BAŞKAN UĞUR İBRAHİM ALTAY O PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR

BAŞKAN UĞUR İBRAHİM ALTAY O PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR

BAŞKAN ALTAY: “MERAM’DA EKOSİSTEME KATKI SAĞLAYACAK TAŞKIN KORUMA GÖLETİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

BAŞKAN UĞUR İBRAHİM ALTAY O PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR
2024-06-25 12:25:20

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Meram Köyceğiz Mahallesindeki Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsü içerisinde Taşkın Koruma Göleti Projesini hayata geçiriyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gelecek yıllar dikkate alınarak yapılan hesaplamalar kapsamında başlanan projenin bölgede oluşması muhtemel sel ve taşkın sorunlarını önlemeyi hedeflediğini belirtti. Başkan Altay, Su yönetimi ve koruma stratejileri açısından önemli bir adım olan bu projemiz, Meram ilçesinde yaşayan hemşehrilerimizin ve Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinin güvenliğini artırmanın yanı sıra, bölgedeki ekosistem üzerinde de olumlu bir etki oluşturacak dedi.


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Meram Köyceğiz Mahallesinde yer alan Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsü içerisinde Taşkın Koruma Göleti Projesini hayata geçiriyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kampüs içinden geçen 3 dere üzerinde yapımına başladıkları gölet projesinin, bölgede oluşması muhtemel sel ve taşkın sorunlarını önlemeyi hedeflediğini belirtti. Başkan Altay, Havzadan gelen sel sularının olası taşkınlara sebep olmasını engellemek amacıyla hazırladığımız proje, sel sularına karşı güvenliği artıracak ve bölgedeki çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak dedi.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ VE HEDEFLERİ

Proje kapsamında önümüzdeki on yıllar hesaplanarak modellemeler yapıldığını ve olası sel suyu miktarının hesaplandığını kaydeden Başkan Altay, Elde edilen veriler ışığında, gölet ve bentin brüt depolama hacmi 34 bin 500 metreküp, faydalı depolama hacmi ise 28 bin metreküp olarak tasarlandı. Sediment miktarına göre belirlenen dip savak kotu 1.169 metre olup göletin hava payı hesaplarına göre 1 metre yüksekliğinde hava payı bırakıldı. Bu doğrultuda kret kotu 1.176 metre, su kotu ise 1.175 metre olarak belirlendi dedi.

BÖLGEYE SAĞLAYACAĞI DİĞER KATKILAR

Başkan Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından derinlikli bir araştırma sonucunda hazırlanan ve 20 milyon TLye mal olacak taşkın koruma göletinin sadece sel ve taşkın riskini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliğe de katkıda bulunacağını vurgulayarak, Su yönetimi ve koruma stratejileri açısından önemli bir adım olan bu projemiz, Meram ilçesinde yaşayan hemşehrilerimizin ve Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinin güvenliğini artırmanın yanı sıra, bölgedeki ekosistem üzerinde de olumlu bir etki oluşturacak ifadelerine yer verdi.

KEÇİLİ KANALINDA DA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sanayi bölgelerinin taşkınlardan korunması için Lale Caddesi-Ankara Yolu-Aslım Caddesi arasında başlatılan Keçili Kanalı Islah Projesi çalışmaları da devam ediyor. 3.115 metre uzunluğundaki bir alanda gerçekleşen Keçili Kanalı Islah Projesi için ise 240 milyon lira harcanacak.

BAŞKAN UĞUR İBRAHİM ALTAY O PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 55586

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI