intro

Kapat !
Başkan Altay Depo No 4 Restorasyonunda İlk Harcı Koydu

Başkan Altay Depo No 4 Restorasyonunda İlk Harcı Koydu

Uğur İbrahim Altay: : “Depo No 4 Gençlerin Yeni Uğrak Yeri Olacak”

Başkan Altay Depo No 4 Restorasyonunda İlk Harcı Koydu
2023-01-08 17:00:44

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiyenin en büyük ihya projesi olan Darül Mülk Projesi kapsamında restorasyonu başlayan eski Tekel Binası - Depo No 4te ilk harç koyma işlemini gerçekleştirdi. Başkan Altay, Türkiyenin ilk modern mimari örneklerinden olan bu tescilli yapıyı, içerisinde bugüne kadar kendini korumuş bütün ögeler korunarak baştan aşağı restore ediyoruz. İlk dönem Cumhuriyet mimarisinin önemli eserlerinden birisini böylece Konyalıların hizmetine sunmuş olacağız. Sergi alanlarının ve kitap kafesiyle özellikle gençlerimizin uğrak yeri olacak bir mekan inşa etmekten büyük mutluluk duyuyorum. ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Darül Mülk Projesi kapsamında restorasyon çalışmaları başlayan eski Tekel Binası - Depo No 4te ilk harç koyma işlemini gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesinin bu dönem en önemli önceliklerinden birisinin kültürel mirasın ortaya çıkarılması olduğunu belirten Başkan Altay, Dar-ül Mülk Projesi kapsamında Türkiyenin en büyük ihya hareketini yürüttüklerine dikkat çekti. Söz konusu süreçte birçok projenin hayata geçtiğini vurgulayan Başkan Altay, Şu anda Mevlana Caddesindeki eski Tekel Deposunda bulunuyoruz. Burası tescilli bir yapı. Mülkiyetin elde edilmesiyle birlikte burada proje çalışmaları tamamlandı. Bugün de ilk harç koyma törenini gerçekleştirdik. Özellikle gençlerimizin uğrak yeri olacak kitap kafenin, sergi alanlarının bulunduğu önemli bir merkezi inşa ediyoruz. Mevlana Caddemizin önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak bu binayı inşallah bu yıl içinde tamamlayarak özellikle gençlerimizin hizmetine açmayı planlıyoruz. dedi.

İLK DÖNEM CUMHURİYET MİMARİSİNİN ÖNEMLİ ESERLERİNDEN

Başkan Altay, ayrıca restorasyon anlamında da dönemini yansıtacak bir eser ortaya çıkaracaklarını belirterek, Kamulaştırmayla beraber yaklaşık 50 milyon lirayı geçen bir işi şehrimize kazandırmış oluyoruz. Burası aslında sur içerisinde bir yapı. 1930lu yıllarda Türkiyenin ilk modern mimari örneklerinden biri olarak inşa edilmiş. Bu tescilli yapıyı o döneme ait verilerini kullanarak, içerisinde bugüne kadar kendini korumuş bütün ögeler korunarak baştan aşağı restore ediyoruz. İlk dönem Cumhuriyet mimarisinin önemli eserlerinden birisini böylece Konyalıların hizmetine sunmuş olacağız. Özellikle gençlerimizin uğrak yeri olacak bir mekan inşa etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Hayırlı olsun. ifadelerini kullandı.

Daha önce Resmi Kurum Alanı olan ve yapılan çalışmalar neticesinde "Kültürel Tesis Alanı" statüsüne kavuşturulan binanın restorasyon çalışmaları, 2023 yılı içinde tamamlanacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 58106

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ak Partililinin Gündeme Taşıdığı Sorunu Ak Partililer Kaldıramadı
Ak Partililinin Gündeme Taşıdığı Sorunu Ak Partililer Kaldıramadı
EREĞLİ’NİN TEK KADIN KASABI
EREĞLİ’NİN TEK KADIN KASABI