Başkanlar Konya’nın Tarihi Dokusuna ve Şehirciliğine Hayran Kaldı

Başkanlar Konya’nın Tarihi Dokusuna ve Şehirciliğine Hayran Kaldı

.

Başkanlar Konya’nın Tarihi Dokusuna ve Şehirciliğine Hayran Kaldı
2021-03-30 14:07:50

Türkiye Belediyeler Birliğinin Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiği Birlik Başkanları İstişare Toplantısına katılmak üzere Konyaya gelen Büyükşehir Belediye Başkanları, Konyanın tarihi ve turistik mekanlarında incelemelerde bulundu. Selçuklu başkenti Konyaya her geldiklerinde şehri daha güzelleşmiş ve gelişmiş bulduklarını kaydeden başkanlar, Konyanın şehircilikte örnek olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen Birlik Başkanları İstişare Toplantısı için Konyada bulunan belediye başkanları, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti.

Başkanlar; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile birlikte Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı Türkiyenin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezini, Avrupanın en büyük Tropikal Kelebek Bahçesini, tarihi Bedesteni, Mevlana Türbesini ve Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesini, Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı kentsel yenileme alanını inceleyerek İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezindeki sema programına katıldı.

KONYA MEDENİYETLER ŞEHRİ

TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Konyayı daha önce de gezdiğini, Konyanın şehirciliğini ve özel projelerini gördüğünü ifade etti. Tropikal Kelebek Bahçesinin çok güzel ve çok otantik bir proje olduğunu vurgulayan Şahin, Biz de burayı görünce Gaziantepteki hayvanat bahçemizin içine buranın bir minyatürünü yaptık. Tabi buranın büyüklüğü, güzelliği çok farklı. Konya çok özel bir şehir. Hz. Mevlananın şehri. Hakikaten medeniyetler şehri. Uğur Başkanımı ufkundan, vizyonundan, ekibinden dolayı tebrik ediyorum. Konya zaten yerel kalkınmada hep öncülük yapmış bir şehir. Başkanımla birlikte bu sürdürülebilirliği sağlıyor. İyi örnekler güzel bir şekilde devam ediyor. dedi.

KONYADA BÖYLE MODERN MEKANLAR GÖRMEK ÇOK SEVİNDİRİCİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Selçuklunun başkenti Konyada Bilim Merkezi gibi güzel ve modern mekanlar görmenin çok sevindirici olduğunu dile getirerek, Başkanımızı ve ekibini yürekten kutluyorum. Biz de Bursa Büyükşehir olarak Bilim ve Teknoloji Merkezi, geçen sene açılışını yaptığımız Havacılık Merkezi ile bu konuda mesafe almış şehirlerden bir tanesiyiz. Burada mükemmel bir ortam var. Konya Türkiyenin 7. büyük ili. Ciddi bir öğrenci ve genç potansiyeli var. İnşallah gelişen Konyanın, sanayileşen Konyanın, yüksek teknolojiyi kendine altyapı oluşturan Konyanın bu tesis önemli bir eşiği olacaktır. Burada çok canlı bir ortam gördüm. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. şeklinde görüş paylaştı.

NEREDEN BAKARSINIZ KONYA DÖRT DÖRTLÜK BİR ŞEHİR

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gönül belediyeciliğin merkezlerinden birine geldim. O açıdan Konyada yaşayan dostlarımızı tebrik ediyorum. Her dönemde bizim felsefemize, belediyecilik anlayışımıza sahip çıkmak suretiyle hizmet alanında en büyük kazanımı sağlıyorlar. O açıdan şanslılar. Kayseri ve Konya kardeş şehir olarak yorumlanır. Biz de bunun bereketini yaşarız. Her geldiğimizde Konyanın çok değiştiğini görüyoruz. Başkanımızı Selçukludan tanıyoruz ama Büyükşehir döneminde de çok büyük projelerin hayata geçmeye başladığını ve Konyanın ayrı bir çehre kazanımı sağladığını görüyoruz. Nereden bakarsınız Konya dört dörtlük bir şehir. Ama en önemlisi hizmet eden belediyecilik anlayışıyla halkıyla buluşan, gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini veren belediye başkanları onların en büyük şansları olsa gerek. Değerli başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. diye konuştu.

