verim kaybına neden olabilecektir. Her ne kadar yüksek maliyet getirse de çiftçi arkadaşların eksik gübre kullanımını tercih etmemelerini tavsiye ediyorum şeklinde konuştu.
Çiftçi önderi Cafer Tatlıdil, yılın soy ayında yılı değerlendirdi ve ülkede ve dünyada olduğu gibi kurumsal anlamda da zor ve sıkıntılı süreç yaşandığını söyledi. Tatlıdil, özellikle üreticinin gübresiz ekim yapmaması konusunda da çağrıda bulundu.
Artan fiyatları ve ürün tedariki, girdi maliyetleri gibi birçok konuyu ele alan Tatlıdil şunları söyledi:
Atlattığımız sezon üreticimiz ve ülkemiz açısından açısından zor bir yıl oldu. Ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan sel felaketleri ve kuraklık gibi nedenlerle ürün fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldi. Döviz artışından dolayı da fiyatlarda yükselişler oluştu dedi
"ÜRETİM ZORLAŞTI"
Girdi maliyetlerinde son yılların artış gösterdiği zaman dilimindeyiz. Bunlar tabi ki çiftçilerimizin elinde değil. Tüm dünyada gübre fiyatlarında bir yükseliş söz konusu. Diğer girdi maliyetleri de tarım ilaçlarında, tohumda, akaryakıtta girdi maliyetleri yüksek seviyelere ulaştı. Bu seviyelerde çiftçilerimizin üretim yapması zorlaşmakta. Bizim beklentimiz ileri ki dönemlerde fiyat artışları ile bunların tamamlanması. Hükümetimiz tarafından bunların göz önünde bulundurulacağını tahmin ediyoruz. Desteklerin arttırılması ile devletimiz açıkladığı taban fiyattaki artışlar ile çünkü başka bir şekilde sürdürülebilirlik yürütülemez. Bu çiftçinin üretimi devam ettirmesi için para kazanması gerekiyor.
GÜBRE KULLANIMI AZALDI
Buğdayda ayçiçeğinde çok gübre kullanımı yok. Bazı bölgeler hiç kullanmıyor. Kullanılan bölgelerde de az miktarda kullanılabiliyor. Gübresiz ekim buğdayda az kullanıldığında o da sıkıntılı bir tablo. Verim kaybına neden olabilecektir. Her ne kadar yüksek maliyet getirse de çiftçi arkadaşlarıma eksik gübre kullanımını tercih etmemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü o daha vahim sonuçlar doğurabilir. Hem kişisel bir kayıp hem de ülkenin milli geliri ekonomisi anlamında bir düşüş yaşatacaktır. Üreticilerin bunu dikkate alması önemlidir.
"BİZİM ÜRETİCİMİZ ÜRETİMDEN VAZGEÇMEZ"
Üretici bizim bölgemizde üretimden vazgeçmez. Çünkü ülkenin bazı bölgelerinde sulama ve kuraklıktan maliyeti karşılamama gibi bir tablo söz konusu oluyor. Ama Ereğlide böyle bir durum söz konusu değil. Bizim üreticimizin üretimden vazgeçmesi söz konusu değil.
"DEVLETİMİZ FİYAT FARKINI TELAFİ EDECEKTİR"
Bizim bölgelerimizde üretimden vazgeçme yok ama eksik gübre kullanımından dolayı eksik bir ürün alma gibi bir tablo oluşması ülkemiz açısından da çiftçimiz açısından da problem yaratabilir. Devletimizin bu noktada devreye girip çiftçimizi desteklemesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 71501

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
HALİL ETYEMEZ, AK PARTİNİN HALKIN TALEPLERİNİ KARŞILADIĞINI SÖYLEDİ
HALİL ETYEMEZ, AK PARTİNİN HALKIN TALEPLERİNİ KARŞILADIĞINI SÖYLEDİ
EREĞLİ’DE MİNİBÜS FİYATLARINA ZAM YAPILDI
EREĞLİ’DE MİNİBÜS FİYATLARINA ZAM YAPILDI