Başkan Altay Birleşmiş Milletlerde Dünya Belediyelerine Hitap Etti

Başkan Altay Birleşmiş Milletlerde Dünya Belediyelerine Hitap Etti

Başkan Altay: “Dünyada Açlığın ve Yoksulluğun Ortadan Kaldırılmasını En Güçlü Şekilde Desteklemeliyiz

Başkan Altay Birleşmiş Milletlerde Dünya Belediyelerine Hitap Etti
2023-09-17 13:36:53

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesi kapsamında düzenlenen SKA Eylem Haftası etkinliklerinde Yerel ve Bölgesel Yönetimler Forumunda dünya belediyelerine hitap etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Amerika Birleşik Devletlerindeki Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulundaki konuşmasına ve görüşmelerine de katılacak Başkan Altay, forumda yaptığı konuşmada, açlığın ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasını, sağlık sistemlerinin geliştirilmesini ve iklim değişikliğiyle mücadele konularını en güçlü şekilde desteklemeleri gerektiğini söyledi. Konyayı dünyada temsil etmeye devam ettiklerini belirten Başkan Altay, Birleşmiş Milletlerde katıldığımız toplantıda dünyanın birçok yerinden gelen belediye başkanları olarak tüm dünyadaki gıda güvenliği konularını istişare ettik. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ekim ayında yapacağımız UCLG Dünya Konseyi için meslektaşlarımı davet etme imkanı buldum. Şehrimize hayırlı olsun diye konuştu.


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Eylem Haftası kapsamında düzenlenen Yerel ve Bölgesel Yönetimler Forumuna katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN PROGRAMINA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Amerika Birleşik Devletlerindeki Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulundaki konuşmasına ve görüşmelerine de katılacak Başkan Altay, New Yorktaki Birlemiş Milletler Binasında düzenlenen forumda UCLG Başkanı olarak dünya belediyelerine hitap etti.

KOVİD-19 pandemisinin sistemlerin dengesini bozan ve gıdaya erişimi engelleyen tek kriz olmadığını kaydeden Başkan Altay, Ukraynada devam eden çatışmaların da dünyada gıda güvenliğini önemli ölçüde tehlikeye düşürdüğüne dikkati çekti.

ÜRETİM VE TÜKEKİM MODELLERİMİZİ ACİLEN DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKMEKTEDİR

Yerel dirençliliği artırmak ve iklim değişikliğiyle etkin bir şekilde mücadele etmek için üretim ve tüketim modellerinin acilen değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Altay, Dolayısıyla bu da kentsel-kırsal arasındaki bağlantıyı kabul edip, bu bağa yeniden değer vermek ve gıda sistemlerinin şehir bölgesinde yaygınlaştırılması anlamına gelmektedir. Şehrim Konya, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğinin lideri olarak, tarım ve gıda politikalarıyla, sosyal kapsayıcılık ve kalkınma arasındaki derin bağlantıyı ortaya çıkarmak üzere tüm dünyadan şehirleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır diye konuştu.

TARIMSAL POTANSİYELİMİZİ VE SU KAYNAKLARIMIZI DOĞRU KULLANMALIYIZ

Yerel ve bölgesel yönetimler olarak bizler; merkezine insanı ve dünyayı alan sürdürülebilir ve kapsayıcı gıda sistemlerinin oluşturulmasında kilit aktörleriz diye konuşmasına devam eden Başkan Altay şunları kaydetti: Aynı zamanda, sürdürülebilir kamu alımlarından gıda temelli planlamaya, atık yönetiminden kentsel tarıma, yeni ve daha adil gıda sistemlerinin öncüleriyiz. Hepimiz tarımsal potansiyelimizi ve su kaynaklarımızı doğru kullanmalı, coğrafi koşullarımıza uygun tarım ürünleri ekmeli, şehirlerimizin ve bölgelerimizin tarım kapasitelerini artırmak için ortak adımlar atmalıyız. Bugün; gıda sistemlerimizin dönüşümünün, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen önemli dönüşümler kapsamına ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Güvenliği Komitesinin politika sürecine dâhil edilmesini kutluyoruz. Bu dahil edilme süreci aynı zamanda; Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesi tartışmalarına rehberlik edecek ve bu amaçların yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacaktır.

Başkan Altay, açlığın ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasını, sağlık sistemlerinin geliştirilmesini ve iklim değişikliğiyle mücadele konularını en güçlü şekilde desteklemeleri gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

ROLÜMÜZÜN ÖNEMİ DAHA AÇIK BİR ŞEKİLDE KABUL EDİLMELİDİR

Bununla birlikte; gıdaya erişimin güvence altına alınabilmesi ve tüm insanların refahına öncelik verilebilmesi için; yerel ve bölgesel yönetimler olarak rolümüzün önemi daha açık bir şekilde kabul edilmelidir. Üretim ve tüketim modellerimizi yenilemek için şehirlerin içindeki ve çevresindeki hayati ekolojik sistemlerin dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunu da ancak gıda sistemlerimiz dahil olmak üzere, hayatlarımızın bağlı olduğu tüm müşterekler için yenilenmiş bir vizyon geliştirerek yapabiliriz. Aynı zamanda hepimizin bir araya gelerek; sürdürülebilir yeni üretim modellerine ve gıda sistemlerine doğru bir dönüşümü taahhüt etmesinin de zamanıdır.

BAŞKAN ALTAY DÜNYA BELEDİYELERİNİ KONYADAKİ UCLG DÜNYA KONSEYİNE DAVET ETTİ

Başkan Altay konuşmasının sonunda tüm birlik üyelerini 26-28 Ekim 2023 tarihleri arasında Konyada gerçekleştirilecek UCLG Dünya Konseyine davet ederek, Yerel ve bölgesel yönetim liderleri olarak hoşgörünün şehrinden tüm dünyaya barışı ve refahı savunan güçlü mesajlar vermek üzere Konyada buluşalım sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Toplantı sonrası kısa bir değerlendirmede bulunan Başkan Altay, Konyayı dünyada temsil etmeye devam ediyoruz. Birleşmiş Milletlerde katıldığımız toplantıda dünyanın birçok yerinden gelen belediye başkanları olarak UCLG ve New York Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde tüm dünyadaki gıda güvenliği konularını istişare ettik. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ekim ayında yapacağımız UCLG Dünya Konseyi için meslektaşlarımı davet etme imkanı buldum. Şehrimize hayırlı olsun açıklamasını yaptı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 90651

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