KONYA TÜRKİYEMİZİN MERKEZİNDE BİR İNCİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Konyayı daha da güzelleşmiş gördük. Buraya Mevlananın o gönül güzelliği yansımış. Burada insanlar farklı bir duygu içinde. Gezdiğimiz eserler gerçekten bizi o kadar etkiledi ki farklı bir dünyaya ulaştığımızı gördük. Belediyecilik anlamında da çok güzel şeyler yapılmış, yapılmaya da devam ediyor. Yine Mevlananın şehrinde olduğumuz hissini bütün damarlarımızda hissediyoruz. Bütün Konyalılara güzellikler diliyorum. İnanıyorum ki bundan sonra Konya, bu güzellikleri devam ederek, Türkiyemizin merkezinde bir inci şehir, güzel bir şehir olmaya devam edecek. ifadelerini kullandı.

ŞEHİR GÖRMEK İSTEYEN VARSA GELİP KONYAYI GÖREBİLİR

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, daha önce birkaç kez Konyaya geldiğini ancak her gelişinde Konyayı gelişmiş ve güzelleşmiş bir şehir olarak gördüğünü belirterek şunları kaydetti: Ülkemizde şehir görmek isteyen varsa gelip Konyayı görebilir. Hakikaten tarihi güzellikleriyle kadım şehir olması dolayısıyla Selçuklular, Osmanlılar ve Cumhuriyet döneminde çok önemli eserler yapılmış. Hakikaten dolaşınca insanın içi açılıyor. Bir şehir ancak böyle olabilir diyorsunuz. Yollarıyla, tarihi eserleriyle, yeni yapılan eserlerle birbirinden güzel bir görünüme sahip. Bugüne kadar görev yapan bütün belediye başkanlarımızı kutluyorum. AK Parti Konyaya çok farklı güzellikler kazandırmış.

KONYA ŞEHİRCİLİK AÇISINDAN TÜRKİYENİN ÖNEMLİ ŞEHİRLERDEN

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, istiklalin öncü şehri Kahramanmaraştan Selçuklu ve Mevlana şehri Konyaya selam getirdiklerini kaydederek, Her bir şehrimizin kendine özgü kapasitesi var, birikimi var. Konyada Mevlana ve Selçuklunun başkenti olarak önemli ve kadim bir şehrimiz. Konyamız gerçekten şehircilik açısından Türkiyenin önemli şehirlerden. Bugüne kadar görev yapmış bütün başkanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Konyanın bu birliğini ve beraberliğini gördüğümüzde mutlu oluyoruz. Bu toplantılarımızda tecrübe paylaşımı açısından da bize son derece örnek oluyor. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ev sahipliği için teşekkür ediyorum. dedi.

KONYAYI BALIKESİRLİLER OLARAK ÇOK SEVİYORUZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise, Konyanın Türklük için çok önemli bir şehir olduğuna dikkat çekerek, Anadoludaki ilk başkentimiz. Konya çok güzel bir şehir. Kelebekler Vadisi ve Bilim Merkezi gibi gezdiğimiz diğer yerler modern hayatın getirdiği, olması gereken şeylerin yapılmış halleri. Ama bizi en çok etkileyen tarihimiz, ecdadımız buralarda Anadoluyu bize mekan etmişler. Konyayı Balıkesirliler olarak biz çok seviyoruz. Bizim de ecdadımız Karesi Beyliğinden geliyor. Ama Selçuklu deyince akan sular durur. Yeni neslin bu kadim geçmişimizin bu kadar önemli bir unsuru olan şehrimizi her daim bilmesi, sahiplenmesi lazım. şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 68615

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz