Kapat !
Akademisyenler Daha Yeşil Bir Dünya İstiyor

Akademisyenler Daha Yeşil Bir Dünya İstiyor

Akademisyenler Daha Yeşil Bir Dünya İçin Uluslararası Sempozyumda Buluştu

Akademisyenler Daha Yeşil Bir Dünya İstiyor
2023-10-23 13:54:37

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ev sahipliğinde; Konya Teknik Üniversitesi, Malasia Terenggamu Üniversitesi, Barletti Üniversitesi, Maryland Üniversitesi, Elbasanit Üniversitesi, Meram Belediyesi ve NEÜ Yayınevi iş birliğinde Uluslararası Çevre Bilimleri ve Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyum, NEÜ Köyceğiz Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Etkinlikte ilk olarak kürsüye gelen sempozyum koordinatörü Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Dursun, 9 farklı ülkeden 7 poster, 57 sözlü sunum ve toplamda 70e yakın sunumun yer aldığı sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Programın düzenlenmesinde çaba harcayan herkese, özellikle de organizasyon koordinatörleri Prof. Dr. Şükrü Dursun ve Dr. Öğr. Üyesi Fatma Kunta teşekkür eden NEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Ekercin ise, çok değerli katılımcıların olduğunu belirterek sempozyumun verimli ve başarılı geçmesini diledi.

Yeşil Bir Dünya İçin Türkiye Üzerine Düşeni Yapıyor

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmanın önemine vurgu yapan NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kahraman, Son dönemde iklim değişikliği ve sera gazlarının etkisini herkes tartışıyor. Şunu unutmamak gerek; ülkemiz bu konuda iyileşme sağlamak için üstüne düşen görevi yapıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın açıklamış olduğu 2053 Vizyon Belgesinde 5 başlıktan bir tanesi de ‘Sürdürülebilir Kalkınma… Sürdürülebilir Kalkınmanın temelinde ise, iklim değişikliği söz konusudur; yani yeşil binalar, yeşil sanayi, yeşil kampüs ve yeşil şehirler… Allaha şükürler olsun bu konuda Konyada, diğer illere de örnek teşkil edecek şekilde çok kıymetli çalışmalar yapılıyor. Şöyle de bir slogan var; Konya içinde yeşil değil, yeşil içinde bir Konya diye. İnşallah bu sloganın doğrulamasını gayretli çalışmalar neticesinde göreceğiz. Bu vesileyle kongrede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sempozyumun bilim dünyasına ciddi katkılar sağlamasını temenni ediyorum dedi.

Yaşanabilir Bir Çevre İçin Samimi Adımlar Atıyoruz

Türkiyenin ‘İklim Değişikliği ve ‘Sıfır Atık konusunda yapılan her çalışmayı önemsediğinin altını çizen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da, Ülke olarak bu konudaki samimi yaklaşımımızın göstergesi olarak Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde

kurulan Sıfır Atık Hareketi, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulunda 105 ülkenin sahiplenmesi ile bir çevre hareketine dönüştü. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, hükümetimiz ve yerel idareciler olarak daha yaşanılabilir bir çevre konusunda samimi adımlar atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz. Daha yaşanılabilir bir çevre için daha adil bir paylaşıma da ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. 'Dünya nüfusu artıyor, kaynaklar insanlığa yetmiyor.' derken üretilen gıdanın üçte birini çöpe atamayız. Açlıktan ölen çocukların sayısı obeziteden hayatını kaybeden çocuklarla aynı iken adil paylaşımdan söz edemeyiz. Asırlar boyu insanlığa ev sahipliği yapan dünyamız, bugün yine insanlıktan kurtarılmayı bekliyor. Dünyayı bu konuda dertlenen, üzerine bireysel ve kolektif çalışma yürütebilen insanlar kurtaracak. Dünyayı, daha adil bir paylaşım düşünen ve bilimle, ortak akılla bu konuda gayret eden insanlar kurtaracak. İşte o zaman yarınlarımız bugünümüzden daha yaşanılabilir olabilecek ifadelerini kullandı.

Konuşmaların akabinde sempozyum paydaşlarına teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi. Program, açılış töreni sonrasında yüz yüze ve çevrimiçi oturumlarla devam etti.

Sempozyumun kapanış toplantısında yapılan değerlendirme sonucunda, Necmettin Erbakan Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Ulusal Çevre Bilimleri ve Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu (ISESER2023), hem Necmettin Erbakan Üniversitesinin hem de çevre ve mühendislik alanlarında ülkemizde yapılan çalışmaların uluslararası ortamda tanıtımına katkı sağlamıştır. Söz konusu etkinlikte çevrenin korunması, daha yeşil bir dünya için yapılabilecek çalışmalar yer almıştır. Çalışma ve araştırmalar devam ettirilerek daha önemli sonuçlara ulaşılabilir. Bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası katılımcıların yaptığı poster veya sözlü sunumlarla birçok konuda hakkında bilgiler verilmiş, sorular cevaplanmış ve fikir paylaşımı sağlanmıştır. Bununla birlikte konumu, tarihsel ve kültürel değerleri açısından değerlendirildiğinde de Konyada yapılan bu etkinlik kültürel ve sosyal paylaşım açısından da önemli bir etkinlik olmayı başarmıştır denildi.

Kapanış toplantısının ardından katılımcıların Konya Gezisi ile sempozyum sona erdi.

Akademisyenler Daha Yeşil Bir Dünya İstiyor
Akademisyenler Daha Yeşil Bir Dünya İstiyor

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 11582

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…