Ahmet Tek’in kaleminden Burhanettin Uysal

Ahmet Tek’in kaleminden Burhanettin Uysal

KARAMANLI USTA GAZETECİ EREĞLİLİ BURHANETTİN UYSAL’I YAZDI...

Ahmet Tek’in kaleminden Burhanettin Uysal
2021-05-06 14:43:47

Karamanlı Usta Gazeteci, Araştırmacı-Yazar Ahmet Tek, vefat eden Burhanettin Uysal ile ilgili Karaman-Karabük ağırlıklı harika bir yazı kaleme aldı. Uzun yıllar Hürriyet Haber Ajansı Ankara Temsilciliği, Anadolu Ajansı Yurt Haberler Müdürlüğü ve yine aynı ajansın Genel Müdürlük yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra emekli olan Ahmet Tek Karamanlı Eski Vekili Tanımak İster misiniz? makalesinde rahmetli Burhanettin Uysalın Karabük Üniversitesindeki başarılarından ve Karabüklülerin Uysalı bağırlarına bastıklarını dile getirdi. İşte o yazının tamamı:

Bu dünyadan bir Uysal hoca geçti… Gelen geçer, konan göçer… Karaman, Prof. Dr. Burhanettin Uysalı hiç tanımadı. Burhanettin Uysal da Karamanı… Karamanlı eski vekil koronavirüsten öldü haberi sosyal medya ve televizyonlarda yayınlanınca, sadece merak edip acaba kimmiş? diyenler ismini duydu. Karamanda bazı internet siteleri ise oralı bile olmadı. Karaman için Ayrancı da Ermenek de bünyeye sonra eklemlenen yerleşim yerleri.
Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karamanın Ayrancı ilçesine bağlı Yarıkkuyu köyü doğumlu. Uysal hocayı Karaman tanımadı ama Karamandan sonra il olan Karabük bağrına bastı. Burhanettin Uysal, kurucu rektörlüğünü yaptığı Karabük Üniversitesini bugünkü konumuna getirdi. Karabük halkının kalbinde taht kurdu. Tanışmadığı kimse kalmadı. Biz ithal aday istemiyoruz gibi mahalle bağnazlığı yapmayan Karabükten milletvekili bile seçildi. Karabüke damgasını vuran üç beş gayretli insandan biri olarak tanındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğanın imam hatipten arkadaşı, Ak Partinin değişmeyen isimleri arasında yer verdiği ve halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Mehmet Ali Şahin, birlikte siyaset yaptığı Burhanettin Uysalın ölüm haberi üzerine şu mesajı geçti:
Burhanettin hoca Ereğlide doğdu ama bir Karabüklü gibi yaşadı. Hayatının en verimli yıllarını Karabüke, Karabüklülere hizmetle geçirdi. Bunun en yakın tanıklarından biriyim. Kendisini elim bir salgın hastalıktan genç yaşta kaybetmemiz üzüntümüzü artırıyor. Allah gani gani rahmet eylesin. Ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun.
Allah rahmet eylesin, Burhanettin Uysal hoca çok kıymetli bir insandı. Bu yazıyı yazmasam vicdanım sızlardı. Burhanettin hocayı tanımanızı istedim. Önce kısa bir özgeçmiş:
Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mobilya Dekorasyon Bölümünde bitirdikten sonra 1992de Polis Akademisinden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans yaptı (1993). Gazi Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsünde 1997 yılında doktorasını tamamladı.
1989-1994 yılları arasında komiserlik ve emniyet müdürlüğü yaptı. 1994-1997 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim görevlisi, 1997-2000 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesinde yardımcı doçent doktor olarak akademik kariyerine devam etti. 2006 yılına kadar doçentlik unvanı ile öğretim üyeliğine devam etmiş olan Burhanettin Uysal 2006 yılında profesör unvanı aldı.
Safranbolu Turizm Fakültesi dekanı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi rektör yardımcısı olarak görev yaptı. 17 Ocak 2008 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Karabük Üniversitesi rektörlüğüne atandı. 10 Şubat 2015 tarihinde Karabük AK Parti milletvekili aday adayı olmak için istifa etti, aday gösterilmedi. 1 Kasım 2015 seçimleri için AK Partiden Karabük milletvekili adayı oldu, Mehmet Ali Şahinin ardından ikinci sıra milletvekili olarak TBMMye girdi.
Karabük Üniversitesinin kurucu rektörü Burhanettin Uysal, 1 Nisan 2021 tarihinde korona virüs semptomlarının görülmesi üzerine hastaneye başvurdu. Yapılan tahlillerde Covid-19 test sonucu pozitif çıkması üzerine evde izolasyona alındı. Rahatsızlanması sonucu Ankara Şehir Hastanesine kaldırıldı. Durumu kötüleşen Prof. Dr. Uysal, tedavisinin 32. gününde hayatını kaybetti.
Burhanettin Uysal evli, ikisi doktor, üç çocuk babası ve 57 yaşındaydı.
Burhanettin hoca, sosyal medya hesabından 24 Nisan 2021 tarihinde hastalığı ile ilgili açıklama yapmış, herkesin ramazan ayını tebrik etmiş, Bugün tedavim 23. gününde devam ediyor. Genel sağlık durumum iyi, Allaha hamdolsun. Geçmiş olsun mesajları ileten herkese yürekten teşekkür ediyorum. Rabbim bu mübarek günler hürmetine şifa bekleyen tüm hastalara Şafi ismiyle şifalar nasip eylesin. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere ifadelerini kullanmıştı.
Burhanettin hocayı özgeçmişi dışında tanımak için Karabük halkının ve Karabük Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin duygu ve düşüncelerine kulak vermek gerekir. Burhanettin hoca, Karabükte herkesle tanışan bir insandı. Siyasete girmeden önce bu sıcak ilişkileri kurmuştu. Samimi, heyecanlı ve üniversitesi için çırpınan bir rektördü. Soyadı gibiydi, yumuşak huylu, yapmacıktan uzak, içten biriydi. Dobra dobra konuşurdu. Karabük Üniversitesi için çıtayı çok yukarılara çıkarmıştı. 55 bini Türk, 5 bini yabancı olmak üzere 50 ülkeden öğrencileri Karabüke çekmeyi başardı. İkili ilişkileri çok iyiydi. Karabük Üniversitesindeki okulların tamamında gayreti ve emeği vardır. Öğrenci yurtları için çalmadığı kapı kalmamıştır. Üniversitenin sadece bir yurdunun öğrenci kapasitesi 2 bindir. Uysal hoca, 30 bin öğrenci kapasitesini hedefleyip başarmıştır.
Burhanettin Hocanın Karabük Üniversitesindeki en önemli eseri Ay-Yıldızlı Stat olmuştur. 25 bin kişilik stada Burhanettin Uysalın adı verilmiştir.
Burhanettin Uysal, dün Ereğlide geniş katılımlı bir törenin ardından ebediyete uğurlandı. Ereğlide ikindiden sonra cenaze namazı kılınırken, Karabük Üniversitesinde de gıyabi cenaze namazı kılındı.
Ankarada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski AK Parti Karabük Milletvekili ve Karabük Üniversitesi Eski Rektörü Burhanettin Uysal için Karabükte gıyabi cenaze namazı kılındı. Karabük Üniversitesi Camisindeki gıyabi cenaze namazını, İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk kıldırdı. Gıyabi cenaze namazına, Uysalın arkadaşları, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı. Namaz sonunda Uysal için dua edildi.
Burhanettin hocanın ölüm haberini, Batı Karadeniz Bölgesine yayın yapan BRTVnin sahibi duayen gazeteci Mehmet Çetinkaya haber verdi. Başımız sağ olsun. Hemşehrimizi kaybettik. 25 yıldır Karabükteydi ve çok iyi dostumdu. Karabüke ve üniversiteye yaptığı hizmetlerin birebir şahidiyim. Burhanettin hoca hem Karamanlı hem Karabüklüydü. Hepsinden öte bu memleketin çok değerli bir evladıydı. Karabük vefalı kenttir. Burhanettin hocayı asla unutmaz. Gıyabi cenaze namazı kılacağız dedi.
Devlet Şefkati
Prof. Dr. Burhanettin Uysalın cenaze törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Cenaze töreni öncesi kılınan cenaze namazı sırasında ve sonrasında Uysalın oğlu Dr. Şamil Uysalı yanından hiç ayırmayan Şentop, Rahmetli baban hem Karabükteki rektörlük döneminde hem de milletvekilliği döneminde ülkemiz için çok faydalı çalışmalar yaptı. Erken kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Cenab-ı Allahın takdiri ilahisi bu yöndeymiş. Allah gani gani rahmet eylesin dedi. TBMM Başkanı Şentop, Şamil Uysala özel cep telefonu numarasını vererek, her zaman kendisini arayabileceklerini belirtti.
Bu kadar gönülden sevilen bir rektör de Karamana nasip olur mu? Karaman, Karabük halkının gösterdiği vefayı gösterir mi? Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinde bugüne kadar hiç gıyabi cenaze namazı kılındı mı? Kurucu rektörümüz kimdi, hatırlayan var mı? Burhanettin Hoca için KMÜ bir baş sağlığı mesajı yayınladı mı? Yunusun Gönlü Çalabın Tahtı lafta mı? Karamandan cenazeye katılan oldu mu? Karaman sadece merkezden ibaret mi?
Bu dünyadan bir Uysal hoca geçti… Gelen geçer, konan göçer. Bu kubbede bir hoş sada bırakanlara ne mutlu. Burhanettin Uysal hocam, mekânın cennet olsun.
Haber Merkezi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 15607

Kullanıcı Adı

  • Irmak derin
    6 Mayıs 2021 Perşembe

    Ereğliye ne yapmış


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ağıralioğlu’ndan KGC’ye ziyaret
Ağıralioğlu’ndan KGC’ye ziyaret
TKDK Konya İl Koordinatörlüğü yeni başvuru çağrı ilanına çıktı
TKDK Konya İl Koordinatörlüğü yeni başvuru çağrı ilanına çıktı