Kapat !
Başkan Altay İktisadi ve İdari Bilimler Öğrencileriyle Buluştu

Başkan Altay İktisadi ve İdari Bilimler Öğrencileriyle Buluştu

Başkan Altay: “Dünyanın Bir Değişime İhtiyacı Var; Sizlerin Bunu Yapacağına İnanıyorum”

Başkan Altay İktisadi ve İdari Bilimler Öğrencileriyle Buluştu
2023-11-07 17:05:05

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Gençlik Meclisi ve Selçuk Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Üniversite Buluşmaları kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Konya olarak uluslararası manada üstlendikleri görevlerle Konyayı ve ‘Konya Modeli Belediyeciliği tüm dünyaya anlatmayı murad ettiklerini belirten Başkan Altay, Dünyanın bir değişime ihtiyacı var. ‘Dünya 5ten büyüktür diye ifade etmeye çalıştığımız şey aslında dünyanın bir değişime ihtiyacı olduğudur. Bizler bunu görür müyüz bilmiyorum ama bu salonda oturanların, sizlerin bunu yapacağına inanıyorum. Göreceğinize değil, yapacağınıza inanıyorum. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü değişim ve dönüşüm güçlü bir liderlik ister. Türkiye de coğrafyasında, bölgesinde hem ekonomisiyle hem insan kaynağıyla hem son dönemde yapmış olduğu savunma sanayi hamlesiyle bölgesinin lider bir ülkesidir dedi.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Gençlik Meclisi ve Selçuk Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Üniversite Buluşmaları kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

KONYADA BULUNMANIZDAN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programda konuşan Başkan Altay, üniversiteli gençlerin Konyada bulunmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, en güzel günlerinin Konyada geçmesi temennisinde bulundu.

KONYA ŞANSLI BİR ŞEHİR

Konyanın yaklaşık 10 bin yıldır şehir hayatını devam ettirmeyi başarabilmiş dünyanın en nadide şehirlerinden birisi olduğunun altını çizen Başkan Altay, Çünkü şehirler bazı dönemlerde çok öne çıkmış ama sonra hayatını devam ettirememiş. Konya bu manada şanlı. UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan ve insanlığın ilk yerleşik şehri kabul edilen Çatalhöyükle başlayan medeniyet o günden itibaren bugüne kadar Konyada devam etmiş. Çatalhöyükle başlayan süreç Hititlerle, Romayla, Bizansla devam etmiş ama en parlak dönemimizi Selçuklular zamanında yaşamışız ve 1096dan 1308e kadar bu şehir başkentlik yapmış diye konuştu.

BAŞKAN ALTAY GENÇLERDEN SELÇUKLU MİRASI ESERLERİ MUTLAKA GÖRMELERİNİ İSTEDİ

Salonu dolduran üniversiteli gençlere şehri yakından görmeleri tavsiyesinde bulunan Başkan Altay şöyle devam etti: Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Alaaddin Camisini görmeden Konyada okumuş olmazsınız. Lütfen bu güzellikleri de görün. Ayrıca bu yıl Beyşehirde bulunan Eşrefoğlu Camisi de Dünya Mirası Listesine dahil oldu. Onun için mutlaka bunu da görmenizi arzu ediyorum. Ayrıca Cuma günleri Alaaddin Camisinde Cuma namazından sonra Sultanlar Türbesi önünde bir nöbet değişim töreni gerçekleştiriyoruz. Bunun önemi şu; 8 Selçuklu Sultanı Alaaddin Camisinin haziresinde bulunan türbede metfunlar. Böyle kültürel bir mirasa da ev sahipliği yapıyoruz. Bununla birlikte Akşehiri, Beyşehiri, Ereğliyi de mutlaka görmenizi arzu ediyorum.

ÖĞRENCİLERİN SOSYAL HAYATA KATILMALARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Bu doğal güzelliklerle birlikte, Konyanın bir öğrenci şehri olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi olarak öğrencilerin sosyal hayata katılmalarıyla ilgili de çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Altay, Özellikle Kılıçarslan Gençlik Merkezinde yapmış olduğumuz bina şu anda ‘Atmosfer ismiyle sizlere hizmet veriyor. Bu faaliyetlerimizi Büyükşehir Gençlik Meclisimizle yürütüyoruz. ‘Atmosfer sizlere ders çalışma imkanı sunuyor. Özellikle öğrenci toplulukları için fiziki mekan oluşturuyoruz ayrıca taleplerini değerlendireceğimiz bir mekanı da inşa etmiş olduk. Sizleri oraya bekliyoruz ifadelerini kullandı.

Başkan Altay konuşmasının devamında Konya Büyükşehir Belediyesinin gençlik faaliyetlerinden de bahsederek özellikle; Kapsül Teknoloji Platformu, Sosyal İnovasyon Ajansı, Genç Kültür Karta başvurarak gençlik ve öğrenci hizmetlerinden faydalanmalarını istedi.

BAŞKAN ALTAY, KONYANIN ULUSLARARASI DİPLOMASİYE KATKISINI ANLATTI

Dünya Belediyeler Birliği olarak bilinen UCLGye başkanlık ettiklerinin altını çizen Başkan Altay, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: Özellikle Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda şehirlerimizin hazırlanması, insanların mutlu bir yaşam sürmesiyle ilgili ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Tabi bu konuda anlaştığımız konular var, anlaşamadığımız konular var. Ama birlikte oturup müzakere etme, birlikte bir sonuca ulaşma gayretinde bulunuyoruz. Bununla birlikte UCLG ile birlikte merkezi İstanbulda bulunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanlığı görevini yürütüyorum. TDBB de gönül coğrafyamızda Balkanlardan Türk Cumhuriyetlerine ve Filistindeki kardeşlerimiz, Lübnandaki kardeşlerimiz olmak üzere 30 ülkeden 1.200e yakın belediyenin olduğu bir birlik. Burada da özellikle kültürel mirasın korunması ve Türkiyedeki belediyecilik modelinin Balkanlar ve TürkCumhuriyetlerde bir model olarak ele alınmasıyla ilgili ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bununla birlikte Konya merkezli Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğinin başkanlığını da yürütüyorum. Bu birlikle de özellikle Konyanın tarımsal üretim tecrübesini öncelikle bölge coğrafyamıza sonra da tüm insanlığa sunmak için bir çaba sarf ediyoruz. Bu tür diplomasi işleri Konyanın ticaretine, ekonomisine de çok ciddi katkı sağlıyor. Bununla birlikte merkezi Kyotoda bulunan Dünya Tarihi Kentler Birliğinin başkanvekilliği görevini de yürütüyoruz. Merkezi Ciddede bulunan İslam Şehirleri ve Başkentleri Birliğinin de yönetim kurulu üyeliğini yürütüyoruz. 19 uluslararası birlikteüyeliğimiz, yönetim kurulu üyeliğimiz, başkanlık ve başkanvekilliği görevlerimiz devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediyesinin 70 farklı şehirle kardeş şehir ilişkisi var. Bu süreçleri de yürütmeyi devam ediyoruz.

MURADIMIZ; ‘KONYA MODELİ BELEDİYECİLİĞİ TÜM DÜNYAYA ANLATABİLMEK

Tüm bu görevlerle murad ettikleri hususun hem Konyayı hem ‘Konya Modeli Belediyecilik diye ifade ettikleri belediyecilik modelini önce bölge coğrafyasına sonra da tüm dünyaya anlatabilmek olduğunu ifade eden Başkan Altay, Şuna inanıyorum ki dünyanın bir değişime ihtiyacı var. Artık Birleşmiş Milletler (BM) eksininde kurulmuş dünya sisteminin ayakta durma şansı kalmadı. Özellikle son bir aydır Filistinde yaşadıklarımız bize gösterdi ki bu BM yapısıyla dünyanın barışa ve huzura kavuşması mümkün gözükmüyor. Çünkü 196 ülkenin temsil edildiği bir yapıda sadece bir ülkenin hiçbir gerekçe göstermeden veto hakkıyla aldığınız bütün kararlar boşa düşmüş oluyor ve yeni bir karar üretmiyorsunuz. Onun için ‘dünya 5ten büyüktür diye ifade etmeye çalıştığımız şey aslında dünyanın bir değişime ihtiyacı olduğudur. Bizler bunu görür müyüz bilmiyorum ama bu salonda oturanların, sizlerin bunu yapacağına inanıyorum. Göreceğinize değil, yapacağınıza inanıyorum. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü değişim ve dönüşüm güçlü bir liderlik ister. Türkiye de coğrafyasında, bölgesinde hem ekonomisiyle hem insan kaynağıyla hem son dönemde yapmış olduğu savunma sanayi hamlesiyle bölgesinin lider bir ülkesidir açıklamalarını yaptı.

FİLİSTİNDE YAŞANANLARI ASLA UNUTMAMAK GEREKİYOR

Filistinde son bir aydır dünyanın gözü önünde adeta canlı yayında bir soykırım izlendiğini belirten Başkan Altay, İçimiz acıyor, içimiz yanıyor. Bir taraftan tepkimizi ortaya koyuyoruz, bir taraftan dua ediyoruz. Zulümle abad olunmaz, bu bir şekilde bitecek, sonlanacak, ateşkes olacak. Ama bu yaşadıklarımızı asla unutmamak gerekiyor. Buradan kendimize çıkaracağımız ders nedir? Bizim çok hızlı hareket ettiğimiz ama sürdüremediğimiz bir mesele var. Boykot meselesi. Sizlerin de sosyal medyada karşınıza geliyordur. Şu anda hepimiz belli markaları protesto ediyoruz. Ama bu işin bununla sınırlı olmadığını da bilmek gerekiyor. Bu konuda duyarlılığımız artmadığı sürece bu işin sonuca ulaşması mümkün değil sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Başkan Altay programın sonunda öğrencilerin sorularını da cevapladı.

Programa; Selçuk Üniversitesi Rektörü Metin Aksoy, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Göküş ve öğrenciler katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 40482

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…